Përfitimet dhe dëmet e pijeve ëmbël


Gjithkush e di se një njeri prej shtatëdhjetë për qind ujë. Për të ruajtur normale ne kemi nevojë për të pirë lëng të mjaftueshme. Por kjo mund të paraqitet në forma të ndryshme. Kjo mund të jetë supave, çaj, kafe. Dhe dikush mbush furnizimin me ujë sode. Megjithatë, ne duhet të kuptojmë se sa të dobishme dhe të lëngshme që hamë dhe nëse ajo është në gjendje të plotësoj rezervat tona. Është e rëndësishme për të siguruar trupin me ujë në mënyrë që ajo nuk do të yznashyvala.
Jo çdo përfitim i njohur dhe dëmi i sode ëmbël. Për më tepër, shumë prodhues të reklamuar sode e tyre të vështirë dhe madje edhe të tregojë efektet e mundshme negative të konsumimit të tepërt të këtyre pijeve.Përbërja: sode ujë
Para se të fillojnë të flasin për mënyrën se si e dëmshme apo e dobishme sode, të kuptojnë përbërjen e tij. Në ujë të përbërë nga pije të ëmbla janë acid (limon ose molle), por shpesh mund të gjenden acid orthophosphoric. Gjithashtu një pjesë tjetër e është sheqeri. Gjithkush e di se çfarë përfitimet dhe rreziqet e sheqerit për njerëzit.

Që nga sheqeri - një karbohidrate të thjeshta, ajo kontribuon në akumulimin e zgjeruar e yndyrë. Kështu që ju mund të imagjinojmë se çfarë pasoja do të abuzojnë sode. Pesha Një djegur është dialed atëherë është shumë e vështirë. Ky përdorim i sode ëmbël nuk është ndonjë e mirë, por dëm, duke çuar në trashje. Kjo sëmundje mund të shkaktojë më serioze, të tilla si diabeti.


Shumë prodhues janë duke u përpjekur për të zvogëluar dëmin e sode, sweeteners zëvendësim sheqer, zëvendësues sintetike. Por përdorimi i këtyre substancave mund të ndikojë në shëndetin e njeriut, duke shkaktuar alergji dhe reagime të tjera.

Dëmtimi sode
Veçori e shtuar sweeteners është se ata të lënë një amëz, i cili dëshiron të shpëtoj prej, edhe pas pirë pije të ëmbla. Kjo është kështu, këto pije nuk shuaj etjen, dhe për të forcuar më tej atë, duke detyruar konsumatorët që të pini më shumë. Është e rëndësishme për të kuptuar se çfarë është fshehur pas të gjitha llojet e "E". në qoftë se ju shikoni në etiketë do të thotë E 296 e ujit është numri malic acid 330 flet acid limoni, dhe 338 praninë e acidit fosforik.


Përdorni dëmton ujë soda në trup nëpërmjet acideve "zakyslyayut" trupin, duke krijuar një mjedis të favorshëm për rritjen bakteriale. Në prani të një numri të madh të acidit në stomak më mirë proceset e prishjes. Gjithashtu vlen të përmendet është se acidi të ndikojë negativisht në gjendjen e dhëmbëve, duke shkatërruar smalt. Më të rrezikshme për acidit orthophosphoric njeriut si ajo shkrin më shpejt në ujë. Kjo është për të ardhur keq është se ajo heq kalciumit nga kockave, duke e bërë kockat i brishtë dhe i brishtë.


Mos harroni ngjyra dobi dhe dëm të cilëve janë të njohur edhe për të gjithë. Shumë prej tyre janë produktet me origjinë natyrale. Janë të sigurta për shëndetin e ngjyra të cilat janë nxjerrë nga fruta dhe perime. Por prodhimi i tyre ka nevojë për një shumë kohë, dhe janë shumë më të lirë, colorings artificiale.
Komponenti kryesor i sode është dioksidi i karbonit. Kjo substancë ndihmon të vazhdojnë me ujë të ëmbël të gjatë, por as dobi as dëm nga prania e saj në pije janë të pavarur. Flluska e gazit vdaryatsya murit të stomakut, duke shkaktuar dëm atij, sepse njerëzit me sëmundje të sistemit gastrointestinal sode është e ndaluar.


Gjithkush vendos vetë, pije dhe hani atë se shuaj etjen. Por nëse ju preferoni sode, e përdorin atë për të eksploruar paketimit. Më pak komplekse e përbërë nga përbërësit e errët, uji do të bezvrednee. Pas mbipeshë shfaqjen - nuk është gjëja më e keqe se konsumi i rregullt i pijeve të tilla të çon në gastrit, ulcerat dhe sëmundjeve të tjera të stomakut.

Siç u përmend më herët, përbërja e acidit pije. Shumë shoferët vënë re një ujë i ëmbël copes me llum në radiator, dhe zonjë gjetur përdorim të ujit në kuzhinë, pastrim me të dhe enë kuzhine. Shumë mjete që ndihmojnë të pastër në banjë përfshijnë acid. Mundohuni të lënë në sode natës në tualet. Ju do të shihni se si të gjithë poshtër është zhdukur, dhe ju do të kuptoni se çfarë dëmi që sjell për shëndetin.