Përfitimet dhe dëmet e gjalpë


Mosmarrëveshjet në lidhje me përfitimet e gjalpë janë kryer për një kohë të gjatë. Disa shkencëtarë besojnë se përdorimi i tij ka një ndikim negativ në shëndetin e njeriut, por të tjerë besojnë në absolutisht të kundërtën. Çfarë në të vërtetë të përfitojnë dhe të keqe të gjalpë?
Shumë studiues besojnë se përdorimi i rregullt i gjalpit në ushqim kontribuon në akumulimin e kolesterolit në gjak që mund të shkaktojnë sëmundje të sistemit të zemrës dhe enëve të gjakut. Një mjek edhe Anglia këmbënguli në një ndalim të përgjithshëm të gjalpë, kuzhinier rekomandohet vetëm për vajra bimore, qumësht dhe ai e këshilloi për të pirë vetëm yndyrë të ulët. Por fermerët britanike nuk ishte dakord me të. Ata plotësisht refuzoi dëm të qumështit. Pas të gjitha, ajo është një produkt natyral. Dhe të gjithë teori sugjeruar ata besonin vetëm trillimet.Megjithatë, shumica e ekspertëve pajtohen me mendimin se përfitimet e vajit është ende atje, vetëm duhet të përdorin atë në sasi të arsyeshme. Shkalla e përditshme e gjalpë për të rriturit është 10 m, ju do të duhet për të ngrënë më pak se 30 gram në ditë.

Përfitimet gjalpë është një numër i madh i përbërjes së saj të vitamina A, E, D, PP, vitamina B, acide yndyrore, proteina, kalcium, kalium, hekur, bakër, magnez dhe zink. Vitamina E është e nevojshme për normale të shëndetshme e flokëve, thonjve dhe lëkurës. Vitamina A ndihmon për të përmirësuar vizionin, vitaminë D dhe për të ruajtur eshtra të shëndoshë dhe të dhëmbëve. Këto vitamina janë yndyrë-shpjegueshëm, kështu që ata janë të zhytur edhe nga trupi.


Për të hequr gjalpë me përfitimin maksimal, para se të aplikoni ajo nuk duhet të jetë shumë më e ngrohjes. Vetëm vënë atë në një pjatë përpara se të filloni të hahet, ajo ndihmon për të mbajtur të gjitha pronat e dobishme e produktit. Kur vajra zgjedhur japë përparësi për të nënshkruar në letër, jo në pergamenë, në pergamenë, sepse ajo është e ekspozuar ndaj diellit, të cilat mund të ndikojnë në përmbajtjen e vitaminës A.

Zëvendësuesit gjalpë Dëmtimi
Shumë kanë frikë se të hahet gjalpë provokuar pllakë në enët e gjakut, kështu që ata janë duke lëvizur për të zëvendësuar naftën. Sot, shumë dyqane ofrojnë një larmi të madhe të zëvendësuesit për gjalpë. Megjithatë, ju duhet të dini se ata nuk janë margarinë, dhe prodhimi i tyre është përdorur si vajrat bimore dhe kafshët, dhe shumë shije, mbushëse dhe enhancers shije.


Më të dëmtojë këto zëvendësues mund të shkaktojë shëndetin e fëmijës, sepse atë thjesht për zhvillimin e nevojshëm yndyrë qumështi natyral, i cili pastaj zhytur lehtë. Përfitimet e acideve yndyrore është se ata janë të përfshirë në sintezën e hormoneve seksuale. Gjithashtu mbani në mend se yndyra është burimi kryesor i energjisë që na ofron gjatë gjithë ditës. Vitaminat janë të klasifikuara si yndyrë-shpjegueshëm thjesht nuk mund të blihet në mungesë të yndyrë. Një vitaminë A, e cila është thelbësore për forcimin e sistemit imunitar, formimin e spermës dhe vezëve punës si shumicën e kohës ajo është gjetur në gjalpë.


Sigurisht, të gjithë ju duhet të dini se kur për të ndaluar dhe kur të përdorni vaj pesë herë në ditë, ndërsa të hahet ëmbëlsira dhe pasta, për të cilën ai i takon, kolesterolit padyshim rritet. Në të vërtetë, ky produkt shumë të lartë kalori, por në qoftë se ju përdorni atë siç duhet, këto kalori do të shkojë në energji, jo mbipeshë.

Mungesa e yndyrë në një moshë të re mund të çojë në ndalimin e zhvillimit mendor të fëmijës, ai fillon të mbetur prapa kolegëve të tyre, kjo është trajnimi i vështirë duke pasur parasysh. Ushqimi zëvendësues gjalpë nga njerëzit që vuajnë nga sëmundjet e traktit digjestiv, duke shkaktuar dëme serioze në trup, si pjesë e këtyre produkteve janë yndyrna trans që pengojnë metabolizmin dhe për të rritur nivelet e insulinës. Vaj Gjalpë është e dobishme për të ngrënë njerëzit me sëmundje të stomakut dhe duodenum, sepse përdorimi i saj promovon shërimin e shpejtë, por dita nuk duhet të hani më shumë se 20 gram gjalpë.


Përfitimet e yndyrë
Ne kemi përdorur për të marrë produkte të dobishme fruta dhe perime, por ju duhet të dini se ka shumë produkte të tjera të nevojshme për funksionimin normal të trupit të njeriut. Vaj dhe gjalpë i referohet ushqim të tillë.

Produkti mund të shkaktojë dëme vetëm për shkak të prodhuesit të papërgjegjshme që në mënyrë për të shpëtuar dhe të tërhequr klientët të naftës shton aditivëve të dëmshme dhe enhancers shije. Qumësht natyral nuk përmban ndonjë komponente të rrezikshme që janë disi në gjendje të shkaktojë dëm në trupin e njeriut dhe shëndetin e saj të përgjithshme.


Në mënyrë dramatike të ndryshojë dietën tuaj nuk duhet të jetë, për të përfshirë yndyrë qumështi. Në qoftë se ju përdorni një sasi të mjaftueshme të yndyrës bimore në formën e vajit të lulediellit, arra dhe vaj peshku, ju nuk keni nevojë për të ngrënë më shumë gjalpë dhe krem. Por nëse menuja juaj është e dominuar margarinë dhe vaj, ju menjëherë duhet të shihni dietën tuaj.