Përfitimet dhe dëmet e ushqimeve të papërpunuara për njerëzit


Secili prej nesh kanë dëgjuar për dietë ushqimore të papërpunuara. Megjithatë, shumë shqetësime për këtë ushqim parimi mjaft të dyshimtë. Ky qëndrim është për shkak të shprehive të hahet dhe traditat shekullore të vjetra. Le të gjetur se cilat përfitimet dhe dëmet e ushqimeve të papërpunuara për njerëzit.
Për shumë, ushqim e ka humbur kuptimin e saj origjinal. Shumica e njerëzve nuk hanë, sepse ne duhet të ruajtur shëndetin normale dhe kënaqësi. Prandaj, për këta njerëz në radhë të parë nuk është përfitimet e para dhe ushqyese të produkteve, si dhe shijen e saj. Kjo është një shkak i madh i keqkuptim principet ushqimore të papërpunuara.Njohur diete H.Shelton në mbarë botën, thotë se njerëzit të cilët konsumojnë gatuar ushqime të përpunuara janë ende gjallë, sepse në dietën e tyre janë më shumë arra, fruta dhe perime. Sipas mjekut, vetëm ato produkte një person merr të gjitha ajo ka nevojë për substancë. Parimi dietë ushqimore të papërpunuara përbëhet nga të hahet vetëm ushqime të papërpunuara, ishin rezistente ndaj trajtimit, vetëm në këtë rast është e mundur për të marrë të gjitha vitaminat dhe ushqyesve të tjera.

Përfitimet e ushqime
Çfarë ushqimi të mirë të papërpunuara dhe mund të dëmtojë një person ushqimit? Para përgjigjur kësaj pyetjeje, ne duhet të kujtojmë këtë duke thënë "se një e mirë, të tjera -. Vdekje" Pa dyshim, një dietë e tillë është mënyrë e përsosur për shërimin e trupit të njeriut, por njeriu duhet të vendosë për veten e tij nëse do të Atij.


Sipas statistikave, avokatët e ushqimit të para janë të sëmurë më shpesh. Por në rast të ndonjë sëmundje, trupi Syroyid përballuar me të shpejt, dhe koncepte të tilla si kanceri dhe sëmundjet e problemeve në përgjithësi janë të rralla.

Përfitimet e fije dietetike për të njeriut, e cila është aq e pasur me ushqime të papërpunuara që është duke u shpëtoj prej kapsllëk dhe hemorroide. Të ndjehen të gjitha përfitimet e ushqimeve të papërpunuara mbi ushqim mund konvencionale dhe atyre që vuajnë nga sëmundjet e lëkurës dhe veshkave dhe etheve reumatike, si një shkëmbim të ujit ushqimit stabilizues. Ky njeri e përdor shumë më pak kripë se më parë, e cila është shumë e dobishme në hipertension.


Përfitimet e ushqimeve të papërpunuara është reflektuar në gjendjen e dhëmbëve dhe mishit të dhëmbëve. Ushqim të tilla në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon rrezikun e sëmundjeve orale. Përveç kësaj, ushqimi papërpunuara ndihmon të shpëtoj të këtij problemi të pakëndshme si frymëmarrje. Shumë të dobishme janë arra dhe fruta të thata, edhe pse ata janë shumë të larta në kalorive, por një grusht i vogël i produkteve lejon për një kohë të gjatë për të harruar për urinë. Ky organ do të marrë energji në sasi të nevojshme.

Papërpunuara ushqimore Dëmtimi
Përdorimi i pavend i ushqimeve të papërpunuara mund të shkaktojë dëm të njerëzve. Me një dietë të tillë është i nevojshëm për të vëzhguar disa rregulla. Për shembull, shumë ithtarët e lëndë ushqim ushqim të papërpunuara në dietën bërë fasule. Por produkte të tilla nuk mund të jenë shpesh, pasi ato përmbajnë substanca vazhkozasvoyuvani që mund të prodhojnë toksina në stomak për tretje të cilat mund të kalojnë shumë energji.


Spinaq, lëpjetë dhe raven përmbajnë sasi të mëdha të acidit, i cili pengon absorbimin e kalciumit nga trupi i njeriut. Pra, para se të marrë këto bimë duhet të lahet me ujë të valë. Siç e dini, karrota - një burim i vitaminës A, por përmban aty fibra parandalon thithjen e saj. Përveç kësaj, vitamina A është yndyrë-shpjegueshëm, kështu që duhet të konsumohen me yndyrna.

Dëmtimi papërpunuara ushqimore dietë mund të shkaktohet për shëndetin e njerëzve të moshuar dhe fëmijë. Gjithashtu, një ushqim mund të jetë person i kundërindikuar që është alergjik ndaj një proteine ​​që është në procesin e trajtimit të neutralizohet.


Jo të gjithë mjekët miratojë plotë dietë ushqimore të papërpunuara, por ata besojnë se ushqimet e papërpunuara duhet të jetë të paktën 60% e dietën e përditshme. Pjesa e mbetur prej 40% është thjesht e pamundur të patrajtuara, të tilla si mish, patate dhe peshk. Për më tepër, jo të gjithë njerëzit e vendit tonë duhet të vazhdimisht të ngrënë një sasi të madhe të ushqimit të papërpunuar.

Produkteve ushqimore të papërpunuara
Cilat produkte përfshin dietë ushqimore të papërpunuara? Para së gjithash, këto përfshijnë produktet bimore. Ato përfshijnë arra, fara, misër, bishtajore, drithëra, manaferrat, fruta, herbs, perime dhe barëra. Shumë avokatë ushqimore të para janë shtuar në menu pjekur bukë të bëra nga drithërat. Pirja e ujit duhet të jetë nekyp'yachenu pastër apo ujë mineral, lëngje, pije frutash me manaferrat. Gjithashtu lejohen të përdorin mjaltë, si ajo është një produkt natyral.


Vendimi për të kaluar në ushqime merr çdo njeri. Ju keni ardhur në këtë zgjedhje me vetëdije, e cila peshon me kujdes të gjithë. Në fakt, shumë njerëz në një përpjekje për të bërë sыroedamy, të shkaktojë dëme të mëdha në trupin tuaj. Kequshqyerja shkaktuar përkeqësimin e sëmundjeve, dhe këta njerëz janë duke thënë se të gjitha të ushqimit të papërpunuar. Pra, ka thashethemet në lidhje me rreziqet e ushqime.

Në qoftë se ju vendosni për të bërë një Syroyid, pastaj të shkojë në një ushqim të ri duhet të jetë gradual. Së pari, të eliminuar nga dieta, alkool, kafe dhe çaj të zi. Pastaj ngadalë ulur sasinë e produkteve miell, ëmbëlsirat, gjysëm-të gatshme dhe mallrave të konservuar.