Përfitimet e kalciumit per trupin e njeriut


Në përdorimin e kalciumit nuk mund ta teproj, por harrojmë për efektin e tyre të dobishme për shëndetin e njeriut është e pamundur. Të ndjehen të shëndetshëm dhe të fortë për vite, mos harroni se kalcium konsumojnë sa është e nevojshme!
Ka vështirë se një njeri i cili do të jetë i njohur përfitimet e kalciumit për trupin e njeriut. Ne kemi nevojë për atë në mënyrë që të mbetet e eshtra të fortë dhe dhëmbë të shëndetshëm. Por Pronat e dobishme e këtij elementi gjurmë nuk është e kufizuar. Për më tepër, në disa raste, kalcium mund të jenë të dëmshme për trupin e njeriut. Le të shohim kur ajo ndodh dhe pse.Përfitimet e kalciumit për shëndetin tonë është e qartë. Megjithatë, pak njerëz e dinë se ajo është e dobishme vetëm në kombinim me elementet e tjera. Për shembull, pa ndihmën e fosforit të ruajtur fuqinë e kockave dhe kalcium për dhëmbë të shëndetshëm duket detyrë e frikshme pa magnez ajo nuk mund të sigurojë funksionimin normal të sistemit kardiovaskular.
Dhe për të siguruar thithjen e plotë e kalciumit duhet vitaminë D. Ai lehtëson depërtimin e elementeve gjurmë në qelizat e indeve. Por, në mënyrë që të favorizojë thithjen e saj dhe kalcium ishin maksimale, jo domosdoshmërisht të shkojnë në farmaci dhe për të blerë vitaminës D. Për prodhimin e pavarur dhe të plotë të kësaj vitamine në trupin e njeriut vetëm duhet 15-20 minuta në ditë në diell.


Megjithatë, efektet e dobishme të kalciumit në kocka dhe përfitimet dentare shëndetësore e kalciumit nuk është i kufizuar. Cilat janë Pronat e dobishme e kësaj substance?
• Kalciumi në procedurën excitability e indeve nervore dhe contractility e muskujve. Prandaj, spazma e muskujve dhe dhimbje, ndjesi shpimi gjilpërash në këmbët dhe wrists - rezultat i mungesës së kalciumit.
• Kalciumi - është një nga elementet që ndikojnë koagulimit të gjakut, formimin e mpiksjen e gjakut që mbush hendekun pëlhura hapësirë.
• Thelbi përbëhet nga kalciumit dhe qelizave membranat, kështu që ky element ndikon pėrshkueshmėrisė e membranave qelizore.

• Kalciumi - një komponent i qelizave dhe indeve të lëngjeve.
• Kalciumi ndihmon në luftën kundër kolesterolit duke bllokuar asimilimin e ngopur yndyrë në traktin gastrointestinal.
• Kalciumi luan një rol të rëndësishëm në veprimtarinë e veshkave, hipofizë, gonads, tiroide dhe pankreasit. Në deficitin e saj apo suficiti vërejtur mosfunksionimin e këtyre sistemeve.

Ne kemi parë se kalciumi është e dobishme për trupin e njeriut si një e tërë dhe jo në sistemet e saj individuale dhe organet. Por një sasi të madhe të larë vazhdimisht larg nga trupit. Kjo është lehtësuar nga përdorimi i proteinave, caffeine dhe kripë. Reduktimin ose eliminimin këto ushqime nga dietën tuaj, ju mund të sjellë përfitime të paçmuar për shëndetin.


Nga ana tjetër, duke ngrënë ushqime që përmbajnë kalcium, të nevojshme për të vëzhguar moderim. Kalciumit të tepërt në trup të quajtur hyperkaltsemyey. Ajo manifeston simptomat e mëposhtme:
• Pamja e përgjithshme dhe muskujve lodhje, sleepiness, depresioni, përqendrimi i paaftë;
• humbje peshe, nauze, vjellje, mungesa e oreksit;
• dehidratim, polyuria, nephrocalcinosis;
• hipertension, aritmia, kalcifikim të enëve të gjakut dhe valvulave;
• paraqitja e dhimbjeve të kockave dhe dhimbje në muskul.

Kalcium tepërt dhe e dëmshme për gratë shtatzëna, si ajo mund të shpërthejë formimin e skeletit te fetusit, fontanelles myk dhe kafkë, e cila nga ana komplikime të rrezikshme gjatë punës dhe lindjes traumave.

Çfarë produkte mund të jetë aq e dobishme për kalcium trupit të njeriut? Së pari, ajo është e djathë, qumësht, salcë kosi, e vështirë dhe djathë të përpunuara dhe produktet e tjera të qumështit. Ato na lejojë të shpejt dhe me lehtësi të gjithë të marrë dhe asimiluar kalcium. Kështu përqindja e qumështit thithjen yndyrë e kalciumit nuk ka.
Përveç kësaj, ushqime të pasura me kalcium përfshijnë Kale dhe brokoli, karrota dhe leeks, salmon, sardelet dhe salmon konservuar. Përmban kalcium dhe miell produkte të tilla si bukë e zezë dhe në çokollatë e errët.


Gjatë verës, mënyra më e thjeshtë dhe më e dobishme për të marrë kalcium - përdorimi i kopër, manaferra, rrush, kajsi, selino, luleshtrydhe, majdanoz, spinaq. Dhe në dimër dhe për këtë qëllim përfshijnë në dietën e mjaltë, bajame, fruta të thata.
Ndër produktet universale që përmbajnë kalcium, fosfor, vitaminë D, dhe përfshijnë mëlçisë viçi, peshk, alga deti, vaj, krem, e verdhë veze veze të papërpunuara.
Në natyrë dhe në trupin e njeriut janë rregulluar logjikisht dhe me mençuri - tepërt dhe mungon një element i cili çon në një çekuilibër të të gjithë sistemit. Për të ruajtur ekuilibrin e duhur, ju duhet të ndjekin të thotë të artë dhe moderim.