Përfitimet dhe dëmet e pije të energjisë


Fakti se pijet energjetike janë të barabartë me të dëmshme dëgjuar shumë, por jo të gjithë e di pse. Mosmarrëveshjet në lidhje me sigurinë dhe shëndetin e tyre, të kryera deri më tani. Përveç kësaj, shumë aspekte pozitive në përdorimin e këtyre pijeve. Në anën e të cilit stand - ju vendosni, por është e nevojshme të dinë çdo gjë në lidhje me produktin - dobi dhe dëm e pije të energjisë.
Pije energjetike dhe përbërja e tyre
Çfarë nënkuptohet me pije të energjisë quajtur edhe эnerhotonykamy ose energji? Në varësi të përbërjes ato mund të jenë alkooli butë apo të ulët, por janë të dizajnuara për të stimuluar sistemin qendror nervor dhe anti qetësim.


Zakonisht pije energjetike blejnë ata që kanë nevojë për të marrë një pagesë e gjallëri, energji, ndjeni një rritje të fuqisë dhe efikasitetit - është i ngarkuar me punë, punonjësit e zyrës, nxënësit (sidomos gjatë dorëzimit të seancës), shoferët Kamionistët, dashamirët e natës dhe të tjerët.
Në mënyrë tipike, kontejnerët e pijeve që përmbajnë gaz, e cila përshpejton asimilimin e substancave të quajtur "gëzim", një pije të mirëpritur, dhe kështu që efekti i përdorimit të pije arritur shumë shpejt.

Depo
Si pjesë energotoniki të paraqesë një numër të substancave tonik të cilat mund të ndryshojnë në varësi të një shumëllojshmëri të produkteve dhe pije. Më shpesh përbëhet nga caffeine dhe stimuluesve si theophylline dhe theobromine. Për shkak se disa bimë gjithashtu përmbajnë kafeinë, ajo mund të zëvendësojë analog, për shembull, ekstrakt çaji, shoku ose Guarana. Përqendrimi maksimal i lejuar i caffeine është konsideruar si një normë prej 150 mg në 1 ff. Në pijet energjetike, kjo shifër është shumë më e lartë se kufiri i lejuar dhe shkon 240-360 mg në 1 litër.

Nuk është e pazakontë kur prodhuesit e shtuar vitamina të tonics, Benefit - sigurisht, por nuk është aq shumë sa që ata më shumë se të mbuluar nevojën e përditshme. A nuk mendoni se ata janë të gjithë të shtuar në pije të energjisë; në disa ata janë në vende të tjera - nuk ka, në disa norma, në tjetër - vetëm një pjesë të vogël.
Shënim praninë përbërë nga saharoze dhe glukozë - energji tretshëm, pra karbohidratet adaptogens (droga mund të rrisë rezistencën jo-specifike të mjedisit të dëmshme) dhe të tjerët. Ndoshta prania e taurine, e cila ndihmon për të përmirësuar proceset e energjisë dhe forcon sistemin nervor.


Përfitimet e pije të energjisë
Për të thonë se të gjitha pije energjetike janë të dobishme, ajo do të jetë së paku pamatur. Diversiteti i tyre është se nuk janë ndoshta ato në të cilat vështirë se mund të gjeni prona të dobishme.
Megjithatë, energjia mund të rrisin disponimin dhe të stimulojë aktivitetin e trurit. Me kusht që ata mund të ndahen në dy grupe:
1. tonics, ku theksi është mbi praninë në karbohidratet dhe vitamina (për stimulim më të mirë mundësitë rozuyazykah dhe rezervave të fshehura të trupit);

2. tonics, të cilat përfshijnë gaz themelore dhe energji projektuar për kafeinë (për ata që përjetojnë rritje e aktivitetit fizik, të tilla si punë nate, ose pas shkollës).

Përfshira pije shpejt glukozës hyn në gjak si rezultat i oksidativ akuzat trupin me energji.
Zakonisht, për të pirë e të ngrënë deri, njerëz të pirë kafe, por në këtë rast, pije energjetike të vazhdojë energji më të gjatë të trupit, por për shkak të tyre të fillimit mbushje me gaz të përshpejtuar disa herë.

Dhe e fundit, për shumë plus të rëndësishëm për energotoniki - Ata, ndryshe nga kafe, e cila nuk është gjithmonë e mundur që të krijoj dhe pije, mund të përdoret në çdo vend dhe në çdo kohë e dëshiruar për shkak të paketimit.

Pije të energjisë Dëmtimi
Mjekët paralajmërojnë se më të rrezikshme në përdorim të rregullt pijet energjetike - është shfaqja e varësisë. Në qoftë se ata të ndaluar të pijshëm, trupi fillon të ndjehen lodhje furishëm, mungesa e energjisë, dobësi. E gjithë kjo e bën një person të blej një pije përsëri gjallërues për të hequr shenjat e padëshiruara dhe simptomat ndjehen hov të energjisë.

Pavarësisht nga një numër të pronave të dobishme, abuzimi i këtyre pijeve provokon probleme në aktivitetin kardiovaskular, sfera seksuale (zvogëlon fuqinë), duke shkaktuar pagjumësi. Duke përdorur rezervat e saj të brendshme shpejt trupin e lodhur dhe në një periudhë të lodhjes. Një prani e madhe e toning agjentëve dhe përqëndrimet e larta të tyre shkaktojnë:
- aritmia;
- rritet në sheqerit në gjak;
- variacione në presionin e gjakut;
- ankthi unreasoning;
- Gjymtyrët myyazytsilne dridhur (dridhje);

- normë të shpejtë të zemrës (takikardia);
- përzier dhe të vjella;
- nervozizmi pamotivuar;
- kushtet e stresit që shkojnë në një depresion;
- lodhje.
Shpesh, këto simptoma ndodhin në përdorimin e pijeve energjetike me përbërësit bioactive.
Mjekët rekomandojnë fuqimisht nuk abuzojnë tonik dhe në raste ekstreme, për të kufizuar konsumin e një kavanoz në ditë.

Në disa raste, ju nuk mund të pini pije energjetike
Për shkak të numrit të madh të substancave të ndryshme dhe doza e tyre të madhe, ka kufizime dhe Kundërindikimet për përdorimin e këtyre pijeve. Në mënyrë që të mos dëmtojnë shëndetin e ata nuk mund të pini:

- në pacientët me glaukomë;
- njerëz të ndjeshme për kafeinë;
- lehkovozbudymoy i sistemit nervor;
- me çrregullime të gjumit (pagjumësia);
- sëmundjet kardiovaskulare;
- njerëzit me presionin e lartë të gjakut;
- përjetojnë periudhave të shkurtra papritur të agresionit;
- të moshuarit;
- të rinj;
- gratë dhe nënat pleqsh shtatzënë.
Ju nuk mund të pini energotoniki, përzierjen e tyre me alkool. Rritja e presionit të gjakut, rriti ndikimin e alkoolit mund të shkaktojë një numër të pasojave negative - deri në arrest kardiak.

Kujdesuni për shëndetin tuaj dhe të studiojnë me kujdes përbërjen e asaj pije.