Përfitimet dhe dëmet e banane


Pavarësisht nga fakti se ky fryt është sjellë tek ne nga vendet e largëta, ajo është shumë e zakonshme në Rusi. Sot ne do të flasim për të mirat dhe rreziqet e banane.
Banane - ideale për një meze të lehtë. Së pari, banane shumë kalori, dhe së dyti, ajo është produkt tërësisht natyral në krahasim me, për shembull, bare popullore çokollatë.

Nga rruga, ju ndoshta mendoni se banane rriten mbi pëllëmbët (për mua deri kohët e fundit, ishte e qartë). Ajo rezulton se ajo nuk është, banane - një bar! Dhjetë-bari!


Në fakt, ndërsa unë isha përgatitur këtë artikull, kam mësuar shumë dhe vendosi të ju tregojnë faktet më interesante në lidhje me banane. Por, për ëmbëlsirë, dhe duke lexuar në lidhje me përfitimet dhe rreziqet.


Përfitimet e banane

Le të fillojmë me faktin se bananet janë një burim i shkëlqyer i energjisë. Pas të gjitha, ju ndoshta vënë re se shumë lojtarë të tenisit në pushimet mes të lojrave të hani banane. Ata e bëjnë këtë për shkak se bananet janë në gjendje në një kohë të shkurtër për të rivendosur pushtetin.
Bananet janë shumë të pasura me kalium. Një total prej tre frutave përmban normë ditore. Një kalium është e nevojshme për punën e mirë sistemin kardiovaskular. Prandaj, mjekët shpesh rekomandojnë pacientëve banane hipertensionit dhe aritmi. Dhe kjo është për shkak të kalium, banane janë një nga ushqimet që ulin presionin e gjakut.

Përsëri, për shkak të pranisë së kaliumit në magazinë, banane kanë aftësinë për të hequr lëngjeve të tepërta nga trupi. Për shkak se bananet janë ndihmëtarë të mira në luftën kundër edemë.
Banane dobishme dhe gastrit. Tul i banane përmban niseshte dhe pektin, dhe për këtë arsye ka një efekt të mbrojtur. Përveç kësaj, banane dobishme për gastrit edhe për shkak se ata janë më të butë se sa shumë fruta të tjera, duke përfshirë mollë.
Bananet mund të ju ndihmojë me urth si ata thithin lëng stomakut dhe për të hequr atë nga stomaku. Por ne duhet të kuptojmë se vetëm banane në lehtësimin e simptomave urth! Nëse ju shpesh vuajnë nga urth, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.

Banane do të jetë e dobishme për ata që e lënë duhanin për shkak se ato përmbajnë vitaminë B1 cila zbut sistemin nervor.
Për shkak të pranisë në përbërjen e kësaj pike si hekuri, banane ndihmon të prodhojë hemoglobinë. Sipas banane të dobishme për njerëzit që kanë gjak nuk trashë.
Dhe në banane përmbajnë një substancë të ngjashme në përbërje të të ashtuquajturat "hormonet lumtur" - endorphins. Kjo do të thotë se banane mund të shkaktojë jo vetëm një hov të energjisë, por edhe rritjen e humor!
Kjo është sa i mirë i banane! Dhe çfarë lloj të dëmit mund të jenë nga jashtë këto fruta të mrekullueshme?Banane dëme

Shkencëtarët thonë se njerëzit janë gjenetikisht të vendosur fillimisht për të marrë ushqim, e cila është karakteristikë e zonës së tij të lindjes. Bananet janë të njëjta produkt jashtë shtetit, kështu që përdorimi i tyre nuk rekomandohet për fëmijët nën tre vjet.
Bananet janë mjaft të larta në kalorive për shkak të sasi të madhe të niseshte. Prandaj, përdorimi i tyre duhet të jetë i kufizuar për ata që vuajnë nga problemi i peshë të tepërt.
Nuk duhet të abuzohet banane për njerëzit që vuajnë nga diabeti dhe sëmundje të tjera të lidhura me sheqer të lartë të gjakut.

Nëse keni gjak shumë të trashë, banane mund të shkaktojë dëm, si ato të stimulojë prodhimin e hemoglobinës.
Ajo rezulton se të njëjtat prona si banane mund të sjellë dobi dhe dëm. Të gjitha individualisht.
Nëse ju keni të sheqerit të lartë të gjakut ose probleme me mbipeshë, por ju me të vërtetë dëshironi banane, atëherë unë sugjeroj që ju të paguani vëmendje të nedospelыe banane.
Fakti që ato përmbajnë niseshte, nuk janë tretur. Prandaj, ata nuk janë aq të kënaqshme. Për më tepër, ka edhe një dietë të veçantë banane! Ajo është përdorur banane i papjekur.

Fakte interesante rreth bananeBanane janë radioaktive, ato përmbajnë një izotop radioaktiv i kaliumit 40. Nuk ka as edhe një gjë të tillë si një "banane ekuivalent". Ky term përdoret për të përshkruar burimet e radioaktivitetit, në krahasim me radioaktivitet të një banane.
ADN e njeriut dhe banane ndeshje 50%
Neyyazytsirno Ka shumë lloje të banane. Banane të kuqe dhe të zezë janë banane xhuxh, banane mollë.
Në Afrikë, me banane kuzhinier birrë ekzotike
Dhe kjo rezulton se banane nuk është një fryt nga një pikë botanik e parë. Fruta - një pemë pemë ose shkurre dhe banane - një bari. Kjo është arsyeja pse ajo është quajtur Berry fruta.