Përfitimet e qull për trupin e njeriut


Në ditët e sotme drithëra qull jashtë modës. Ata janë më të vogla dhe të konsumojnë më pak. Po, kjo është e kuptueshme, rasti shpejt gatuaj patate apo makarona. Dhe asgjë, vetëm drithëra të nevojshme për funksionimin normal të trupit. Përfitimet e qull për të lartë neyyazytsirno njerëzore. Sidomos për shkak se në vendin tonë rritet një shumë të drithërave. Në drithërat më të zakonshme dhe më të vlefshme, ne do të përqëndrohet në më shumë detaje në këtë artikull.
Dhe po, nuk janë të gjitha ushqimet, të cilat janë substanca të dobishme dhe të vlefshme për trupin tonë janë ata dhe çfarë kohë të ditës është më e mira për të ngrënë drithëra qull? Le të fillojmë nga fillimi.Hikërror
Kjo rrëmujë vjen e para në vlerën e tyre dhe dobinë. Dhe jo vetëm për shkak se ajo ka një shije të madhe dhe vlera ushqyese. Në hikërror përmban 14% proteina, më shumë se 3% yndyrë dhe niseshte 67%. Vitamina B (B1, B2 B6), PP. Hikërror pasur dhe minerale: hekur, fosfor, mangan, kalium, kalcium, magnez dhe shumë të tjerë. Për shkak të hikërror saj përbërja ka veti antitoksik, ndihmon në uljen e kolesterolit të keq, tregon trupin e metaleve të rënda, zvogëlon rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare. Me hikërror qull mund të përshtateni peshën tuaj, ka një të ashtuquajtur "Hikërror dietë".


Megjithatë, kjo hikërror ka sjellë përfitime për trupin e njeriut që ka nevojë për të përgatitur siç duhet dhe e di se çfarë ajo mund të marrë dhe çfarë jo.

Buckwheat nuk është e rekomanduar për një kohë të gjatë për të gatuaj mbi një zjarr të hapur, për shkak të trajtimit të saj të gjatë termik të modifikuar të gjitha vitaminat e nevojshme dhe të dobishme dhe mineralet praktikisht zhduken. Cook kjo rrëmujë nevojë për një zjarr të vogël nën kapak të mbyllur për të avullimit të ujit, atëherë të japë upret e saj nën një batanije ose jastëk.

Kur gatim një rrëmujë nuk ka nevojë për të shtuar sheqer, sepse ajo neutralizon të gjitha ushqyesve. Dhe më të mirë vetëm të gatuaj atë në ujë jo, qumësht. Dashamirët e ëmbël hikërror qull më të mirë për të shtuar qumësht dhe sheqer pas gatimit. Të gjitha çështje e nevojshme në këtë rast do të mbetet në mënyrë të plotë.

Merrni ushqim hikërror kanaçe me mish, qumësht, mushrooms, perimeve. Me të gjitha këto produkte do të sjellë dobi të madhe për trupin e njeriut.

Bollgur
Në Evropë, bollgur qull quajtur bukurinë. Dhe kjo rrëmujë të vërtetë e merituar këtë titull. Duke pasur vazhdimisht për të ngrënë bollgur qetësuar nervat, normalizes gjumë, përmirëson punën dhe humor.

Bollgur - një antioxidant i madh, duke e falënderuar stomakun dhe zorrët e saj për të punuar normalisht. Bollgur është në gjendje për të normalizuar metabolizmin, pastruar zorrët, sheqerit të ulët në gjak, të sjellë lëngjeve të tepërta dhe të normalizojë nivelet e kolesterolit. Njëlloj është e dobishme për lëkurën, sepse ajo nuk është i kotë në të gjitha llojet e dieta dhe maska ​​për fytyrën kujdesit të lëkurës dhe trupit.


Oriz llapa
Një vend të veçantë i është dhënë qull oriz. Në dietë ajo vjen e para, pasi nuk është thjesht i pazëvendësueshëm në sëmundjet e traktit gastrointestinal. Me diarre, stomaku i mërzitur dhe zorrëve me mukoza të gatuaj concoctions oriz. Në mjekësinë popullore, nuk është një metodë e uljen e temperaturës duke përdorur supë oriz me lëng shtuar qepë.

Përbërja kimike e qull oriz barabartë me proteinat me origjinë shtazore, duke përfshirë mish. Prandaj, ajo është e rekomanduar për të përdorur këtë rrëmujë për njerëzit që mbajnë të shpejtë dhe vegjetariane.


Pearl qull
Pearl qull - një delikatesë e preferuar e Peter I. Kjo është jo vetëm e shijshme, por edhe shumë i dobishëm. Proteina, niseshte, vitamina A, E, D, të gjitha vitamina B, kalcium, hekur, bakër, fosfor, kalcium dhe jod dhe anijet Lysine aq të nevojshme - të gjitha prej të cilave përbëhet nga qull e elbit.

Për të gjitha ushqyesve që janë gjetur në elb arritur trupin e njeriut, ai duhet të mësojnë se si të gatuaj. Për 10-12 orë para gatimit kaçamak me ujë të ftohtë dhe mund të përballojë të gjithë kohës. Pastaj kuzhinier për ngrohje të ulët për 5-6 orë.


Qull bollgur
Krem i grurit është 70% e niseshte, tjetër proteinat e ndryshme, vitamina dhe minerale. Ndryshe nga drithëra të tjera, bollgur në më së paku të përmbajnë fibra, ajo është e rekomanduar për shkak të fuqisë në periudhën postoperative dhe kohë pas infeksionit. Për shkak të faktit se bollgur qull është përgatitur shpejt, të gjitha ushqyesve të depozituara në të në mënyrë të plotë.

Bollgur qull është shumë i dobishëm për njerëzit që vuajnë nga sëmundjet e indeve musculoskeletal, traktin gastrointestinal, por vetëm të hani njëri nuk është e rekomanduar, sepse përmban sasi të mjaftueshme të kalciumit, për shkak të kësaj mund të jetë sëmundje e kockave - osteoporozën.


Elb qull
Në elbi kokrra përmbajnë sasi të lartë të fibrave, kështu që ajo duhet të përfshijë një dietë në sëmundjet e traktit gastrointestinal. Është gjithashtu e rekomanduar për të ngrënë në mbipeshë, qull elb promovon humbje peshe. Gjithashtu, ajo është e rekomanduar për çrregullime metabolike. Përveç kësaj, ajo në mënyrë të përkryer largon toksina nga trupi.

Të gjitha ushqimet kalori dhe për këtë arsye rekomandohet për të përdorur në mëngjes. Përveç një mëngjes të plotë, ju merrni më shumë dhe gaz dhe energji.