Përfitimet e lakër për shëndetin e njeriut


Disa prej nesh duan sezonin e vjeshtës. Megjithatë, për të argumentuar se këtë sezon na jep një sasi të madhe të vitaminave natyrore natyrore pamundur. Sot ne do të flasim për perime unike sjell shumë përfitime për shëndetin e njeriut. Kjo është në lidhje me lakër, e cila përmban substanca të ndryshme të vlefshme.
Njerëzit të njohur me këtë perime në kohët e lashta. Në ato ditë, ishte supozuar se përfitimet e lakër - aftësia e saj për të ruajtur energji dhe humor të qetë. Përveç kësaj, kjo perime në ditët tona të gjejnë një mjek natyrore që çliron nga shumë Sëmundjet. Për shembull, lakër është përdorur ende në sëmundjet e zemrës, Ulçera në stomak. Dhe kjo bëhet nga lëng trajtuar hemorroide, sëmundjet e frymëmarrjes, të mëlçisë, djegiet, ekzemë, diatez.


Të lëndëve të para të përdorura për trajtimin e pothuajse të gjitha pjesët e këtij perimeve unik, nga përfundimi rrjedh dhe e lë. Duke folur në lidhje me disponueshmërinë e ushqyesve, atëherë, për shembull, në gjethe lakre janë të përbëra nga sheqer, yndyrna, ujë dhe fibra. Përveç lakër përmban të gjitha grup e nevojshme të vitaminave shëndetin e njeriut A, B, C dhe të tjerët. Dhe sidomos një shumë të vitaminës C në varieteteve fund të perimeve. Me këtë masë, ata nuk janë mandarins inferiore dhe limon. Përveç kësaj, përfitimet e lakër është se ajo siguron trupin me mikroelemente si carotene, kalium, fosfor, kalcium, acid folik.

Por lakër turshi zonjë mund të përdoret jo vetëm si snacks shijshëm dhe të dobishme, por edhe si një kozmetike shkëlqyer për problemin e lëkurës. Përveç kësaj, lakër turshi përmban laktik, malik, acid acetik, të cilat pengojnë zhvillimin e baktereve putrefactive në zorrët tona.

Përfitimet e lakër për shëndetin e njeriut qëndron në faktin se kjo perime ka efekte të dobishme për microflora zorrëve dhe aktivitetin motor të zorrëve, promovon sekretim e toksinave dhe kolesterolit, duke parandaluar zhvillimin e sëmundjeve koronare të zemrës dhe arteriosklerozës. Përveç kësaj perime unik është një ndihmë e madhe për ata që duan të humbasin peshë më shpejt dhe në mënyrë efektive. Të përfshira në acid lakër tartronova pengon konvertimin e karbohidrateve në yndyrna. Por lakër vështirë të ziera ndihmon në forcimin e shikimi të përballen me kollë kronike, inflamacion të zorrëve, sëmundje shpretkë dhe promovon gjumë të shëndetshëm të shëndoshë.

Për të mbështetur dhe forcuar shëndetin e njeriut mund të përdoret jo vetëm lakër, por lëng nga ajo. Ajo ka antitussive, expectorant, efekt qetësues, kështu që është përshkruar shpesh për sëmundjet bronkit. Përveç lëng lakër prodhon një efekt pozitiv në tretje përmirëson thithjen e ushqimit në stomak, redukton dhimbjet në mëlçi. Gjithashtu të marrë një lëng të freskëta lakër rekomandohet gastrit, veçanërisht në pH të ulët, si diabeti, kolecistit, veshkave dhe traktit urinar.


Megjithatë, përfitimet e lakër, për fat të keq, nuk është në dispozicion për të gjithë. Për shembull, ulçerë stomakut dhe duodenale ulçerë, pancreatitis dhe sëmundjeve të tjera të traktit gastrointestinal nuk mund të hani lakër, ju mund të pini lëng. Përveç kësaj, kjo perime nuk është e rekomanduar për të ngrënë pas një sulmi në zemër pas një operacioni në gjoks dhe bark.
Aplikimi qëllime medicinale lakër, ju duhet të dini në lidhje me disa karakteristika në proporcion, pasi sëmundjet e ndryshme janë të ndryshme. Kështu, në trajtimin e kollë pije me lëng të freskët lakër disa herë në ditë 1 lugë Dhe për pije për inflamacion të fytit dhe përdorimi gojë lakër lëng, i holluar me ujë të ngrohtë. Në ulçerë stomakut dhe ulcerat duodenale mund të marrë lëng të lakër tri herë në ditë para ushqimit në formën e ngrohjes për një gjysmë filxhan. Kursi është 3-4 javë. Dhe aciditetin e stomakut është e rekomanduar për përzierje lëng të freskët me mjaltë në raport prej 1: 1 dhe një pije të ngrohtë para ngrënies 3 herë në ditë, duke filluar me një filxhan e gjysmë. Kursi gjithashtu zgjat 3-4 javë.


Mjekët janë të mrekullueshme dhe lakër lë. Nëse ata bluaj në qull me miell misri dhe përzierje me vezë e bardhë, të marrë një ilaç i mirë për djegiet, ulcerat dhe plagët purulent. Dhe nëse ju valoj gjethet në qumësht dhe të përziera me krunde mund të përdoret për trajtimin e ekzemë qarë, duke aplikuar në zonat e prekura të lëkurës. Lakër ndihmon edhe në trajtimin e kancerit. Për këto qëllime, të aplikojnë tretësirë ​​bërë nga rrënja. Root lakër të mëdha larë, grimcuar, të thata, grimcuar dhe sieved në një pluhur dhe pastaj derdh 3 lugë pluhur 05 litra verë të thatë e kuqe dhe infused për 14 ditë në një vend të ftohtë të errët, herë pas here lëkundje përmbajtjen. Merrni këtë infuzion duhet të jetë 2 herë në ditë, në mëngjes dhe në mbrëmje, 30 ml 10 ditëve të bëjë një pushim për 10 ditë.


Lakra mund të përdoret jo vetëm në spitale, por edhe për qëllime kozmetike, për prodhimin e maskave për të gjitha llojet e lëkurës. Kjo perime ndihmon për të krejtësisht të pastër, zbardhues, freskuese dhe ushqen lëkurën dhe e bën atë të butë dhe kadifeje. Për shembull, lëkurë e thatë mund të marrë 100 gram lakër copëtuar imët, shtoni 1 tbsp vaj të nxehtë bajame, përzierje dhe të aplikoni në fytyrën tuaj për 20 minuta, pastaj pije me ujë të ftohtë dhe të aplikojnë moisturizer.
Lëkurë të ndjeshme maskë më të përshtatshme nga lakër. Për ta bërë këtë, bluaj 50 gram lakër të freskët, shtoni 3 h. Litër. kile djathë me 1 lugë lëng limoni, shtoni 1 lugë mjaltë, të cilat duhet të para-holluar në gjysmë gotë me ujë. Të gjitha këto komponente duhet të jenë të përziera, dhe rezulton vënë maskë në fytyrë për 15 minuta. Pastaj pije me ujë të ngrohtë dhe të bëjë një lëkurë të butë masazh.