Përfitimet për banjot trupit të njeriut


Përfitimet e sauna dëgjuar gjithçka, por ndikimi përveç përgatiten në banjë me avull është gjithashtu një efekt terapeutik, veçanërisht e dobishme për radiculitis. Bath vepron në shpinë në dy mënyra: nga njëra anë, ka një relaksim i muskujve mbrapa që qeverisin atë, dhe të tjera - toksinave excreted në mënyrë aktive, duke përfshirë kripë tepërt. Përveç kësaj, ngrohjes dush hap poret dhe pastron të gjithë trupin e, heq poshtër butësisht heq shtresa e lartë e qelizave të lëkurës vdekur.
Nën ndikimin e ajrit të nxehtë dhe fshesë masazh rrit elasticitetin e ligamenteve; rishpërndarjen e gjakut dhe limfatike, e cila ndihmon në rrjedhën e oksigjenit në nyjeve dhe ushqyesve. Kjo nga ana e vet përforcon mekanizmat, para, gjak përditësuar. Ka gjithashtu përshpejtimin e proceseve funksionale të trupit dhe rrit aktivitetin e qarkullimit të gjakut. Atë që është një banjo per trupin e njeriut?

Dush thelbësore dhe përfitimet e saj gjatë shërimit nga sëmundjet dhimbje të nervit shiatik. Të vetmet Kundërindikimet për banjë me avull ruse ekzistues - është dy tre ditë më parë rëndim, kur i përgjithshëm negativ, të gjitha trajtimet, zbutës muskujt dorsal. Përveç kësaj, dush ruse kërkon pajtueshmërinë me rregullat e caktuara të cilat garantojnë efektin terapeutik të trajtimit të banjës.
Para se të hyjnë në dhomë me avull dhe stërvitje duhet të bëhet enët pouprazhnyat gjakut - këmbët të ngrohtë në ujë të nxehtë.
Duke qenë në dhomë me avull duhet shtrirë ose në këmbë; në qoftë se ju nuk keni për t'u ulur në çdo rast të vënë këmbët e tij që të mos peretyskaty enët e gjakut.

Çdo herë, vijnë nga dhomë me avull, duhet të qëndrojë nën dush për të larë off djersën, ose ka vepruar me të, atëherë toksina mund të jetë zhytur përsëri në lëkurë.
Para ngjarje tjetër në dhomë me avull nevojë për një pushim.
Koha totale në dhomë me avull nuk duhet të kalojë 15-25 3-4 minuta ngjarjen; Aktivitetet e kohës së lirë në mes të 5-15 minuta.
Në qoftë se ju mund të përdorni jo vetëm dhomë ruse me avull, por edhe një sauna finlandeze, është më mirë për të filluar me një sauna, dhomë me avull dhe të përfundojë n.Për të trajtuar trupin e njeriut si një palë e nervit shiatik është e rekomanduar për të përdorur shije të ndryshme. Infuzion shumë të dobishme e trumzë trumzë (kafshë), infuzion i përzier i lë thupër, dëllinjë dhe gëlqeres gjethe ose infuzion të rrikë. Supë duhet të hedhin krye të sobë, por jo mbi tulla të jet shkoi mirë, duke siguruar ruajtjen e pronave të dobishme të bimëve për trupin e njeriut; dhe në fillim është e nevojshme për të nënshtrohen një ujë të nxehtë dhe pastaj supë. Përgatitja TEAS janë si më poshtë: në një tigan të madh pour përzierje e dëshiruar, i hedh ujë të vluar dhe të vihet në një zjarr të madh. Kur uji vlon, reduktimin e ngrohjes të ulët, të mbuluar pan fort për ngrohje të ulët zierje një tjetër 45-60 minuta. Pastaj supë të ftohtë, shtrydh, dhe rezulton tendosje zgjidhje dhe derdh në shishe, të cilat janë maskuar me kujdes. Ju mund të shtoni ekziston një alkool pak për të parandaluar fermentimi. Shitore në një vend të ftohtë të errët.


Përdorni një fshesë dyshe përfitojnë banja. Kur trajtimin e dhimbje të nervit shiatik përdoren tradicionalisht twigs thupër. Pronat analgjezik dhe eukalipt: përveç fshesë eukalipt, pasi palë fshij lëkurën në afërsi të zonës së prekur ose vaj eukalipt të bëjë atë një kompresë. Edhe më e dobishme për radiculitis Krapivny fshesë. Prodhimi i saj kërkon disa përvoja. Fshesë duhet gjithmonë të jetë i vogël. Para përdorimit, duhet të jenë të përgatitur posaçërisht, dmth zhvendosje e ujit të nxehtë për dy apo tre minuta në të ftohtë. Djersitje ata mund vetëm pas lëkurës ngrohur plotësisht. Krapivny fshesë shumë aktiv në lëkurë, kështu që i pari nuk mund të përdoret thjesht Krapivny, dhe të përziera duke shtuar disa degë të acaroj në fshesë zakonshëm thupër.