Përfitimet WILLOW çaj për shëndetin e njeriut


Çaji Ivan është me të vërtetë unik në përbërjen dhe pronat e bimëve. Ajo ka qenë prej kohësh vlerësuar në Rusi dhe është përdorur jo vetëm si ilaç, por si një përbërës kuzhinës. Përfitimet e bimëve për shëndetin e njeriut, lexoni këtë artikull.
Amazing bimore njohur për njerëzimin për shumë shekuj - angustifolia Qipro. Pak njerëz e dinë se pas këtij emri fsheh një prej bimëve më të njohura në - barishte shelg. Në kohët e lashta, kjo bimë është përgatitur me pije të shëndetshme. Çaji Ivan drejtë mund të quhet dhunti të shumta dhe ndihma e parë në shtëpi kit, dhe një depo të vërtetë natyror.Përfitimet WILLOW çaj për shëndetin e njeriut përcaktohet nga natyra, bimore të mbledhura në shumë elemente kimike. Përbërja e tij përfshin titan, hekur, bakër, nikel, bor, mangan, molibden, kalcium, kalium, litium, sodium, etj Përveç kësaj, shelg, çaji përmban të shëndetshme njerëzore pektin, bioflavonoids dhe taninet. Paraqitur në vitamina bimëve - vitamina B dhe acid Askorbik. Në përmbajtjen e barishte të fundit shelg është një rekord i vërtetë, sasia e vitaminës C për 100 g të bimës është 400 mg. Për krahasim, agrume dhe rrush pa fara i zi përmbajnë disa herë më pak se sa acid Askorbik.

Së fundi, përfitimet e çajit proteinave shelg-përcaktuar, absorbuar me lehtësi nga trupi i njeriut dhe ushqen energjinë e tij. Përveç kësaj për të mbjellë asnjë urinar, purine dhe oksalik dhe kafeinë negativisht të ndikojë në metabolizmin.

Ndikimi i bimëve në trupin e njeriut
Përfitimet WILLOW çaj për trupin e njeriut në shumë aspekte. Kjo fabrikë gjithashtu ngre tonin, dhe heq dhimbje koke dhe migraines, dhe vepron si një qetësues, normalizes gjumin, heq stresin, lehtëson simptomat e çrregullimeve epileptike. Është e rëndësishme të theksohet se barishte varësisë shelg është.

Ekspertët Neurologji Instituti i Kërkimeve kryer një sërë studimesh dhe ka gjetur se barishte shelg është një trajtim efektiv për neuroza dhe çrregullime post-traumatike mendore.
Made e pije shelg-çaj është në gjendje për të normalizuar edhe pas stresit shumë të rënda, të minimizuar manifestimet patologjike e depresionit dhe ankthit.

PERFITIMET shelg-çaj është përdorur në trajtimin e sëmundjeve të traktit gastrointestinal, të tilla si gastrit, ulcera peptike, kolit, enterocolitis, fryrje. Bimore mund të përdoret për të parandaluar prishjen e dhëmbëve dhe sëmundjet periodontale, për normalizimin e gojës.

Çaji Ivan ka veti të shquar anti-inflamator dhe është përdorur për inflamacion në sistemin e frymëmarrjes dhe urogjenital, si me SARS dhe sëmundjet bronkopulmonale, adenoma e prostatës, prostatitis, dhe për të rritur potencë mashkull.
Pi shelg çaj të dobishëm për trajtimin e anemise. Dhe përmbajtje të pasur të mineraleve dhe vitaminë C bërë bimore një mjet i shkëlqyer tonik që përmirëson sistemin imunitar dhe forcon rezistencën ndaj patogjene. Nëse pini këtë pije me herbs me sëmundje të frymëmarrjes mund të hiqni simptomat: ethe, rrëqethje dhe ethe.


Ivan çaj si një agjent antioxidant
Çaji Ivan është e mirë për shëndetin e njeriut është edhe arsyeja se ekziston një antioxidant i mirë që ofron mbrojtje për trupin e radikaleve të lira që shkatërrojnë qelizat. Pronat shumë të larta dhe pastrimin e shelg-çaj. Ajo jo vetëm që promovon sekretim e toksinave dhe toksina, por edhe metalet e rënda dhe radionuclides.
Made e pije shelg-çaj mund të përdoret për heqjen e dehje alkoolit, me ethe të bardhë për të reduktuar të pijshëm.
Përfitimet shelg-çaj është e rëndësishme për gratë shtatzëna dhe nënat lactating, foshnjat dhe fëmijët e vegjël, sepse përdorimi i uzinës nuk ka efekte anësore.

Ivan-çaj është përdorur për qëllime mjeksore dhe si një mjet të jashtëm. Me ndihmën e këtij supë barishte larë ulcerat. Infuzion fshin të ngopura dhe kremra trajtimin e sëmundjeve të lëkurës.

Në mjekësinë popullore, barishte shelg pranuar trajtim për kancer. Kjo nuk është befasuese, pasi që në mesin e bimëve të vështirë për të gjetur si të dobishme, e pasur me elementët gjurmë.
Barishte Willow mund të përdoret në gatim. Shoots rinj janë shtuar në salads, të thata dhe milled rrënjët - në miell për të bërë shijen e ëmbël e mallrat e pjekur.