Përfitimet dhe dëmet e ketchup për shëndetin


Ketchup mund të quhet, ndoshta, salcë më të njohura. Ne përdorim atë për gatim enët e ndryshme, dhe ne të paraqesë ajo është e gatshme për appetizers, salads. Për shkak të faktit se ketchup përbëhet vetëm nga përbërësit natyral, ai konsiderohet i sigurt për produktin e njeriut. Por të gjithë prodhuesit po përgatiten produkte pa përdorimin e preservatives dhe aditivëve të tjera të dëmshme. Dhe të cilët përfitojnë sot dhe dëm për ketchup shëndetësore?
Çfarë e bën ketchup?
Përbërja është ketchup ujë, domate dhe erëza. Përbërës kryesor është domate ketchup. Ata janë përdorur në formën e pure, dhe si një paste. Domate të renditura, kujdes larë dhe grimcuar. Atëherë ngrohet deri në një temperaturë prej 95 gradë, dhe për t'i ndarë nga lëkura dhe farat kaluar nëpërmjet një site. Pastaj do të vazhdojë në fazën e ardhshme, avulluar në formimin e domate pure apo paste. Dendësia e produktit përfundimtar do të varet nga kohëzgjatja e operacionit.Zakonisht ketchup, përgatitur duke përdorur produkte natyrore që i përkasin klasës "ekstra" apo "Premium" ndajnë domate të freskëta duhet të përbëjë 40% të peshës totale. Ketchup kategori "më e lartë", duhet të përbëhet nga 30% paste domate natyrore dhe "klasë ekonomike" - 15% ose më pak. Mjaft shpesh shtohet në mollë makarona, kumbull apo pure panxhar për të kompensuar mungesën e domate. Megjithatë, këto aditivëve janë përdorur së bashku me niseshte, çamçakëz dhe miell për të dhënë trashësi e kërkuar e produktit. Dhe kjo mund të shkaktojë lëndim, që zakonisht përdorin çamçakëz natyrore dhe niseshte, dhe rrjedh kimikisht. Shpesh përbërë lirë ketchup gjetur acid limoni ose acid acetik si domate natyrore.


Nuk ka rëndësinë e vogël në prodhimin e shfaqjeve të ujit ketchup. Megjithatë, fakti se uji përdorur nga prodhuesit, ashtu siç është e mjedisit, ne nuk mund të dimë, sepse ne duhet të mbështetemi vetëm në ndërgjegjen e kompanive prodhuese.

Sot është e vështirë të imagjinohet ketchup, e cila nuk do të kishte qenë aditivëve të ndryshme dhe seasonings. Kjo është dashnore madh përfitim. Në fund të fundit, një pjesë e paste hudhër, qepë, speca dhe piper, kërpudha, herbs të lehtësuar procesin e gatim, bëjnë ushqimet tona të pasura, aromatik. Megjithatë, shumica ketchup është bërë me preservatives, shije, stabilizues, por përmbajtja e tyre në produkt duhet të mbahet në minimum në mënyrë që të mos dëmtojë njeri.


Përfitimet shëndetësore të ketchup
Prodhimit ketchup cili vazhdoi të gjitha rregullat dhe rregulloret, e cila është përgatitur vetëm nga produktet natyrore, erëza, piper, të përbëra nga një lycopene pigmentit - një substancë në të kuqe. Kjo e bën pigment dhe perime të kuqe. Ai është i njohur si agjentë anti-tumor, dhe karakterizohet nga aftësia për të reduktuar sëmundje yyazytsirnist kardiovaskulare.

Duhet të theksohet se lycopene në trajtimin e ngrohjes nuk është shkatërruar, si shumica e vitaminave. Përveç kësaj, shuma e lycopene, kur të nxehtë vetëm rrit. Kur ngrohet për 15 minuta përqendrimi i substancës rrit rreth 15 here.


Ketchup është e pasur në vitamina C, PP, P, ai përmban të gjitha vitaminat, të cilat i përkasin grupit, acid Askorbik përmbante aty pothuajse të njëjtën sasi si në portokall. Përfitimet e këtij shëndetin produkt është një numër i madh i saj përbërja magnez, hekur, kalcium, fosfor, të aftë për të ruhet në temperaturë.

Një tjetër karakteristikë e bukur është prania e ketchup në të "hormon i gëzimit", - serotnyna. Prandaj, ky produkt mund të konsiderohet si një antidepressant shumë të mirë.


Dëmtimi ketchup
Ketchup dëmtuar, në mënyrë të veçantë, produkt i ngjyra artificiale mund të shkaktojë probleme në njerëz:
- alergji;
- rëndim të sëmundjeve të stomakut dhe zorrët;
- pankreatitit, inflamacion i pankreasit.

Në të gjithë duhet të dinë se kur do të ndalet. Njerëzit sidomos kujdes duhet të përdoren ketchup të cilët janë të prirur të jenë mbipeshë dhe kanë probleme me metabolizmin. Të përfshira në ngjyra, shije, niseshte të modifikuara mund të shkaktojë dëme edhe më shumë.

Si te zgjidhni ketchup?

Shpesh çmimi është e lidhur direkt me cilësinë. Pra, nëse ju dëshironi të blini një produkt me cilësi të mirë, nuk e pajis keq. Ndjekja e cheapness mund të dëmtojë jo vetëm ju por edhe fëmijët tuaj. Për fat të keq, sot shumica e prodhimit vendas të ketchups janë "klasë ekonomike", të tilla si një produkt përbërësit natyrore nuk i kalon 15%.

Si dhe ketchup mund të gjurmohen në qoftë se ajo është e paketuar në shishe qelqi. Errët ose anasjelltas, ngjyra të ngopura mund të tregojnë se procesi i prodhimit përdoret llokum ose salcë molle me ngjyra. Numri i domateve në këtë produkt është minimal.


Në përgjithësi, opsioni më i mirë është makarona, të paketuara në shishe qelqi sesa plastike. Avantazhi prej qelqi është se ajo është me mjedisin, për më tepër, për shkak se ajo është e mundur për të parë gjendjen e produktit. Cilësia e ketchup mund të gjykohet nga struktura e saj. Ajo nuk duhet të gurgullimë, formë flluska duhet të jenë shumë të rralla.