Përfitimet e fibra për shëndetin e njeriut


Shumë prej nesh janë të vetëdijshëm për efektet e dobishme të fibër në traktin gastrointestinal. Studimet e fundit kanë treguar, çfarë është përfitimi i fibra për shëndetin e njeriut.
Shkencëtarët kanë krijuar një lidhje një konsum të lartë të karbohidrateve komplekse dhe ul rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare. Pra, si dietë fibra Në pamundësi për të ndikojë në funksionimin e trupit tonë kryesore?

Përfitimet e fibra për shëndetin e zemrës
Fibër dietik - një caktuara karbohidratet të cilat përbëjnë bimë, perime dhe drithëra që trupi nuk mund të tretet plotësisht.


Përfitimet e fibër manifestohet në faktin se gjatë përdorimit të saj në trup:
• nivelet e kolesterolit "të keq" reduktuar;
• reduktuar nivelet e sheqerit në gjak;
• presioni ulet;
• reduktuar rrezikun e sistemit kardiovaskular;
• reduktuar rrezikun e diabetit;
• janë mbipeshë.
Fibër dietik vështirë se mund të konsiderohet si një produkt medicinal për shëndetin e njeriut. Ata janë të vështirë që të tretet në stomak nuk mund të absorbohet, ndryshe nga droga konvencionale, të tilla si aspirina ose Fish Oil, të cilat kanë filluar të punojnë pas gjetjes në gjak, fibrave dietike kalojnë nëpër traktin gastrointestinal të njeriut, nuk absorbyruyas trupin e tij.


Përfitimet e fibër në se ajo është në gjendje për të parandaluar efektet negative të dëmshme për produktet tona. Ne mësojmë në lidhje me pronat e shumë të dobishme:
• fibër është një lidhës. Sipas nutritionists, ushqime të pasura me fibra pengon depërtimin e gjakut të kolesterolit "të keq". Ai shkopinj fibrave me atë të gjetur në traktin digjestiv të njeriut, në këtë mënyrë menaxhimin e për të marrë në trupin tonë dhe të ketë një efekt negativ në arteriet. Megjithatë, dëshmi bindëse për faktin se fibra është në gjendje për të absorbuar yndyrë derisa të akuzuar.

• Ushqime të pasura me fibra, është një zëvendësim i shkëlqyer i ushqimeve të dëmshme. Sipas nutritionists amerikane, njerëzit që hanë bollgur për mëngjes, nuk ka gjasa për të dhënë ushqim çokollatë apo një sanduiç me proshutë. Nëse ushqimi nuk është i rafinuar, i jep një ndjenjë të plotësi, fibër siguruar kohën e saj të gjatë.
• Fiber nuk është vetëm e mirë për shëndetin, ai gjithashtu ndihmon për të hequr ato kg shtesë. Ushqime të pasura në fibra dietetike - bazën e shumë dieta efektive. Produktet, të cilat përfshijnë shumë fibra, janë të ulëta në kalorive. Në qoftë se ju përdorni një numër të madh të fibra në dietë është më pak ushqim të lartë kalori, kështu që njeriu bëhet më e lehtë për të monitoruar peshën e tyre.


Llojet e fibër dietik
Disa fibra të tretshme dietetike, të tjerët janë të pazgjidhshëm, por ato janë të mira për shëndetin e njeriut.
• fibër shpjegueshëm dietetike. Ka shumë në bollgur, krunde tërshërë, arra, mollë, luleshtrydhe, fasule, elb. Në zorrë e njeriut fibrave të tilla janë shndërruar në xhel dhe ngadalëson procesin e tretjes. Përveç kësaj, ata të ndihmojë kolesterol më të ulët.
• Fibër pazgjidhshëm dietetike. Përfshira në grurë, domate, karrota, selino.
Çfarë duhet të mbizotërojë fibra në dietë? Nutritionists rekomandojmë që të përdorin ato dhe të tjerët. Shumë perime dhe fruta, të tilla si mollë, panxhar, dardha, karrota, përmban një numër të mjaftueshëm të të dy llojet e fije dietetike.


Si të përdorni fibra?
Në dobi të fibra ishte maksimale, ndiqni këshilla të thjeshta:
• Futje e rekomanduar ditore e fije dietetike shpjegueshëm dhe i pazgjidhshëm: 25 gram për gratë 21 gram - për gratë mbi 50 vjet, 38 gram për burrat, 30 m - për seks më të fortë mbi 50 vjet. Mundohuni të ndiqni këto doza. Ju nuk keni nevojë për të numëruar shumën ngrënë fibër e përditshme. Thjesht ndiqni një menu të shëndetshme. Për të parandaluar bloating ose gazit formimin, numri i enët që janë të pasura me karbohidratet komplekse duhet të rritet gradualisht.

• Zgjidhni perime dhe fruta. Kjo është mënyra më e lehtë për të rritur sasinë e fibër dietik në dietë. Çdo ditë hani të paktën 400g të perimeve dhe 300g i frutave.
• Mos harroni për drithërat. Fibër dietik përfshijnë bukë gruri tërë nga miell gruri, makarona të bëra nga drithërat tselnosmolotoho, krunde, embrion e drithërave. Një studim i kohëve të fundit në shkallë të gjerë, njerëzit që ndjekin një dietë e lartë në bukë wholegrain në rrezik të sëmundjeve koronare të zemrës me 40% më pak se ata që nuk më pëlqen fruta, perime dhe produkte të drithërave.

• Mundohuni të hani kokrra më pak të rafinuar. Pas procesit të pastrimit një kokërr prej të embrion dhe krunde hiqet, në mënyrë që fibër në të është i vogël.
Siç e kemi parë, përfitimet e karbohidrateve komplekse për shëndetin tonë është i pamohueshëm, por kjo nuk do të thotë që ju mund të eliminojnë nga ushqimet dietë, të cilat nuk janë të përfshira. Vetëm të zëvendësojë mollë sanduiçe, patate steamed ose perime dhe duke pasur mëngjes ziera, mos harroni në lidhje me qull dobishme.