Përfitimet dhe rreziqet e kafeNë mëngjes dhe një filxhan kafe, shumë sot nuk përfaqësojnë parë pa dytë. Kafe ka qenë prej kohësh një pije e preferuar e miliona njerëzve të zakonshëm, por shkencëtarët dhe mjekët argumentojnë ashpër në lidhje me dëmtimin e tij dhe përfitime shëndetësore. Në këtë subjekt tashmë kryer një sasi të konsiderueshme të kërkimit, megjithatë, vazhdimisht ka fakte të reja dhe pronat e reja të hapur.

Përfitimet dhe dëmet e kafe - kjo është tema e artikullin e sotëm. Le të shikojmë në të mirat dhe të këqijat dhe më në fund përcaktojë që favorizojnë kafe, dhe kush më mirë se ai vidyazykatysya.
Përfitimet e kafe.


Struktura e fasule kafe është rreth 2,000 substanca, duke përfshirë edhe shumë të dobishme. Kalcium dhe fosfor bërë eshtra të fortë, kalium rregullon ritmin kardiak dhe hekur varet nga sasia e hemoglobinës në gjak.
Por substanca më e rëndësishme të përfshira në kafe, natyrisht, është caffeine. Në sasi të vogla ajo përmirëson aktivitetin e trurit dhe zvogëlon lodhjen.
Pijshëm rregullt kafe në moderim zvogëlon rrezikun e sëmundjeve gur tëmthi dhe kancerit të zorrës së trashë.

Fakt i provuar është efekti pozitiv i kafesë në humor. Kjo shpjegohet me përmbajtjen serotonin, i njohur më mirë si "hormon e gëzim". Pra, një filxhan kafe - një parandalimin e mirë e depresionit dhe stresit. Nga rruga një nga studimet gjetur se në mesin e njerëzve të cilët pinë kafe, vetëvrasjet ndodhin disa herë më shpesh.
Shkencëtarë të tjerë kanë gjetur se kafeina rrit ndjeshmërinë e retinë. Ky sy mund të vini re detajet më të vogla dhe të ngjyrave të bëhen më të ngopur.
Një nga vetitë e kafeina është heqja e toksinave nga trupi dhe lipolysis. Prandaj, ajo është e përfshirë në shumë produkte, të dizajnuara për të luftuar celulitin.

Ekziston edhe një perceptim se kafe redukton efektet negative të rrezatimit në trup, por vetëm të thonë se kjo është e parakohshme.
Edhe kafe është një efekt diuretik dhe të lehtë laksativ. Por përfitimi apo dëm, në varësi të individit.


Kafe Harm.


Në sasi të mëdha të caffeine depletes qelizat nervore, të cilat mund të çojë në depresion apo nervozizmi. Pra, nuk e teproj dhe pini 1-2 gota në ditë dhe në depresion ju nuk do të jetë i frikësuar.
Dëmi më i madh i kafesë mund të sjellë presionin e lartë të gjakut kështu që mbështet presion të Lartë. Duke folur për ndikimin e kafesë në presion ju mund të lexoni një artikull të veçantë (vjen së shpejti).

Gjithashtu vlen kafe vidyazykatysya për njerëzit që vuajnë nga atherosclerosis, pagjumësia, glaukoma, njerëzit me sëmundje koronare të zemrës ose sëmundje të veshkave.
Besohet se kafeja është një substancë e drogës. Kjo nuk është e vërtetë, edhe pse kafe dhe me të vërtetë Addictive. Por kjo varësi thjesht fizike. Lidhur atë me të njëjtin seratonynom.
Nëse ju të paraqesë në mënyrë të papritur të ndaluar gjak "hormonet lumtur" që mund të ketë dhimbje koke, marramendje dhe ngadalësojnë reagimin. Pra, nëse ju për disa arsye vendosi vidyazykatysya e konsumit kafe, ajo është e mirë për ta bërë këtë gradualisht.

Nuk rekomandohet të përdorin kafe për fëmijët, sepse sistemi i tyre nervor nuk ka formuar ende, dhe ankth shkaktuara nga kafeina mund të ndikojë negativisht atë.
Më parë u mendua se kafeja është e kundërindikuar edhe në gratë shtatzëna. Por ka prova të kohëve të fundit se kafe në moderim nuk ndikon nënën dhe fetusin.
Kafe dëmshme nëse merret me stomak bosh atë. Kjo për praninë e tannins në përbërjen e pije. Këto substanca mund të thahet mukozës. Për të njëjtën arsye kafe është i kundërindikuar gjatë rëndim të gastrit ose ulçerë stomakut.

E gjithë kjo është e vërtetë kryesisht për kafe terren që ju doni të krijoj. Duke folur në lidhje me përfitimet dhe rreziqet e kafe i çastit, unë mendoj se ju duhet të bëni disa rregullime.
Teknologji prodhimi i kafe i çastit përfshin gatim atë për disa orë, më pas ngrirjes dhe lartësim (heqjen lagështi, si unë e kuptoj). Edhe nëse supozojmë se prodhimi nuk përdor ndonjë preservatives, gjithsesi, proceset e mësipërme shtuar në mënyrë të qartë vetitë tjera të dobishme të kafe.