Përfitimet e hirrë për trupin


Qumështi dhe produktet e qumështit kanë qenë gjithmonë dhe janë shumë të popullarizuara. Gjithkush ka prodhimet e tyre të preferuar të qumështit, disa më shumë si qumësht dhe djathë tjetër, kos dhe të tjerët. Megjithatë, disa produkte të qumështit që marrin padrejtësisht pak vëmendje për produkte të tilla përfshijnë hirrë. Shumë nënvlerësojnë këtë produkt të qumështit, por më kot, për të mirën e hirrë për trupin është shumë e madhe. Në këtë artikull ne të marrë një vështrim më të afërt, çfarë është ajo të njëjtat përfitime për trupin e njeriut.


Shumë njerëz e dinë nga përvoja e tyre pronat e dobishme e hirrë. Prandaj, ajo është e pranishme në dietën e tyre rregullisht. Whey është rezultat skyssheho përpunimin e qumështit në djathë ose djathë. Përkundër faktit se ajo mund të thuhet produkt riciklohen, ajo është shumë e dobishme për trupin. Ju mund të blejnë në treg, por është më mirë për të bërë veten në kushte shtëpi të pastra. Në këtë rast, ju mund të jetë 100% i sigurt se hirrë të freskëta. Pas të blesh atë në treg, ne nuk do të di saktësisht se kur është bërë.


Përgatitja hirrë lehtë, kjo do të kërkonte qumësht, në shtëpi më të mirë. Qumështi duhet të derdh në një kavanoz dhe të vënë në një vend të ngrohtë për fermentim. Pasi qumështi i prodhuar kefir banka duhet të vënë në tenxhere, në fund të pan para se ju keni nevojë për të hedhur një peshqir. Në një tigan të derdhë ujë dhe me një mund të vihet në një zjarr të ngadaltë. Si gjizë ngrohjes është e ndarë nga hirrë. Duhet të shohim se kos nuk vlim. Disa do të shkojnë për të gjithë këtë procedurë për 20-25 minuta. Pas ftohjes nevojën për të pour përmbajtjen në një kullesë në bankë me një rrjetë shumë të bukura, në qoftë se ajo nuk është, atëherë ju hedh në garzë, sigurimin atë në peshë për dripping lëngshme, si rezultat kemi dy produkt i dobishëm - hirrë dhe gjizë.


Nuk është një mënyrë tjetër, nuk është e nevojshme të prisni, ju duhet të shtoni lëng qumështi i një limoni. Qumështi duhet të jetë derdhur në vlim tenxhere, shtoni lëng limoni dhe të thahet mirë. Duke folur në lidhje me përfitimet, ajo do të jetë e dobishme serum, përgatiti metodën e parë, ka tashmë mikroorganizmave të pranishëm natyrore që janë të mira për microflora zorrëve.
Whey ka shumë substanca të dobishme, ajo është përdorur edhe për ushqim për fëmijë. Në shumë serum kalciumit në një hirrë litër të jetë një normë ditore e kalciumit për njerëzit. Sigurisht, vështirë se dikush do të jetë në gjendje për të pirë një litër, por 1-2 gota në ditë duhet të merren. Ai gjithashtu përmban minerale të tjera të tilla si kalium, magnez, fosfor, etj


Serum është e pasur me vitamina A, C, E, Art. Aminoacidet përfshira në hirrë, të përfshira në metabolizmin e proteinave dhe hematopoiesis. Në qoftë se ju pini një gotë me serum të freskëta çdo ditë mund të rritë ndjeshëm sistemin tuaj imunitar. Whey e dobishme për të gjithë traktin gastrointestinal. Ajo normalizes microflora zorrëve dhe heq kapsllëk.
Ajo gjithashtu pastron trupin e toksinave. Ajo është gjithashtu e dobishme për të pirë në trupin e ndryshme ënjtje, ajo heq lëngjeve të tepërta nga trupi. Whey për të sjellë më shumë dobi është e nevojshme për të pirë në mëngjes në një stomak bosh. Serum gjithashtu pastron enët nga kolesterolit të keq, në mënyrë që njerëzit me hipertension dhe sëmundje të zemrës duhet të pini atë rregullisht.


Kur në depresion dhe situata të vështira serum përditshme duhet të përdoret, sepse kjo ndihmon të prodhuar serotonin, një hormon që rregullon disponimin. Prandaj, njerëzit që duan të heqin qafe e kilogram të tepërt duhet të përdoret rregullisht, sepse ajo redukton oreksin dhe normalizes metabolizmin. Ajo rejuvenates dhe whitens lëkurës, kështu që çdo natë mund të pastrohen personi hirrë Ju mund të përdorni një disk pambuku.
Bazuar në hirrë mund përgatitur kokteje. Me blender mund të përzierje serum me manaferrat dhe fruta, ju mund të shtoni mjaltin dhe erëza të ndryshme. Shumë si hash në serum, del e shijshme dhe e dobishme. Ju gjithashtu mund të përgatisë grup të dobishme, ajo ka nevojë për të ulur serum me kastravec dhe sallatë. Ju mund të eksperimentojnë me përbërësit e ndryshëm shpikur rrip sidomos shijshme për simpati tuaj. Whey është shumë i dobishëm për shëndetin, sepse ajo do të bëjë përdorimin e efekteve mjekësore dhe shëndetësore në të gjithë trupin.