Përfitimet e brokoli për trupin


Nëse lakër konsiderohet mbretëresha e të gjitha perimet, brokoli janë drejtuar fisnikërinë mbretërore. Pse brokoli dhënë vendin e parë? Fakti se përfitimet e brokoli për trupin është një sasi të madhe të ushqyesve të nevojshme për njeriun.
Përfitimet e Brokoli
Hulumtimet nga shkencëtarët britanikë identifikuar përfitimet e brokoli për njerëzit që vuajnë nga diabeti. Sëmundja duke shkaktuar dëme të pariparueshme në sistemin kardiovaskular. Megjithatë, mjekët arritën të gjejnë një mënyrë për të shërohen shëndetin. Ajo ka qenë prej kohësh e njohur se diabeti rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës pesë herë. Ajo kryesisht prek enët e përmbajtjes së lartë të sheqerit në gjak. Përbërja e brokoli është substancë sulforapan që nxit formimin e enzimeve të cilat mbrojnë sistemin e gjakut. Enzimat të zvogëlojë numrin e molekulave të cilat ndikojnë në qelizat e enëve të gjakut.Pavarësisht nga fakti se sulforapan gjenden në shumë bimë, brokoli ndër të gjithë renditet e para. Përfitimet e lakër qëndron në faktin se ka shumë proteina dhe minerale. Vitamina C në brokoli 2 herë më shumë se lulelakër, dhe vitamina A në 40 herë.
Avantazhi i brokoli, jo vetëm në mesin e llojeve të tjera të lakër, por edhe midis produkteve të tjera. Në Brokoli shumë më tepër vitaminë C sesa portokall, dhe vitaminës A është e barabartë me karrota dhe kungull. Kështu, pronat e tij të dobishme për brokoli trupit lë pas tij të gjitha perimet dhe frutat. Përfitimet Lakra është përmbajtja e lartë e vitaminës U. protyvoyazvennoho shqyrtuar brokoli lakër të vogla, ne mund të gjeni atë rreth 300 miligram vitaminë C normë ditore dhe beta-carotene, kalcium, selen, sulforafena.


Prandaj, kjo perime është e rekomanduar për të përdorur me sëmundje rrezatimi. Sipas hulumtimit të gjetur në brokoli sulforafen, pengon formimin e kancerit të gjirit. Gjithashtu, burra me kancer të prostatës se në qoftë se gjellë me lakër dy herë në ditë, ishin në gjendje për të ndaluar rritjen e tumorit dhe të ndaluar sëmundjen. Kërkuesit japonezë zbuluan se sulforafen ndihmon të frenuar rritjen e qelizave të lëkurës kanceroze.

Përdorimi i Brokoli lëng të koncentruar lejon përgjysmojë shfaqjes yyazytsirnist e kancerit të fshikëzës. Në përgjithësi, lëng brokoli jep efekt rekreative në tërë trupin. Megjithatë, përfitimi më i madh është sjellë fshikëz lëng, dhe të paktën 50 për qind e zvogëlon rrezikun e kancerit. Një avantazh lëng që vetëm ai ka besim të tillë në kontrast me të gjitha drogat.


Përfitimet Brokoli është se konsumi i saj i rregullt rregullon presionin e gjakut, arteriosklerozës parandaluar plakjen e parakohshme. Për të forcuar imunitetin dhe për të përmirësuar gjendjen e trupit rekomanduar ditore të pini një gotë lëng brokoli.

Përfitimet Lakra është në faktin se ajo ka veprim anti-celulitit. Brokoli normalizes metabolizmin, largon toksina nga trupi. Prandaj, ne rekomandojmë të përdorni këtë produkt, duke shtuar në salads, supave dhe enët tjera.

Supë dietik me brokoli

Brokoli është një produkt i mirë diete. Përdorimi i supë brokoli për dy ditë do të ju ndihmojë jo vetëm të pastruar trupin, por për të humbur një kilogram pak. Kjo supë jo vetëm e dobishme, por edhe shumë aromatik dhe e shijshme. Në përgatitjen e tij ju nuk do të duhet të kalojnë një shumë të holla dhe shumë kohë, përveç duke e përdorur atë në ushqim ju mbush trupin me të gjitha vitaminat dhe elementet e nevojshme.

Për të bërë këtë supë do të duhet një patate, një karotë të vogël, qepë, 300g e brokoli, 100 g qumësht, 1 litër ujë, një djathë të përpunuara dhe një pjesë të vogël të krisur thekër. Perimet prerë dhe të mbushur me ujë të ftohtë, pastaj kuzhinier për 15 minuta në vlim. Për 5 minuta derisa supë të gatuar vënë një fletë gji dhe kripë.


Muzik pure gatuar perimeve duke përdorur një blender. Në supë shtoni qumësht, djathë të përpunuara, përzierje deri sa të qetë. Derdhje perime pure. Nëse supë juaj të jetë shumë e lëngshme, shtoni miell pak dhe përzierje. Para se të shërbejnë gjellë, spërkat me croutons dhe bimëve ajo.