Përfitimet dhe dëmet e fara luledielli


Luledielli Atdheu është konsideruar Amerikën, dhe në Rusi ajo ishte vetëm në shekullin e tetëmbëdhjetë dhe është përdorur vetëm si një fabrikë dekorativ. Luledielli Wild ka një kokë të vogël dhe fara shumë të vogla, të cilat praktikisht nuk janë të përshtatshme për të hahet. Por tani të shtypura dhe ka më shumë se gjashtëdhjetë lloje dhe luledielli janë ato në të cilat lule arrin një diametër prej një metër.
Ajo quhet "lulja e diellit " - Në Greqi Helyantom e fjalëve "Helios" - Dielli, dhe "antos" - Lule, dhe ne kemi - për helyotropyzm - dëshira për t'u kthyer kokën për diell. Një fakt interesant besojnë se lulediellit është simbol kombëtar i Rusisë dhe Kansas.


Kohët e fundit, gjithnjë e më shpesh ngrenë pyetje në lidhje me përfitimet dhe dëmet e fara luledielli. Që nga kohët e lashta, është vërejtur se në fara luledielli përmbajtje të lartë të naftës dhe të mësuar për të përdorur për gatim. Dhe sot vaj nga farat e lulediellit nuk e ka humbur vlerën e saj si pjesë e përmbajtjes së tij të lartë të acideve yndyrore që ka një dritë ngjyrë dhe erë të këndshme.

Fara luledielli përmbajnë të njëjtin kalcium dhe minerale të tjera që janë të rëndësishme për trupin e njeriut. Farë luledielli është i njohur për të gjithë, veçanërisht skuqur - një delikatesë dhe argëtuese. Ata marrin në para, skuqur, i zier, përdoret si një mbushje për pasta të ndryshme.


Perberja e farat e lulediellit përmban:
Vitamina B, A, E, D,
zink, magnezium;
acide yndyrore (pangopur).

Dobia e fara luledielli është për të ulur kolesterolin, parandalimin e arteriosklerozës, rrit oreksin, përmirësimin llojin e flokëve, lëkurës. Në mënyrë të ngjashme fara të ndihmojë për të përshpejtuar shërimin e plagëve. Fara Procesi luzannya vepron mbi sistemin nervor qetësues dhe ajo mund të përdoret për të shkëputur nga pirja e duhanit.
Por pronat e të dobishme, siç vërtetuar nga shkencëtarët në bazë të studimeve të shumta të kenë vetëm një fara para të thata. Për çdo trajtim termik të substancave biologjikisht aktive janë shkatërruar dhe vetëm një numër i vogël i tyre mbetet. Asnjë përfitim dhe fara luledielli peeled duke hequr lëvore është oksidimi i shpejtë i acideve yndyrore.


Oilseed më e madhe të sjellë dëm për njeriun në stomatologji - është se ata mund të dëmtojë smaltin e dhëmbëve me përdorimin e shpeshtë.
Rrjedhimisht, shkallët janë përfitimet dhe dëmi i fara luledielli. Ata nivel proporcional, çka është tas peshoj më shumë?

Siç është përmendur tashmë, ato përmbajnë elemente të vlefshme gjurmë, ushqyesve. Ajo rezulton përmbajtjes në fara e vitaminës D edhe më shumë se sa në mëlçi e cod. Dhe ne të gjithë e dimë se kjo vitaminë është veçanërisht në fëmijëri promovon njerëzore të domosdoshme për të ruajtur lëkurë dhe mukozës ishin normale.

Vitamina A dhe E, të cilat kanë të bëjnë me vitamina yndyrë shpjegueshëm nevojshme për të mbrojtur trupin nga atherosclerosis, kanë të njëjtin antioxidant, pronat protyvokantserohennыmy, forcimin e vizion, përgjegjës për bukurinë e flokëve dhe thonjtë.
Acidet yndyrore të luajë një rol të rëndësishëm në metabolizmin yndyrë, ata vrasin qelizat yndyrë, pa i lënë ata të grumbullohen në vende të padëshiruar.

E vendosur në farë luledielli përbërjen Carotenoid dhe taninet, ndihmon për të mbrojtur trupin e njeriut nga infeksionet e ndryshme dhe parazitët.

Magnezi, fosfor, silic, kalium, mangan, natriumi luajnë një rol të rëndësishëm për ruajtjen e jetës normale njerëzore.
Për të parandaluar dëmtimin e fara smalt dhëmb është e rekomanduar për të pastruar duart tuaja, jo dhëmbët tuaj.
Disavantazhet përfshijnë faktin se është e nevojshme që, pas pjekje fara nëse ajo hyn në trupin e njeriut kontribuojnë në akumulimin e kripërave të tepërta në nyje duke shkaktuar humbur lëvizshmërinë e tyre.

Mjekët në mbarë botën tregojnë se përdorimi i farës së lulediellit është parandalimi i shkëlqyer i shumë sëmundjeve, të tilla si të tilla si sulmi në zemër, thyerje, infeksionet dhe sëmundjet e lëkurës.


Në një masë më të madhe, fara para posedojnë pronë - ngadalësojnë plakjen duke ulur nivelet e kolesterolit në gjak, dhe enët e gjakut nga pastrimin e pllakatë".
Për fat të keq, në kohën tonë, në mënyrë që të marrin rendimentet e larta të agrobizneseve lulediellit që përdoren për përpunimin e mbjelljeve nitro - pleh fosfat dhe ata të rritur rendimentin e lulediellit. Si rezultat i kësaj, të gjitha këto janë të dëmshme për të plehrave kimike të trupit të njeriut (sidomos përmbajtjes së lartë të kadmiumit) janë akumuluar në farë që të çon sistemin nervor të njeriut, promovon zhvillimin e sëmundjeve të rënda të sistemit musculoskeletal dhe veshkat.


Fara luledielli përmbajnë elementët gjurmë: kalcium, zink, fluori, hekur, jod, si dhe vitaminë B6 dhe acidi folik gjatë magazinimit dhe (në qoftë se ata nuk e liron veshja e jashtme) të mbajë gjithë këtë pasuri, për atë që janë quajtur "ruan natyrore."
Është vënë re se të hahet fara luledielli ka një efekt pozitiv në psikologjinë e njeriut. 1/2 filxhan fara pereschelkannыh mbrëmje pas një dite të vështirë - me sukses të zëvendësojë një qetësues dhe të përgjumur.

Ndihmojë për fara të papërpunuara, të thata diellin e nxehtë, dhe në luftën kundër puçrra fytyre adoleshente, puçrra fytyre.

Një mënyrë e mirë është për të kontrolluar farë urth. Një nevojë vetëm të bëj një grusht kokrra peeled thata papërpunuara dhe ju mund të harrojmë për urth.
Është e rekomanduar për përdorimin e tyre të para në sasi të vogla subjekti qe vuan nga dietën trashje, si ata mund të shurdhër oreksi.

Ato ndihmojnë për të hequr qafe një kollë të fortë - duhet të marrë 3 tbsp. lugë papërpunuara farë dhe derdh 03 litra ujë me 1 lugë ëmbëlsirë e mjaltë. Pastaj vlim për 1/4 e përzierje, tendosje dhe të përdorni katër herë në ditë për 1. lugë.

Sipas këtyre të dhënave, është e qartë se përfitimet peshoj më shumë se peshat filxhan, por vetëm uyazyka përdorimi korrekt, jo abuzimi.