Përfitimet e limon për trupin e njeriut


Në luftën kundër infeksioneve respiratore akute ky fryt di jo të barabartë. Ajo përmban një sasi të madhe të acidit Askorbik dhe shumë substancave të tjera të vlefshme. Megjithatë, përfitimet e limon për trajtimin e ftohtë të trupit të njeriut nuk është e kufizuar. Në pronat e dobishme e këtij agrume lexoni në.
Të verdhë me diell, i zgjatur në fruta formë nuk mund të për të tërhequr vëmendjen. Por shumë njerëz të përmendur në lidhje me të dhe nuk mund të fillojnë të ndjehen pështymë. Dhe me fillimin e kërkesës ftohjet sezonit për limon rritet. Kjo agrume ka një gamë të pronave për trupin e njeriut. E njohu atë më të mirë.


Përfitimet limon kushtëzoi vendosur të substancave që ai përmban. Këto përfshin sheqerna, citrik dhe acide organike malik, disa vitamina (C, A, P), pektin, kalcium, kalium, magnez, hekur dhe fosfor. Përveç zhvishem agrumeve përmban vajra esenciale që ka një aromë të këndshme dhe pronat e dobishme për trupin e njeriut.

Për shkak të përmbajtjes së lartë të vitaminës C, ka një limon mbrojtëse, pronat ymmunopovыshayuschymy dhe ndihmon në eliminimin radikalet e lira dhe parandalon plakjen e parakohshme të trupit të njeriut prishet dhe heq kolesterolit replenishes rezervat e energjisë.

Përfitimet Lemon gënjeshtra në pronat e saj antiseptik. Agrume ndihmon vrasin bakteret e dëmshme parandaluar kalbur indeve. Ajo është përdorur zakonisht për trajtimin e sëmundjeve të frymëmarrjes dhe virale akute që ndikojnë në rrugët e frymëmarrjes. Kjo është një ilaç i dobishëm për ftohjet - një çaj të ngrohtë me limon. Pini me pronat e bën të dalë djersë e limoni ndihmon për të normalizuar temperaturën e trupit të pacientit, si dhe diellit furnizimet vitaminë substanca.
Përfitimet Lemon paçmuar në trajtimin e kafshon djegien nga dielli, puçrra fytyre, insekteve. Interesante, limon kafshon efektive edhe të kamxhik. Dhe në qoftë se ju shtoni lëng limoni për maska ​​e fytyrës, ju mund të zbardh lëkurën, përmirësohet ngjyra e saj, parandaluar plakjen e parakohshme.


Në limon përmbajnë sasi të lartë të kaliumit, kështu agrume ndihmon në forcimin e muskujve të zemrës. Përdorimi i saj ndikon pozitivisht në sistemin nervor dhe trurin. Dhe nuk është një limon kalcium pjesë ndihmon në forcimin e dhëmbëve, kockat dhe thonjtë. Në kombinim me magnez kalciumit thins dhe pastron gjakun, prishet pllaka kolesterolit, është i përfshirë në formimin e albuminës.
Pronat e dobishme e nje limoni ndikim mbi gjendjen e sistemit të tretjes dhe të mëlçisë. Agrume ndihmon të prodhojë enzimat e mëlçisë dhe liquefies biliare. Përveç kësaj, limoni është efekt spastrimi dhe anti-toksike. Ajo promovon sekretim e toksinave të ndryshme, akumulimin e urinës acid që shkakton dëmtimin e organeve dhe indeve. Limon dhe efektive në simptoma pesimist dhe kapsllëk.


Citrus mund të përdoret në trajtimin e reumatizmi, përdhes, rakit, tuberkulozi, kolera, malaria. Duke përdorur shpërbërja acid limoni mund të arrihet gurë pankreasit dhe gurë në veshka.
Çaj me limon ka veti diuretik dhe ndihmon pastruar trupin e njeriut nga toksina dhe toksina, tone. Një filxhan çaj me akuza të limon në mëngjes energji dhe energji për ditë.
Megjithatë, janë pjesë e acidit limoni si të dobishme dhe të dëmshme për trupin tonë. Lemon nuk mund të përdoret për njerëzit që vuajnë nga peptike rajoni Ulçera gastro, si shkaqet agrume cramping, dhimbje barku, urth.


Çështja e të mirat dhe dëmet e limon përkatëse në stomatologji. Nga njëra anë, kjo është një mënyrë e shkëlqyer për të parandaluar gjakderdhje mishrat. Lemon forcon mishrat, bën dhëmbët nga pllakatë dhe forcon mishrat. Megjithatë, anëtarët e acideve agrume shkatërrojnë smaltin e dhëmbëve. Pra, pasi të hahet dentistë limon rekomandojmë brushing dhëmbët tuaj me një zëvendësim të veçantë pastë dhëmbësh duke përdorur një furçë me shpohet butë.