Përfitimet dhe dëmet e dietë vegjetariane


Në sistemet ushqimi vegjetarian janë pikëpamjet e kundërta të përhapura. Kjo është për shkak të mungesës së njohurive në lidhje me këtë dietë shumë të pazakontë. Ne do të përpiqemi për të kuptuar se cilat janë përfitimet dhe dëmet e një dietë vegjetarian.
Që të filloni listën llojet kryesore të vegetarianism.Fruktorianstvo. Në këtë mishërim, fuqia e përdorur vetëm bimët frutore të cilat nuk janë të nevojshme për të shkatërruar. Këto fruta janë fruta, manaferrat, arra, fara dhe kokrra. Fruktorianstvo është një nga varietetet e ushqimit të papërpunuar.
Veganism. Ky opsion dietë të rreptë vegjetarian, i cili nuk lejoi përdorimin e produkteve shtazore, pa shtëpi, pa ushqim.


Laktoovovehetarianstvo. Kjo është një vështrim standarde dhe siguron konsumin e vezëve dhe produkteve të qumështit.


Fleksitarianstvo. Ky lloj më të butë të dietë vegjetarian në të cilin mishi dhe prodhimet e detit janë të lejuar për të ngrënë një herë në muaj. Duke menduar për atë që përfitimet dhe rreziqet e vegetarianism, shumë ekspertë të quajtur fleksitarianstvo mirë dietë. I njëjti lloj dhe pestsetaryanyzm caktojë që lejon të hanë peshk.
Gjitha llojeve të tjera të vegetarianism janë një kombinim i themelor. Shumica Ithtarët shpesh argumentojnë dietë vegjetarian për disa produkte të tilla si mjaltë, kërpudha, peshk. Kjo është arsyeja pse nuk janë të varieteteve të reja të këtij sistemi të ushqimit. Debati ngre dhe përfitimet dhe rreziqet e vegetarianism.

Përfitimet e sistemeve të ushqimit vegjetarianAvantazhet e përgjithshme e një dietë vegjetarian në pronësi të konsumit të ulët të kolesterolit "të keq" dhe yndyrë ngopur. Përveç kësaj, VEGJETARIANËT të marrë një sasi të konsiderueshme të phytochemicals dhe fibra që kontribuojnë për shëndet më të mirë. Ata janë gjetur në fruta, perime, drithërat, bishtajore, arra, produkte soje. Në mënyrë tipike, VEGJETARIANËT janë indeksin më të ulët në masë të trupit, niveli i lipoprotein densitet të ulët dhe presion. Përveç kësaj, ata rralle vënë diagnoza siç sëmundjeve koronare të zemrës, hipertension, goditje, diabetit të tipit 2, kancerit.Në mënyrë tipike, ithtarët e peshës vegetarianism në 3-8 kg më pak se m'yasnyts. Arsyeja - një dizajn të kujdesshëm e dietën e tyre dhe më pak futje e yndyrave të ngopura. Nutritionists rekomandojmë vegetarianism nga Shtetet e Bashkuara për humbje peshe, pa kompromentuar të ushqyerit, sepse kjo dietë është e pasur në ushqyesve të ndryshme.


Vegetarianism ndihmon trajtimin e diabetit, pasi nëpërmjet saj një person që vuan nga kjo sëmundje, rrit rezistencën e insulinës dhe stresit oksidativ. Pacienti në mënyrë të sigurtë të humbur peshë, e cila është e rëndësishme në trajtimin e diabetit tip 2.
Dëmtimi dietë vegjetarianeVegjetariane nuk do të marrë të mjaftueshme vitaminë B12. Kjo është konfirmuar nga provat klinike. Tsyankobolamyn, vitamina B12 është e përfshirë në formimin e qelizave të gjakut. Mungesa e saj mund të çojë në çrregullime neurologjike të pakthyeshme vdekjen e qelizave nervore. Dhe foshnjat që janë ushqyer qumësht të nënave që ndoqën një dietë vegjetarian mund të vuajnë nga anemia.


Mungesa e vitaminës B12 ndikon në gjendjen e eshtrave. Ndër mbështetësit e vegetarianism thyerje të shpeshta. Dhe për shkak të papërshtatshëm vitaminë D dhe kalcium në vegans mund të ulet dhe të rritet dendësia e kockave mineral ulë atë.Një nga çështjet kryesore kontestuese rreth vegetarianism - dobi dhe dëm të sistemit të furnizimit me energji elektrike për fëmijët. Organizatat Mjekësi SHBA, Kanada, Gjermania, Britania e zhvilluar vlerësojnë pozitivisht dietë me kujdes laktoovovehetarianskuyu. Fëmijët që ndjekin atë, rrallë vuajnë nga sëmundje të lidhura me trashje. Në të njëjtën kohë, trupi i tyre mund të jetë një mungesë e acideve yndyrore, proteina, kalcium, zink, hekur, vitaminë D, dhe Art. Lidhur me këto lloje ekstreme të sistemit të furnizimit me energji, si fruktorianstvo dhe veganism, ato shkaktojnë komente shumë negative të mjekëve. Midis tyre ka edhe ideja se njerëzit nën 25 vegjetarian papranueshme. Aktualisht, ka raste të vdekjes së foshnjave për shkak të lodhjes. Prindërit vegans tyre ushqyer foshnjat e gabuar. Pra, nuk do të imponojnë pikëpamjet e tyre mbi të ushqyerit e mirë për fëmijët, ata mund të bëjnë zgjedhjet e tyre.