Përfitimet për fiq të trupit të njeriut


Berry Wine, fiku, fiku, fiku, fiku, Ficus. Kjo është me të vërtetë një nga emrat legjendar të bimëve, fiq. Shumë prej nesh kanë provuar në mënyrë të përsëritur fiq shije, por jo të gjithë e di se çfarë është përfitimi i fiqve për trupin e njeriut. Lexuar në lidhje me pronat me vlerë të rrushit të verës me radhë.
Fiq i takon familjes manit, gjini Ficus. Ajo konsiderohet si vendlindja e Iranit dhe të Azisë së Vogël. Gatuan në mbarë botën përdorur fikun për të përgatitur enët e ndryshme, kështu që çështja e asaj vere Berry e dobishme për trupin e njeriut, me kalimin e kohës, duke u bërë më të retorike kemi marrë afër njohur me mysafir aziatike.


Në gatim fiq, e kombinuar zakonisht me limon dhe lëng portokalli me arra dhe përdoret si një mbushje për pasta, pies, ëmbëlsira dhe pasta të tjera, të përgatitur salcat e mishit dhe shpezë për të bërë reçel, marmelatë, paste si një sallatë frutash përbërës me rrush, kumbulla të thara, kajsi të thata dhe fruta të tjera të thata dhe arra. Ekspertët shprehin mendime të ndryshme se si të përdorin saktë fiq në çfarë forme të mirën e fiqve është më e rëndësishme. Le të përpiqemi të kuptojmë këtë çështje.


Frutat e rrushit të verës mund të përdoren si të freskëta dhe të thata, dmth në formën e frutave të thata. Kjo thata fiq jo vetëm që ruan të gjitha vetitë e vlefshme për trupin e njeriut, por edhe të përqendrohet e tyre për shkak të mungesës së lagështisë. Në dyqanet tona shumë më e lehtë për të blerë verë të cilësisë nga rrushi të thata se sa fruta të freskëta.
Disa ekspertë thonë se përfitimet në formën e fiq të thata të konsiderueshme për shkak të vlerës së madhe ushqyese, ngopjes së shijes, ëmbëlsi. Përveç kësaj, produkti është më e lehtë për të transportuar, duke ruajtur cilësitë e tij të dobishme gjatë transportit të gjatë. Por fiq të freskët është e rekomanduar për të përdorur menjëherë pas mbledhjes, për 6 orë. Pas kësaj kohe kokrra të kuqe verë fillon të përkeqësohet.


Çfarë banorët e rajoneve ku ka fiq janë rritur? Në raste të tilla, shitësit fruta papjekur sjellë ata për të përballuar transportin dhe dospet në vend.
Çfarë saktësisht është përfitimi për fiq person? Kur ne duam të kënaqë urinë tuaj shpejt dhe me cilësi të lartë, ushqim të dobishme, një shkop magjik i vërtetë për ne janë zakonisht fruta të thata dhe arra. Që ata shpesh përgatisin një shumëllojshmëri e përbërësve, pasi që këto produkte të përkryer përshtaten së bashku. Nuk është përjashtim dhe fiq. Ajo përkryer ndihmon për të rivendosur fuqinë fizike dhe mendore, eliminon lodhje, përmirëson disponimin.


Përfitimet e fiq dhe thotë se përbërja e tij kimike. Kokrra të kuqe Vera është e pasur me pektin, sidomos në fazën fillestare të rritjes së frutave, si dhe sheqerna natyrore dhe acide organike, fibër.
Disa lloje të fiqve pothuajse 70% të përbëhet nga sheqerna. Përveç kësaj, manaferrat verës përfshijnë vitamina A, B, C.
Sidomos element të vlefshme të përfshira në fiq është kaliumi. Ajo forcon muskujt e zemrës. Kjo pronë siguron rrushin e saj të verës në mesin e fruta të tjera. Përveç kësaj, ajo ndihmon për të normalizuar presionin e gjakut, dhe rutin e saj përbërëse forcon enët e gjakut dhe pengon deje pamjaftueshmëria e gjakut clots.


Kjo është e dobishme për trupin e njeriut dhe të përfshira në letrën e fiqve të naftës thelbësore. Ajo ka baktericid dhe pronat këpurdhëvrasës. Një lëng nga gjethet e bimës ka efekt anti-inflamator dhe qetësues dhe mund të përdoret për t'u kujdesur për të thatë dhe të problemeve të lëkurës. Përveç kësaj, fiq të freskëta dhe lëng frutash nga ajo ndihmon hequr rërë dhe gurë nga fshikëz fshikëz e tëmthit dhe veshkat, lehtësimin e infeksionet virale e lëkurës, të parandaluar formimin e tumorit, heqjen e toksinave nga trupi.
Recetë poshtë është e njohur për trajtimin e angina dhe kollës rëndë. 3 fiq e frutave të thata duhet të valoj në një gotë qumësht, të lënë për 20 minuta dhe të marrë formën e ngrohjes 4 herë në ditë. Kjo zierje është gjithashtu e dobishme në dobësi të përgjithshme të trupit dhe anemi.


Të përfshira në catechins fiku dhe epicatechin sugjerojnë fiq anticancer mjetet me origjinë natyrale.
Lidhur contraindications për përdorimin e rrushit të verës, sëmundja këto përfshijnë diabet mellitus, pancreatitis, përdhes, trashje dhe sëmundje inflamatore zorrë.