Përfitimet dhe dëmet vezë Sa proteina në një vezë puleVezë të fërguara, vezë të fërguara, të ziera fort apo e butë-zier - të gjitha mënyra të shkëlqyeshme për të përgatitur mëngjesin kalori disa minuta. Në të gjithë botën njerëzit përdorin për gatim vezë të shpendëve të ndryshme, trembem, gjeldeti, struci. Por në zog më popullor mbante një pulë. Është i vezët e pulave do të rrëfejmë këtë artikull.
Si të dobishme dhe vezët mund të dëmtojë trupin? Sa proteina në vezë pule dhe me frikë kolesterol? Përgjigjet e këtyre pyetjeve tani ju e dini.
Përfitimet dhe dëmet e vezëve


Shumica e njohurive në lidhje me pronat e dy vezë:"Vezë janë të dobishme, sepse ata kanë shumë proteina"
"Vezë janë të këqija, sepse ata kanë shumë të kolesterolit"

Si të dobishme vezët?

Në të vërtetë, ky produkt është vlerësuar kryesisht si një burim i proteinave të lirë dhe me cilësi të lartë. Në 100 g 127 g llogaritë e proteinave. Kjo vezë e bardhë është optimale për trupin e njeriut përbërjes aminoacideve dhe pranohet si standard (100% e rekomanduar nga OBSH). Për krahasim, mishi është i 80-88%,% qumësht 85-86.

Gjithashtu, vezë e bardhë përmban pothuajse asnjë yndyrë (përmbajtjen e tyre në proteina 03%), siç janë produkt të ulët kalori. Por kjo është vlera e vërtetë vetëm e shkëlqyer për proteina. Nëse ne e konsiderojmë vezë në tërësi, raporti i proteinave dhe yndyra është rreth si malozhyrnoy në viçi, i cili është gjithashtu shumë i mirë.
Ky përfitim nuk ka fund vezë. Përbërja e vezëve në një numër të madh të përfshijë shumë vitamina dhe minerale: kalcium, kalium, fosfor, magnez, jod, zink, bakër, sulfur, vitaminat A, B, PP, K.


Vezë të bardhë pule janë të bardhë dhe kanë ngjyrë kafe të errët. Dallimet në aspektin e vlerës ushqyese ata kanë.

Veza e verdhë veze është lista e kampionëve për përmbajtjen e hekurit, kështu që vezët janë të mira për gjak. Gjithashtu, verdhë veze përmban vitaminë D, e cila është aq mungon shumë banorët e pjesës veriore të vendit.
Një tjetër përbërës i dobishëm në përbërjen e yolks - është choline. Oncologists rekomandojmë të përdorni vezë grave për parandalimin e kancerit të gjirit. Sipas studimeve rreziku është reduktuar me 24%.

Niacin gjendet në vezë e nevojshme për trurin dhe sintezën e hormoneve seksuale; vitaminë K luan një rol në koagulimit të gjakut; acid folik (B9) është e nevojshme gjatë shtatzënisë se fëmija kishte asnjë defektet e lindjes.
Siç mund ta shikoni, vezë janë produkt shumë të vlefshme, por tani le të flasim për dëmin e tyre të mundshme.


Sa më shumë vezë mund të dëmtojë?

Në vezë mesatare përmban rreth 210 mg të kolesterolit. Kjo është një shumë, duke qenë se mjekët rekomandojnë konsumin kufizuar 200-300 mg në ditë.

Por edhe në qoftë se ne e pranojmë si të vërtetë origjinën e teorisë kolesterolit të arteriosklerozës ("fakte debatonte për kolesterolit"), dëmtimi i vezëve ende nuk është e qartë.
Ja disa prova:1. Në vitin 1991, në revistën prestigjioze mjekësore botoi një artikull në lidhje me një person të moshuar mbi 15 vjet sъedavshem 20-30 vezë të ziera një ditë. Në rrjedhën e vëzhgimit të saj dhe disa vullnetarë të mbjella në dietë vezë, askush nuk ka gjetur nivele të larta të kolesterolit.
2. me të njëjtin emër recetë bie Zelenin akademiku në një nga veprat e tij, tha se ai nuk mund të gjejë të larta punëtorë pulave kolesterolit. Ata zakonisht hanë në ditë më shumë se 5 vezë.
Në përgjithësi, rreziku i vezëve për zemrën dhe enët e gjakut shumë të diskutueshme. Edhe pse mjeku ka të ngjarë të ende të ndaluar ju hani vezë në qoftë se ju keni kolesterol të lartë.
Nëse ju nuk duan të kundërshtojnë mjeku, dhe të braktisin vezë ju nuk dëshironi, ju mund të gjeni një mënyrë për të dalë. Pothuajse të gjithë e kolesterolit gjetur në verdhë veze (proteina 1.2 mg), kështu që ju mund të hani proteina vetëm.
Por përveç kolesterolit, vezë mund të jenë të rrezikshme dhe madje edhe infeksion intestinal. Salmonellosis - një sëmundje infektuese akute që mund të merret nga përdorimi i vezëve nga nje zog i infektuar.

Salmonella - një specie që nuk dëmtojnë zogjtë, por në qoftë se ajo hyn në trupin e njeriut ajo shkakton efekte shumë të pakëndshme: ethe, inflamacion të zorrëve, një infeksion të gjakut.
Rastet nuk janë shumë të zakonshme, megjithatë, ju duhet të dini disa rregulla:Mjekët rekomandojnë pastrues larë vezë. Chicken pleh organik mund të merrni në shell, dhe në thyerjen e transmetimit mund të ndodhë përmbajtjen e brendshëm mikrob.
Vlim vezë për të paktën 10 minuta, kjo kohë duhet të jetë e mjaftueshme për të shkatërruar e infeksionit. Vezë vezë të ziera dhe nga kjo pikëpamje është e rrezikshme.

Mos hani vezë të papërpunuara. Në këtë formë ata janë më të rrezikshme në drejtim të infeksionit.
Mbani vezë në mënyrë që ata nuk janë ballafaquar me produkte të tjera. Nëse infeksioni mund të kalojë nga shell e produkteve të tjera, nga të cilat ju nuk do të presin gënjeshtra.
Dhe lani duart tuaja përpara se të hahetPërfitimet dhe dëmet e vezëve kemi biseduar, tani unë dua të i kushtoj vëmendje për çështje të tjera janë atletë kryesisht të interesuar.


Sa proteina është e përmbajtura në një vezë pule?


Mbi të kam shkruar se proteina në vezë është 127 g për 100 g. Kjo tani është të kuptoj se sa peshë vezë?

Pesha e vezëve varet nga kategoria. Tabela e mëposhtme liston peshën e vezëve dhe sa vezë përmbajnë proteina çdo kategori.

Ky artikull është në lidhje me përfitimet dhe dëmet e vezëve mbi. Ndoshta më vonë unë do të shkruaj më shumë për trembem. Kohët e fundit, ata janë bërë shumë të popullarizuara.