Përfitimet e makarona për trupin


Njerëzit janë ende duke argumentuar rreth ku për të ngjitur vendlindjen, ku ajo erdhi. Por pse, atëherë të gjithë e qartë se ky produkt është i lidhur me kuzhinë italiane. Prandaj, në artikull ne nuk do të përshkruajnë pasion dhe kuzhinës traditat e Japonisë apo Kinës, dhe të përqëndrohet në makarona të vërtetë. Përfitimet e makarona për trupin është me të vërtetë, por çfarë?
Ushqim dietik. Në librin e famshëm "dy deri në pesë", autori Chukovskij, ju mund të shihni në foto trupmadh, dhe foto të nënshkruar: ". Unë namakaronylsya" Për shumicën e njerëzve, një produkt i tillë është i lidhur me një formë curvy dhe ngopje. Ky mendim thjesht frenon gjitha dieters në disa kg, por më kot. Interesante, fjala makarona nëse përkthyer nga greke lumturi çështje gjuhë. Në të vërtetë kjo është lumturia kur një nayidayetsya personi dhe pesha është shtuar. Në makarona pak kalori:. Vetëm 330 kalori në 100 g, dhe makarona gatuar vetëm 80 kalori për 100 g Nëse makarona është bërë nga grurit durum, nuk është yndyrë më shumë se 1%.Produkti i thatë që përmban 70% karbohidrate komplekse të peshës totale të produktit. Këto karbohidratet mund të pak më të rritur të sheqerit në gjak, dhe për një kohë të gjatë dhe produkt i ngadalshëm asimilimit ndihmon kohë të ndjehen të urisë dhe të vazhdojmë të punojmë. Që nga insulina është e rregulluar në trup të nevojshme për marrjen e glukozës. Kjo është e rëndësishme në hipertensionit arterial, diabeti, obeziteti, çrregullime në sistemin e tretjes.
Fakti që, në Itali hahet makarona të paktën një herë në ditë. Numri i njerëzve të cilët kanë qenë më pak i trashë se sa në Evropë apo edhe në mbarë botën. Nëse në dyshim, hani makarona apo jo, ju mund të zgjedhë për produktin e bërë nga miell gruri me krunde shtuar. Ata japin ndjenjë e plotësi të qëndrueshme për shkak të numrit të madh të substancave fijor që tretet ngadalë në stomak.


Pro paste. Nëse përdoret në prodhimin e miellit makarona grurit durum, atëherë ajo do të jetë një shumë e fibra, ajo do të ndihmojë të hequr qafe të dysbiosis dhe për të ndihmuar të pastruar trupin e toksinave. Vitamina E mbron kundër plakjes shkaktuar nga radikalet e lira, dhe vitaminë redukton dhimbjet në kokë dhe rrit Drejtat e stresit. Përbërja e ushqimit përfshin minerale - fosfor, hekur, kalcium, kalium. Triptofan (amino acid), ndihmon në trajtimin e depresionit dhe mund të bëjë gjumë tonë më qetë dhe thellë. Nuk është shumë e proteinave në 15% të normës ditore për trupin në 100 g të produktit të thatë.

Miell është i ndryshëm. Virtytet e mësipërme kanë të bëjnë me vetëm një lloj të miellit, e cila është bërë nga gruri durum. Në një sasi të tillë të madhe të miellit proteinave, ajo ka gjobë-trashë cilësi dhe krahmalnoe grurit të vështirë dhe të vogla. Në qoftë se një paste bërë nga mielli të zakonshëm të bardhë, atëherë ajo shumë pothuajse asnjë yndyrë të niseshte pak vitamina dhe karbohidratet komplekse.

Prodhimi i makaronave në standardet evropiane duhet të përdoret vetëm ushqimin e durum. Ndonjëherë, shtoni vezë, i cili përmirëson elasticitetin dhe ujë nevojë natyrale. Kur blerjen e kësaj paste, vini re etiketat në paketim, e cila duhet të jetë e shkruar: ". Grupi A, 1 klasë" "grurë durum" ose Çdo produkt tjetër në mënyrë të sigurtë atribuojnë makarona konvencionale.

Për ata që të çojë një mënyrë jetese të shëndetshme ose gustator, e përshtatshme shkruar janë bërë nga një klasë të veçantë të grurit apo të ulët kalori makarona. Përbërja e tyre është e yndyrë dhe acidet yndyrore, të pasura me proteina.

Si për të dalluar nga makarona zakonshëm makarona? Ne shikojmë së pari në ngjyra. Kjo paste ose ngjyrë kreyazykay artë. Frakturë tejdukshëm dhe të sheshtë. Nëse produkti ngjyrë të verdhë të ndritshme, ajo është bërë e notave të buta, dhe prodhuesit e paskrupullt për të fshehur këtë fakt shtuar ngjyrosur, si ngjyra natyrale e zbehtë këtij produkti. Mos blej këtë paste. Ju mund ta bëj atë. Nëse produkti është prishur shpejt, ajo është bërë e ndryshme të butë. Sepse makarona nga durum bend të shkëlqyer dhe më të ashpra. Shikoni në tryezë me vlera ushqyese. Sa më shumë proteina (proteina) më të mirë. Ajo duhet të jetë rreth 13-14 g.

Një tjetër gjë, në qoftë se prodhuesi blends varieteteve durum me miell të butë. Në sy është pothuajse e pamundur për të përcaktuar nëse ka inclusions bardhë. Por ju mund të gjeni kur gatim. Pasta e zlypayetsya gruri durum ka një ngjyrë të ndritshme të verdhë, jo të ziera butë.

Makarona Popular ngjyrë. Para se të blej një produkt i tillë duhet të lexohet me kujdes strukturën që ngjyra e përdorur kimike ose natyrore. Kur ngjyra artificiale në etiketë do të jetë e shkruar që është i përbërë nga përbërësit me Indeksin A. Nëse paste u soll nga Italia, nuk ka ngjyra kimike për shkak se ajo është rreptësisht e ndaluar me ligj. Lëshuar makarona me ngjyrë kështu që para tharje shtuar ngjyrë brumë ose ekstrakt natyror bimor. Këtu janë disa shembuj: ngjyra vjollcë që rrjedhin nga panxhar apo domate, e gjelbër me spinaq dhe të zezë që rrjedhin nga sepje ose kallamar.


Rreth petë çastit për të harruar përgjithmonë. Benefit zero, dhe një dozë të drejtë të aditivëve të ushqimit të dëmshme të garantuara. Makarona mirë kombinuar me herbs, vaj ulliri dhe perime. Konsumi i rregullt i vajit të ullirit mund të zvogëlojë rrezikun e tumoreve në gji, yndyrë monounsaturated dhe nivele të ulëta të kolesterolit të keq. Përveç makarona nga durum popravlyayutsya jo, por gjatë darkës ende hani nuk është e rekomanduar. Të gjithë pika e një tretje të gjatë karbohidrateve komplekse. Mos harroni, në një paste quajtur të gjitha llojet e makarona, por italianët kanë makarona përfshijnë fjalë vetëm produkte të vogla tuba.