Përfitimet dhe dëmet e ujit të pijshëm


Uji është një mrekulli e krijuar nga natyra dhe pa të nuk mund të jetojë asnjë organ në tokë, dhe ujë, e përbërë nga vetëm dy molekulave, një substancë që ka shije apo erë, megjithatë, të gjitha përfitimet dhe dëmet e ujit të pijshëm për shumë njerëz është i panjohur.
Por kjo mund të ndryshojë gjendjen e saj dhe në kushte të caktuara, të gjithë të njohur, shkon nga forma të gaztë të lëngshme, dhe pastaj të shtetit të ngurta.
Thuhet se uji është i gjallë dhe i vdekur, por kjo deklaratë nuk zbatohet për jetën biologjike si guri, hekuri është padyshim këtu duke folur në lidhje me pronat e ujit kur ndryshon gjendjen e saj të brendshme dhe grilë kristal.


Prandaj, të gjitha përfitimet dhe dëmet e ujit të pijshëm është studiuar për shekuj me radhë dhe ka gjetur në të një mijë pronave, për shembull, ajo nuk ndryshon përbërjen kimike me valë, ajo vetëm vrasin bakteret, por në këtë rast ajo nuk ka vdekur, siç disa besojnë.
Siç e kemi thënë se pa ujë të pijshëm nuk mund të ketë organizëm i gjallë dhe këtu janë disa arsye për të konfirmuar këtë, i pari është se uji është e dobishme për qelizat e trupit, duke përfshirë edhe qelizat e lëkurës, pa atë, ai bëhet i butë dhe plakjes shpejt.

Nuk ka ujë nuk mund ta nxjerrin trupin, e cila lejon trupin nuk merrni produkte të helmuar metabolizmin.
Të gjitha përfitimet e ujit është se ajo redukton viskozitetit të gjakut, atëherë përdorimi i tij i të paktën dy litra në ditë ulur rrezikun nga sulmi në zemër ose goditje në tru.

Uji është një lubrifikant natyral për nyje person, dhe mjekët thonë se mungesa e ujit në trup shkakton spazma e muskujve, kështu që të gjithë atletët duhet të pini ujë para dhe pas ushtrimit, dhe jo vetëm atletët, por të gjithë që dëshiron të jetojë një jetë të gjatë pa sëmundjet.

Gjithkush e di se uji vjen nga trupi i njeriut në disa mënyra, kjo është sistem nxjerrës, veshkave dhe të zorrës së trashë, si dhe uji i humbur kur të frymëmarrjes, djersitje, dhe rivendosur humbjen e ujit, shumë ngurrim.
Gjithkush e di përfitimet e ujit të pijshëm dhe për këtë arsye ajo duhet të jetë i dehur në sasi 2 litra në ditë, dhe të plotësoj furnizimin me ujë në trup, vetëm përdorimin e kafe, çaj, fruta zier, lëngje frutash, supave dhe produkte të tjera, por uji nuk i pastër. Trupi kërkon për funksionimin e saj është ujë të pastër, por nuk holluar produkteve të tjera.

Me humbjen e ujit, dehidratim, dhimbje koke të fillojë, nuk është nervozizëm, truri nuk merr mjaftueshëm gjak të lëngshme, duke shkaktuar halucinacione të fillojnë të shfaqen, dhe pastaj të përfitojnë vdekje për shkak se uji është i madh.

Përfitimet e ujit të pijshëm është se ajo është e domosdoshme për tretje normale, uji rrit peristaltikės, uji merr pjesë në të gjitha proceset kimike dhe biologjike të traktit gastrointestinal, ajo parandalon kapsllëk, dhe nëpërmjet saj, trupin e toksinave jashtë.

Përfitimet e ujit është për të shpëtuar trupin nga dehidrimi, e cila çon në imunitet të ulur, në këtë drejtim, dhe mund të jetë natyra infektive të sëmundjes, nuk do të jetë i mikroorganizmave të mjaftueshme larë dhe sistemi imunitar nuk do të punojë nga dehidrimi.
Të gjitha përfitimet e ujit është se ai luan një rol të rëndësishëm në metabolizmin e trupit është termostat operon sistemin e ftohjes apo ngrohje anasjelltas, veçanërisht shihet edhe gjatë ushtrimit, kur u rrit djersitje, dhe në sajë të tij, trupi i njeriut nuk i shpejt, por kërkon pijshëm shtesë, kjo do të jetë një përfitim i madh me ujë.


Besohet se uji djeg dhjamin, sidomos në sport, ose me ndonjë ushtrim, një sasi të madhe të djerse dhe me të e yndyrë, dhe zvogëlon peshën e personit dhe ai humbet peshë. Në përfundim kemi parasysh se uji i përmirëson të përgjithshëm mirëqenien, me ndonjë sëmundje, mjekët këshillohen që të përdorin më shumë ujë, e cila kontribuon në largimin e toksinave nga trupi dhe në temperaturë të lartë, vepron pronave si antipiretik.
Ne konsideruar çështjen e përfitimeve dhe rreziqet e ujit për trupin, por pyetja është se çfarë uji për të pirë, sepse ne nuk e dimë. Uji nuk ka erë, pa ngjyrë, por ushqimi ynë apo trokitje e lehtë e ujit duhet të bëjë të dyja dhe të tretë, papastërtitë të cilat janë helme për trupin tonë, kështu që uji mund të shkaktojë dëm.

E ujit në trup luan një rol të madh në metabolizmin, kështu që kur ju përdorni atë, për shkak të cilësisë së dobët të ujit mund të dështojnë në të gjitha sistemet e trupit, për shkak të faktit se me ujë në vjeshtë trupit në një shumëllojshmëri të kimikateve, shpesh toksike, kjo është për shkak të dëmtimit të ujit.
Pse nuk njerëzimi do të mendojnë se burimet e ujit ndotin, ne të vrasin gjeneratat e ardhshme për shkak se njerëzit janë gjithnjë e duke menduar për një ujin që kanë pirë, por dëmet e ujit.

Në mënyrë që disi të shmangur rrezikun që vjen nga uji të marra nga burime të kontaminuar, ajo duhet, të paktën, vlim, madje edhe nga burimet natyrore, si uji mund të migrojnë nën tokë për qindra kilometra nga ndotja burim dhe kështu infektojnë pus apo pranverë ujë dhe dëmet.

Në valë, filtrat e karbonit duhet të përdoren, ato pastrojnë ujin nga komponimet e klorit të carcinogens të dëmshme, metalet e rënda dhe substancave të tjera. Lajm i keq është se filtrat mund të përdoret për një kohë të shkurtër, dhe pastaj të ndryshojë përndryshe ata mund të mblidhen bakteret, substanca të dëmshme, të cilat do të sjellin edhe më shumë dëm.
Keqe në filtrimit të ujit ndodh në rastin kur ajo të marrë grimcat e pluhurit të qymyrit, të tilla si ujë të valë prodhon "dioksid" të rrezikshme dhe ai është një kancerogjen i rrezikshëm që mund të shkaktojnë zhvillimin e kancerit, në këtë rast dëmet e ujit.