Përfitimet e qull për një fëmijë të vogël


Të gjitha ushqimet janë të dobishme, por secili - rruga e tij. Llapa oriz për të mirën e shijshme dhe hypoallergenic, shkon mirë me çdo fruta dhe manaferrat dhe zakonisht unë dua fëmijët. Zier edhe pak razvaryvshyysya oriz nepromыtыy (me mukozë) rekomandohet helmim dhe diarre. Kjo karrige qull krijon dhe largon toksina dhe mbeturinave nga trupi. Indikacionet për përdorim: një tendencë për kapsllëk. Nuk është një përfitim i madh për një qull të vogël të fëmijës!
Hikërror
Në hikërror një shumë prej hekuri, kështu qull me miell misri tregon fëmijët që vuajnë nga anemia. Në shumë hikërror dhe proteinave bimore dhe kripëra minerale. Kjo slurry promovon sekretim e toksinave dhe toksinave, pastron zorrët dhe lufton kapsllëk. Një përparësi shtesë - përmbajtje të ulët karbohidrate, kështu që ju mund të hani të fëmijëve me mbipeshë, diabet dhe sëmundje të pankreasit.Bollgur
Ajo jo vetëm shumë i dobishëm për të saktë, dietë të shëndetshme. Kjo dridhë i zhveshur vjen në shpëtim, me gastrit dhe sëmundje të ndryshme të traktit gastrointestinal. Përmirëson gjendjen e lëkurës deri simptome uljen diatez. Zgjatur llapa bollgur gatim është membrana mucous, kështu mund të vij traktit digjestiv nga brenda. Përveç pjatë hypoallergenic dhe ndihmon normalizimin karrige. Në bollgur shumë vitamina esenciale dhe minerale (B, fosfor, kalium, magnez, hekur).


Misër
Rekomandohet për fëmijët që vuajnë nga alergjitë, për shkak të përmbajtjes së lartë hekuri. Në një drithëra të tillë - shumë e vitaminave dhe mineraleve, e cila kontribuon në rritjen normale dhe harmonike dhe zhvillimin e organizmit në tërësi dhe të këmbëve në veçanti. Pediatër rekomandojnë që fëmijët nga viti qull misri. Të pasura në hekur, kështu që është e rekomanduar për fëmijët me anemi. Falë vitamina dhe përbërjen minerale që nxit rritjen normale dhe zhvillimin e dhëmbëve. Por mos harroni se kjo paste nuk është treguar për fëmijët nën 10 muaj. Mosha optimale për përfshirjen në dietë e një fëmije të vogël - 1 vit.


Manë
Nuk rekomandohet për fëmijët nën, në lidhje me të lartë-karbohidrate dhe mungesës pothuajse të plotë të vitaminave dhe mineraleve. Në slurry mund të vënë copa të frutave copëtuar dhe manaferrat, lejohet një fëmijë të vogël nga mosha. Dhe gjithashtu një fryt të vogël të thata ose bllokim. Qull për fëmijën - një nga ushqimet e para të ngurta. Në mënyrë të veçantë, së pari për ata fëmijë që janë të dobët duke fituar peshë. Fëmijët "peshe suksesshëm luftoj", ushqimet e para të ngurta janë pure perimesh. Për foshnjat malovahyh llapa e rekomanduar për të hyrë në 55 muaj, dhe të gjithë të tjerët - deri 6-65 muajve.


Gatim njëjtë ose të gatshëm për të blerë qull për fëmijët (në formën e thekon ose fast food)? Këshilla ime pediatrik: Fëmijët, më të përshtatshme për slurry veçantë detyshkynы instantni. Ata kanë një cilësi delikate dhe më e rëndësishmja, një përbërje të ekuilibruar. Ata nuk duhet të vlim, vetëm të shpërndajë pluhur në ujë të ngrohtë.
Rezultati - një gjellë e shijshme, e mbushur me të gjitha ushqyesve të nevojshme, vitamina dhe elementët gjurmë. Si ata marrin fëmijë më të vjetër mund të jetë i lidhur thekon gatim të shpejtë. Ata në vend pour qumësht të nxehtë apo ujë, por më tepër përzierje e tyre dhe le të qëndrojë, të mbuluara me nxitje periodike. Për kungull erdhi butë, mund atë, dhe vlim, por më shumë se 3-5 minuta. Për të përgatitur një shijshme qull pak fëmijë nga drithërat e zakonshme, duhet të ndjekin disa rregulla të thjeshta:


• Manna merr përsipër dhe shpëlarje tërësisht me ujë të rrjedhshëm. Pastaj thith brenda natës në ujë të pastër. Kjo do të zvogëlojë kohën e gatimit dhe si pasojë të ruajtur vitaminat maksimale dhe minerale.
• Përgatitja për të mirën e llapa në ujë për fëmijët nën një vit, qumësht për këto foshnje të ndaluara. Për fëmijët më të moshuar mund të përdorin qumësht holluar me ujë.
• Cook qull rreth ngrohjes ulët, nxitje të vazhdueshme.
• Vendi sheqer në minimum, pa krijuar ngarkesa të panevojshme për kancer pankreatik.