Përfitimet e raspberries për një trup të shëndetshëm


Për shkak që përfshihen aty raspberries salicili acid ka efekt bën të dalë djersë, antipiretik. Çaj me fruta e saj (duke përfshirë tharë) është përdorur si një ilaç për ftohjet. Në fazat fillestare të sëmundjes janë të rekomanduara për të pirë 2-3 gota çaj mjedër orë të nxehtë (2-3 tbsp e frutave të thata 1 filxhan ujë të valë). Gjithashtu fruta mjedër përmirëson tretjen. Në mjekësinë popullore, infuzion me ujë të lë butë, pije fyt me grykët dhe inflamacion të laring; edhe ekstrakt të marrë gojarisht në diarre akute. Por pacientët me nefrit (inflamacion i veshkave) dhe përdhes (inflamacion të përbashkët) nuk duhet të hanë raspberries nga mbajtja e sasive të mëdha të bazave purine. Temë për një artikull sot do të përfitojnë shëndetin e raspberries trupit!


Raspberry (si parqe dhe të egra) të mbledhura në një mot të thatë në mëngjes, pasi vesa zbriti ose në mbrëmje. Berries nuk duhet të jetë tepër vonë për të - përndryshe ato do të lëng dhe pomnutsya.
Raspberries lahen nuk duhet të jetë për trupin mirë dhe të shëndetshëm, pasi ajo është shumë delikate dhe presion të lehtë. Sorting rekomandohet menjëherë pas mbledhjes për krimbat nëse ka, nuk rozpovzlysya nëpër kokrra të kuqe. Rendit prishur raspberries - sepals dhe kërcell. Berry Gjithçka gati! Në 0 ° C raspberries pastruara mbetet vetëm 5 ditë, kështu që nëse ju dëshironi që ajo të kënaqur që ju më, përdorni metodat e mëposhtme. Merr mbi raspberries, të përhapur në qese (kontejnerë) dhe - në frigorifer.


Përgatitur raspberries për të mirën e një trup të shëndetshëm dhe të institucionit në preheated për 60-80 tharëse për 8-12 orë. Nga 1 kg e manave të freskëta 100-125 gram tharë. Keep pas raspberries në kavanoza qelqi me kapak të ngushtë në një vend të errët në temperaturë dhome. Shtrydh lëng nga manaferrat (mjedër me 10 kg të marrë rreth 6 litra lëng), të sjellë në 90 ° C dhe kuzhinier 5 minuta. Spill në enët steril zakatayte nxehtë. Dyqan lëng në temperatura deri në 12 ° C, dhe të hapë bankën - 2-3 ditë në frigorifer.

Për të ruajtur më shumë vitamina si dhe ngjyra dhe shije, ne rekomandojmë atë, intensive, sepse trajtimi i ngrohjes në një recetë minimale të caktuar gatim! Pra, mjedër peeled pour sheqer në 1: 1 raport thith 3-5 orë për të dalë lëng. Butësisht llokoçis, të sjellë një çiban dhe kuzhinier 5 minuta. Në hot derdh në kavanoza sterilizuar dhe zakatayte. Kthejeni kavanoza Jam me kokë poshtë dhe të përfundojë leckë - për ftohje të ngadaltë. Shitore në një vend të freskët.


Fresh, pjekur, raspberries otsortyrovannuyu vënë në një kullesë, rrjep për disa minuta në ujë, le të thahet. Backfill fermentimi Berry në enë (shishe qelqi apo kuti plastike), shtoni sheqer (shishe 10-litër të butë merr 7 kg dhe 25 kg sheqer). Mbylle garzë dhe të vënë në një vend të ngrohtë për 3-4 ditë. Hiq napë dhe për 12-20 ditë (para përfundimit të fermentimit), vendosur porta e ujit. Kur procesi i fermentimit është i plotë, hiqni rrufe në qiell dhe profiltruyte raki (të tilla si nëpërmjet një garzë të leshit, mbyllur në një gyp). Hidh në shishe.


Si pijeve purpur, ajo është me të vërtetë një mjet i mirë për parandalimin e SARS-it dhe gripit. Në vjeshtë dhe periudhë zyyazykay gjatë shpërthimit të sëmundjes, ajo është e rekomanduar për të pirë pije alkoolike me 15-20 gram e manave. Nëse ju do të merrni të sëmurë, të vazhdojë të pijë raki, si raspberries - një antibiotik natyral që ju ndihmon të shërohen më shpejt, pa marrë komplikime!