Përfitimet dhe dëmet e mëngjes drithëra


Nuk ka gjasa që paraardhësit tanë kurrë imagjinuar se në Mëngjesin e ardhshëm të njeriut do të përbëhet nga drithëra, topa crispy me fruta të thata dhe qumësht. Sot, megjithatë, ky vakt befasi. Që nga ky mëngjes nuk është vetëm e shijshme, por edhe e lehtë për t'u përgatitur. Por kohët e fundit përfitimet dhe dëmet e mëngjes drithëra ka qenë subjekt i shumë mosmarrëveshjeve.
Koncepte të tilla si ushqime të thata u prezantua në 1863 nga James Jackson. Ushqimet e para e tilla janë ngritur krunde. Kjo nuk ishte aq e shijshme si të dobishme. Në fillim të viteve njëzetë ndonjëherë mbështetur idenë e ushqimit të thatë për Kellogg. Vetëm në këtë periudhë, evropianët dhe amerikanët ishin të mbuluara nga idetë e të ushqyerit të shëndetshëm dhe të duhur. Vëllezërit u përpoq të bëjë për të prodhuar drithëra përdorur misri ngjyhet dhe kalimin e tyre nëpër rollers.Versioni i parë i drithëra mëngjes ishte larg nga sot, ata janë më shumë si brumë të papërpunuara, shqyer. Ajo ishte vetëm një rastësi ndihmuar ata. Ata vënë brumë në një letër të nxehtë dhe të harruar në lidhje me të. Rezultati ishte drithrat e parë. Që atëherë ideja ka kap një shumë të kompanive të tjera. Thekon u përzier me fruta, arra dhe produkte të tjera të ndryshme.

Përfitimet e mëngjes drithëra
Nga 90 vitet e mengjesit konvencionale ruse përbërë nga bollgur dhe sanduiçe, u zëvendësuan nga të thatë. Çfarë është ky ushqim? Përparësia kryesore - ajo sigurisht që është kursimet në kohë. Dhe në kohën tonë është shumë e rëndësishme. Tani disa njerëz mund të përballojë një mëngjes të duhur të plotë. Prandaj, përfitimi kryesor i mëngjes drithëra është i shpejtë e tyre dhe e thjeshtë për t'u përgatitur. Në mënyrë për të ngrënë të mjaftueshme për të pour drithëra qumësht. Në vend të qumështit shpesh përdorin kos ose kos.


Procesi lejon prodhimin e mëngjes kullosa drithërave të mbajë ushqyesve. Për shembull, feteza drithi nasыshenы vitamina E dhe A, dhe oriz janë të nevojshme për njeriun e aminoacideve. Thekon tërshërë përfshijë në magnez saj për anëtarësim dhe të fosforit. Megjithatë, jo të gjithë përfitojnë breakfasts, përdorimi i disa prej tyre mund të dëmtojë trupin.

Si për të prodhuar drithëra mëngjes?
Snacks, granola, drithëra - e gjithë kjo është mëngjes thatë. Snacks janë pads ndryshme, topa dhe forma të tjera të pryhotovlyvaemыe oriz, elb, misër, thekër dhe kënaqur. Këto drithëra janë të përgatitur nën presion të lartë për një çift. Kjo ju lejon të ruani shuma maksimale e vitaminave dhe mineraleve të dobishme. Por trajtim shtesë të ngrohjes., Për shembull pjekje, produkti bëhet më pak i dobishëm. Duke shtuar arra të drithëra, fruta, mjaltë, çokollatë, muesli marrim. Por për snacks të Arsimit, i pjekur milled drithëra me shtimin e substancave të ndryshme. Snacks janë përdorur shpesh fëmijët si ata e bëjnë në formën e figurave interesante. Shumë prodhues të shtoni ato çokollatë dhe toppings tjera.


Sigurisht, pas shtimit të sheqerit dhe aditivëve të tjera mëngjes tillë përfitim është e diskutueshme. Prandaj, në mënyrë që të mos dëmtojë shëndetin e tyre dhe të kuptoj më mirë të preferojnë thekon papërpunuara ose muesli me mjaltë dhe fruta.

Drithëra mëngjes Dëmtimi
Shumë drithëra mëngjes janë të lidhur me ushqimin e duhur. Në të vërtetë, shumë prodhues tout atë si ushqim për harmoni, sepse nuk ka asnjë yndyrë, dhe ajo përmban fibra. Megjithatë, studime të shumta kanë gjetur se yndyrë dhe sheqer në një mëngjes të njëjtën si në pjekje normale, por indet shfaq kontrast shumë pak.


Dëmi më i madh ka përdorimin e snacks. Për shkak të veçantitë e gatimit më të madhe të ushqyesve larguar. Një mëngjes të tilla shërbejnë përmban vetëm dy gram fibra, edhe pse norma ditore e fibrave është 30 gram. Është më mirë për të ngrënë thekon papërpunuara që nuk janë nënshtruar trajtimit të ngrohjes. Ata ofrojnë sasinë e nevojshme të fibrave. Duhet të theksohet se snacks tjera dëme janë përmes pjekjes. Për shkak se ata janë të yndyrë dhe të lartë kalori.


Vini re se të gjitha drithërat me sheqer të mjaftueshme kalori. Për shembull, balls çokollatë kalori është 380 kalori, dhe jastëkët mbushur rreth 400. E njëjta vlerë e energjisë dhe ëmbëlsirat dhe ëmbëlsira. A është e mundur për të thirrur një mëngjes të dobishme? Përveç kësaj, aditivëve të ndryshme të shkaktojë dëm edhe më të madh për njerëzit. Pra, të përpiqet të mos të udhëhiqen nga një fëmijë, të ketë mëshirë për dhëmbët e tij dhe trupin dhe për të blerë thekon më të mirë djathë. Mëngjesi mund të bëjë shumë tastier në qoftë se ju të shtoni mjaltë, fruta të thata ose arra. Por nga produktet me zëvendësues të sheqerit mirë vidyazykatysya gjitha.


Ne duhet të kujtojmë se oriz, misër dhe grurë thekon thithen lehtë për shkak të përmbajtjes së tyre të karbohidrateve të thjeshta. Sigurisht, ajo siguron trupin me energji dhe ushqyer trurin. Megjithatë, këto karbohidratet mund të çojë në peshë të tepërt.

Konsideratë duhet të dëmtojë drithëra mëngjes që janë të trajtimit të ngrohjes. Vaj ose yndyrë të përdorura në përgatitjen e snacks, jo vetëm mund të çojë në peshë të tepërt, por edhe për problemet e sistemit kardiovaskular, si dhe rritjen e nivelit të kolesterolit. Shpesh ju mund të shihni një pjesë të flavors mëngjes, enhancers shije, pjekje. Të përpiqet të shmangë shtojcave të tilla.


Fëmija duhet t'i jepet thekon jo më shpejt se pas gjashtë vjetësh si fibrave trashë janë të vështirë që të tretet zorrët fëmijëve të dobët të.