Përfitimet dhe dëmet e bimëve pea


Bizele takon familjes fasule, të afërmit fasule dhe thjerrëzat. Në pronat e dobishme e bizele kanë qenë prej kohësh i njohur. Ky i rregullt i kuzhinës tonë. Bizele goditi në Rusi dhe Ukrainë e Lindjes. Fillimisht ajo ishte një bimë të egër. Pastaj njerëzit filluan duke e përdorur atë në ushqim dhe kështu të mësuar në lidhje me pronat e tij ushqyese të kësaj bime. Por kjo rezulton, bizele nuk janë vetëm e shijshme, ajo mund të përdoret për trajtimin e shumë sëmundjeve. Dhe duke marrë atë si ushqim në sasi të mëdha, mund të shkaktojë dëme në trup. Përfitimet dhe dëmet e bimëve pea janë studiuar nga shumë shkencëtarë, pasi ata vetëm thanë në këtë artikull.


Vlera e energjisë e bizele
Kalori - 298 kcal
Proteinat - 205 m
Fat - 2 g
Karbohidratet - 495

Vlera ushqyese
Acidet yndyrore të pangopura - 13 g
Acidet yndyrore të ngopura - 02 g
Niseshte - 449h
Saccharides - 46h
Ash - 28 g
Uji - 14g
Fibër dietik - 112h

Vitaminat
PP - 65 mg
Biotin - 19mkh
E - 07 mg
B9 - 16mkh
B6 - 027mh
B5 - 22 mg
B2 - 015mh
B1 - 081 mg
A - 2mkh
Beta-carotene - 001mh
Choline - 200 mg

Minerale

Kalciumi - 115 mg
Magnezi - 107mh
Kaliumi - 873mh
Fosfori - 329mh
Zink - 318mh
Jodi - 51mh
Chrome - 9mkh
Squfurit - 190mh
Selen - 131mh
Silic - 83mh
Alumini - 1180mkh
Hekur - 68mh
Fluorit - 30 mg.

Pea është përdorur gjerësisht në gatim, ajo është e përgatitur me drithëra, supave, bizele të aplikuara në salads casseroles. Canning bizele sot e lejon atë për të ruajtur të gjitha vetitë e dobishme. Miell bizele do t'ju lejojë të gatuaj maskë ushqyese për fytyrën dhe trupin. Gjithashtu është përdorur në trajtimin e sëmundjeve të lëkurës të tilla si ekzema dhe akneve. Ajo është e njohur për të përdorur bizele në mjekësi, për shembull, në trajtimin e sëmundjes guri veshkave, duke përdorur zierje e frutave. Kundër kapsllëk të ngrënë çdo ditë në një stomak bosh 1 lugë çaji miell bizele. Shoots gjelbër, bluaj dhe krijoj ujë të vluar (30 g shoots me 300 ml ujë), të lënë për 30 minuta dhe pini 25-30 ml para ngrënies. Infuzion ndihmon për të përmirësuar funksionin e prostatës.


Përfitimet e bizele
Enët e bizele shpesh mund të gjenden në çdo dietë mjekësore. Përfitimi kryesor i saj e saj është se bizele - një burim i mineraleve dhe vitaminave, të cilat duhet vetëm trupin e njeriut. Përfshira në bizele flavonoids janë antioksidantë natyrore që pengojnë proceset oksidimi në trup. Kjo zvogëlon rrezikun e kancerit. Kardiologët rekomandojnë përdorimin e bizele, sepse në qoftë se ju bëni atë rregullisht, ulur ndjeshëm rrezikun e hipertensionit dhe zemrës të miokardit. Substancat të përfshira në bizele, përmirëson proceset metabolike në trup, koagulimit të gjakut dhe të privuar trupin e metaleve të rënda dhe toksina. Bizele gjithashtu promovon shërimin e shpejtë të plagëve. Ai ka një numër të avantazheve - përshpejton rritjen e dhëmbëve dhe forcon indet e kockave. Bizelesh është një burim bujar i vlerës proteinave ushqyese e bizele është më i lartë, nëse ju hani atë të para. Dhe për ta bërë atë më mirë zasvoyivsya nuk duhet të kombinojnë atë me fruta.


Bizele përbën një bazë perimesh që përmban vitamina A, B, C, klorofil dhe hekur, dhe një substancë që kontrollon kalciumit në trup, ose më mirë përmbajtjen e tij. Bizele të freskëta pronave të qenësishme diuretik. Përdorin atë si një ulçerë stomakut pure bën më të lehtë. Bizele të rinj promovon heqjen e krimba nga traktin digjestiv. Ate bizele të plotë, ajo normalizes funksionin e sistemit nervor, përmirëson aktivitetin e trurit merr energji trupit. Peas dhe enët ajo duhet të bjerë në fëmijët, si ajo nxit rritjen normale dhe zhvillimin e fëmijëve dhe adoleshentëve. Për shembull, bizele, chickpeas efekt pozitiv në aktivitetin e trurit dhe ndihmon të mbajë ekuilibrin e vitaminave dhe mineraleve në trup.


Bizele dëme
Sigurisht, bizele nuk mund të jetë vetëm aspektet pozitive, ka disa të pakëndshme konsumi momente.
Kjo është e padëshirueshme për të përdorur bizele para. Zakonisht kjo e shijshme, por mund të jetë përkeqësim në traktin e tretjes, ajo është në gjendje të acarim si zorrë dhe stomak. Ju duhet të mbani mend se fasule të shkaktojë fryrje rritur. Sepse bizele janë me vlerë atë nëse nënshtruar më parë trajtimit të ngrohjes. Gjithashtu, ju mund të kurseni ose të thatë, me më të ushqyesve të ruajtura të përkryer.


Bizele për shkak të aftësisë së tyre për të shkaktojë fryrje dhe efekt të pakëndshme në tërë traktin e tretjes, si një e tërë, është e kundërindikuar ata që vuajnë nga probleme të zorrëve dhe nënat ushqehen me gji. Mos hani bizele njerëz me përdhes, pasi ajo përmban purines që kontribuojnë për të urinës.
Për të reduktuar pronat e gazit-formimin e bizele mund të shtohet në enët kopër (ndihmon në eliminimin e gazit), si kokrra të mira larë para gatimit. Pasi të hahet bizele nuk është e rekomanduar për të pirë ujë të ftohtë. Pra, nëse ju vendosni për të ngrënë bizele, e konsiderojnë atë pronat e shumë të dobishme të dobishme dhe jo vetëm për të shijuar të mirat dhe shije.