Përfitimet Kumquat për trupin e njeriut


Fruta të ndritshme Kumquat portokalli, pavarësisht nga madhësia modeste janë përfaqësues të denjë të gjinisë Citrus kanë shumë të pronave. Atë që është një kumquat tek trupi i njeriut? Ajo është e përkushtuar për këtë temë artikull tonë.
Dashuria e agrume me siguri mund të quhet universale. Megjithatë kumquat ende meriton vëmendje të veçantë dhe rozyazyka veçanta. Ky fryt i shumë emra: kynkan dhe fortunello dhe mitik Mandarin, japoneze dhe portokalli, dhe madje edhe ushqimi i mençur. Ajo ndryshon nga fruta të tjera agrume jo vetëm për përmasat e saj (kumquat krahasoni me arra), por aroma, shije dhe pronat e të dobishme. Një tipar i rëndësishëm i saj është se fryti është mjaft kumquat mundur përfitim nuk qëndron vetëm në mishin e tij, por në lëkurë.


Kumquat përmban një numër të substancave të vlefshme për trupin e njeriut, siç janë: vitamina A, B1 B2 B3 B5 B6, C, E, P, kalcium, bakër, kalium, natrium, zink, hekur, fosfor, dhe pektin. Përveç kësaj, të pranishëm vajra përbërja Kumquat që japin fruta jo vetëm të këndshme, por edhe aroma terapeutike.
Kumquat përfitime të paçmuar, ky fryt i ndihmon përmbaj vitamina dhe minerale, për të forcuar mbrojtjen imunitar, rrisin rezistencën e trupit të njeriut ka veti të fuqishme antibacterial dhe antifungal aktivitet të ndryshme. Shënuar kohët e fundit si kumquat bëjnë të shërimit mjet kundër fungale dhe sëmundjeve inflamatore.


Kumquat mund të përdoret në trajtimin e ftohjet, kollë, infeksione të rrugëve të frymëmarrjes. Frutat përmbajnë substanca specifike të cilat ndihmojnë infeksionet luftën. Për qëllime terapeutike, ngrënë zakonisht me lëvozhgë Kumquat ose duke aplikuar vaj esencial.
Përfitimet kumquat duket dhe nëse është e nevojshme të përmirësojë funksionin e ndihmon tretjen e ushqimit, të normalizuar metabolizmin, rritjen e sekretimit të lëng stomakut. Fruta të thata gjithashtu fortunello ndihmojë normalizimin tretje dhe për të parandaluar zhvillimin e ulcerat gastrike dhe duodenale ulcerat.

Me kalori të ulët të saj, 65 cal për 100 g) Kumquat është një produkt dietetike. Është e rekomanduar për të përdorur ata të cilët janë të trashë dhe duan të humbin peshë.
Interesante, kumquat është jashtëzakonisht e dobishme për sistemin nervor të njeriut. Ajo mund të përdoret për të trajtuar depresionin, apati, neurozë, për lehtësimin e sindromi i lodhjes kronike, për të normalizuar sfond emocional, rehati, duke ulur ndjeshmërinë, duke hequr efektet e stresit dhe tensionit. Besohet se ky fryt duhet patjetër të jetë pjesë e dietës së njerëzve të cilët merren me punë intelektuale dhe të cilit përgjegjësitë që lidhen me komunikimin pune. Nuk është çudi të lashtët besonin ushqim Kumquat mençur.


Me Kumquat përgatitur dobishme për tretësirë ​​të trupit të njeriut që ndihmon uljen e nivelit të kolesterolit të keq në gjak, e cila në mënyrë të favorshme ndikon në sistemin kardiovaskular, është një mënyrë për të parandaluar sëmundjet e zemrës dhe enët e gjakut.
Veçanërisht Pastrimi i rëndësishëm dhe pronat antytoksychnыe fortunello. Në qoftë se ju keni për frytin pas "pije alkoolike e fortë", ju mund të hiqni manifestimet pakëndshme e dhimbje koke. Përveç kësaj, përdorimi i rregullt i Kumquat është një parandalimin e madhe e gastrointestinale, fungale dhe ftohjet.

Për një person jo vetëm Kumquat të vlefshme dhe të dobishme fruta të freskëta, por edhe të thata. Për më tepër, Pronat e dobishme e Kumquat thata të fuqishme dhe më të fortë. Ju mund të hani dhe të përgatisë tinctures, shtuar në enët e ndryshme.
Për shëndetin e dobishme edhe tharë zhvishem e agrume. Kjo ndihmon për të shkatërruar viruset e ndryshme. Ekspertët këshillojnë për të hedhur në shtëpi të thata Kumquat zhvishem për të mbrojtur veten dhe të gjithë anëtarët e familjes nga viruset. Dhe për pronat antibacterial të thata zhvishem Kumquat më e dukshme, ajo duhet të vihet pranë zjarrit.