Përfitimet dhe dëmet e makarona për të njeriut


Tani zgjedhja e makarona është mjaft i madh. Ne mund të bleni makarona të çdo formën, madhësinë, të ndryshme në përbërjen. Ata u bënë kaq popullore për shkak të thjeshtësisë së përgatitjes dhe mbushje të shpejtë të trupit. Kjo darkë e makarona jo shumë të ndikojë në buxhetin e familjes. Dhe në qoftë se ju tregoni imagjinatën tuaj, ju mund të përgatisë një punë e vërtetë kuzhinës. Por ne makarona vlerësuarat vetëm anën praktike. Ne mësojmë se dobi makarona dhe dëm për njerëzit.
Si bëri makarona?
Ka disa teori në lidhje me origjinën e makarona moderne. Versioni i parë i historisë që pak pronari vajza vagon-restorant Mark Arona duke luajtur me një test i projektuar për të bërë petë. Rrotullon mbështjellë fëmijëve u gatuar dhe paraqitur mysafirët. Vizitorë relished këto produkte dhe ato mori emrin e tyre "makarona". Kjo ndodhi rreth shekullit të 16-të. Të tjerë besojnë se Kina është vendlindja e makarona, dhe prej aty ata u sollën Marco Polo në Itali. Por nuk ka dëshmi për këtë është gjetur. Sapo makarona thatë, ata menjëherë fitoi popullaritet të madh. Ata janë me kosto të ulët të ndryshme, jetë të gjatë.Përfitimet dhe dëmet e makarona
Pasta është një burim i madh i karbohidrateve. Ata duhet të jetë rreth një e treta e dietës së përgjithshme njerëzore. Nëse trupi është karbohidratet mangët, ajo mbush rezerva muskujt. Shumë besojnë se makarona është një produkt shumë të lartë-kalori, kështu që është më mirë përjashtuar nga dietë. Por në fakt përmbajtja e tyre kalori është 300 kcal për 100 gramë. Shumë prej tyre nuk do të marrë yndyrë nga makarona dhe e majonezë, salcat e ndryshme, të cilat ata hanë ato.
Ky produkt është e pasur me vitamina dhe minerale. Ai përbëhet nga kalcium, magnez, dhe hekur. Ata janë shumë ushqyese dhe të sigurojë energji për një kohë të gjatë. Përfshira në fibra makarona përmirëson procesin e tretjes dhe të pastrojë trupin.


Dëmtimi i makarona mund të aplikohet vetëm për shkak të përdorimit të tyre të tepruar. Siç dihet, karbohidratet tepërt, insulinë është lëshuar, e cila është përgjegjëse për depozitat yndyrë. Ajo duhet të marrë parasysh glycemic ushqime indeksin karbohidrate. Çfarë është më e lartë, aq më shumë ajo ndikon në lirimin e insulinës. Kështu që ishte një përfitim nga përdorimi i makarona, ju mund të zvogëlojë indeksin e tyre glycemic duke shtuar atyre perime.

Si te zgjidhni makarona
Me përmirësimin e cilësisë së jetës, ajo është gjithnjë mendojnë për dietën e tyre. Dhe shpesh kjo ngre pyetjen se pse makarona përfitim, ose ata mbajnë vetëm dëme? Makarona ka dy lloje: nga grurit të butë dhe e vështirë. Preferencë është më e mirë për të dhënë opsionin e dytë. Niseshte gruri butë vetëm shkatërruar dhe ai lidhet me kristaleve solide në formë të proteinave.

Kur zgjedh makarona, i kushtoj vëmendje të ngjyrës. Ajo duhet të jetë pak kreyazykay me një ngjyrë të artë. Në paketën nuk duhet të ketë gjurmë të makarona cifla dhe miell. Në mënyrë tipike, makarona cilësia e ulët me një sipërfaqe të përafërt. Në patate të skuqura pranishëm paketë dhe miell. Është e rëndësishme që të kontrolloni integritetin e paketës. Në të vërtetë, prania e dëmit, ajo mund të merrni lagësht dhe i poshtër.

Si për të ngrënë makarona?
Atletët dhe njerëzit që mbajnë jetese aktive dhe mobile është më mirë që të preferoni makarona, të cilat përfshijnë proteina. Përfitimet e proteinave është se ajo ndihmon në uljen e indeksit glycemic dhe plotësoj trupit substancat e nevojshme.

Nëse ju e doni makarona, ju do të blej më të mirë produkte nga mielli gruri, sepse ajo përfshin të dobishme për indet e trupit.
Në njerëz të plotë dhe ata që duan të humbin peshë, por nuk mund të vidyazykatysya e enët preferuar është e rekomanduar për të zgjedhur makarona me shtimin e proteinave dhe grurit varieteteve. Kjo është një pjatë që nuk shkaktojnë dëm ndaj figurës njerëzore më të mirë të saj për të ngrënë për drekë. Nëse qëllimi juaj - për të fituar peshë dhe ndërtimin e muskujve, alternativa më e mirë - një konsum ditor prej makarona.