Përfitimet dhe dëmet e bollgur për të njeriut


Shumë njerëz që vizitojnë dietës, keni dëgjuar fraza, hani bollgur në mëngjes. Mbështetësit e një dietë të shëndetshme nuk mund ta imagjinoni fillimin e ditës së punës pa një pjatë të qull. Ashtu si çdo Bollgur tjetër produkt ka cilësitë pozitive, ajo gjithashtu mund të dëmtojë njerëzit. Përfitimet dhe dëmet e bollgur për faktin shkencore provuar të njeriut.
"Avena sativa"- Oats emri latinisht, të cilat të përkthyera në mjetet ruse mbajnë shëndetin dhe ngopje (ngopur). Ose krunde tërshërë gatuar me të pasura me fibra. Për shkak të kësaj, trupi i njeriut i ngopur me shpejtësi. Ushqimi në mëngjes një spoonfuls disa të bollgur, ju merrni mbrojtjen e trupit kundër të gjitha produktet e dëmshme që janë ngrënë gjatë ditës. Bollgur nuk mund të depërtojnë "i gabuar" karbohidratet kolesterolit, dhe komplekse që i përkasin asaj, për të siguruar energji për gjithë ditën.Përfitimet e bollgur të trupit të njeriut, është në shumë vitamina dhe minerale të normalizuar metabolizmin. Kjo është një domosdoshmëri për njerëzit që vuajnë nga mbipesha, dhe njerëzit me sëmundje të traktit gastrointestinal. Fibra dhe proteina që përbëjnë shumicën e bollgur, të ndihmojë për të rritur në masë të muskujve dhe të ulin peshën e trupit.

Përfitimet e bollgur provuar në sëmundje të ndryshme të njeriut të lëkurës dhe alergjitë. Vitamina B gjendet në bollgur mban procesin e tretjes, një efekt pozitiv në lëkurë. Mjekët rekomandojnë të hani bollgur hyjë sëmundje të tilla si ekzema dhe lëkurë psoriasis.


Përfitimet e bollgur qartë dhe sëmundjet e sistemit musculoskeletal. Kalcium dhe fosfor janë të përfshira në një numër të madh forcon sistemit skeletor, thonjtë dhe flokët.

Njerëzit që vuajnë nga sëmundjet e sistemit kardiovaskular dhe hematopoietic duhet gjithmonë të marrë qull nga përmbajtje hekuri në të. Vitaminat A dhe E të nevojshme për bukurinë, ata të parandaluar plakjen e parakohshme të lëkurës. Jodi zhvillon aftësitë mendore sepse bollgur rekomandojmë fëmijëve fëmijë të vegjël. Kaliumi dhe magnez ushqyer muskujve të zemrës, redukton lodhjen e muskujve dhe parandalon formimin e pllakave të kolesterolit.


Në cosmetology kanë qenë prej kohësh përdorur maska ​​kënaqur dhe krem. Kjo mund të ju ndihmojë zgjidhjen e problemeve shumë kozmetike, pasi ai është i përshtatshëm për të gjitha llojet e lëkurës. Ka shumë receta popullore për lëkurën bukuri.

Maskë i kënaqur për lëkurës me vaj
2 tbsp bollgur grimcuar pour 2 lugë-të ujë të ngrohtë. Kujdes trazim dhe shtoni 1 lugë lëng limoni. Aplikoni maskë në para-pastruar fytyrë për 15-20 minuta. Pastaj pije me ujë të ftohtë.

Maskë i kënaqur për lëkurë të thatë

2 tbsp bluaj bollgur dhe pour qumësht të vluar për të marrë një masë homogjene, shtoni 1 lugë mjaltë dhe përzierje. Aplikoni në fytyrë për 10-15 minuta, duke shmangur zonën e syve. Pastaj pije me ujë të ngrohtë.

Gjatë përgatitjes bollgur, ju kujtohet qëndrueshmëri të saj. Ajo luan një rol të rëndësishëm në dietë. Qull duhet të jetë me mukozë, duke marrë në stomak, ajo lan nga toksina dhe mikrobet nga trupi.

Ashtu si shumë produkte, bollgur mund të dëmtojë trupin.

Bollgur dëme për trupin e njeriut është e qartë për ata që vuajnë nga intoleranca ndaj kokrra, të quajtur sëmundje celiac. Konsumi i tepërt i bollgur mund të jetë kundër-proceset në trup. Acid Fytynovaya përfshira në kënaqur, tendencë për të grumbulluar. Në përdorimin e qull në sasi të madhe mund të shkaktojë sëmundje e sistemit skeletor, kullimin e kalciumit nga kockave dhe të çojë në frakturave të kockave.

Dëmtimi bollgur qëndron në përdorimin e saj. Përdorimi i shpejtë gatim trupin hyn një sasi e vogël e vitaminave, humbi aftësinë për rregullimin e metabolizmit.


Por, pavarësisht kësaj bollgur është një nga produktet e pakta që nuk janë contraindications.