Përfitimet e qumështit dhe vetitë e saj shëruese


Qumësht nga kohët shumë të lashta u konsiderua pije e dobishme me pronat medicinale. Mjekët e lashtë rekomanduar atë, dhe të trajtimin e shumë sëmundjeve dhe si një masë parandaluese. Përfitimet e qumështit dhe vetitë e saj shëruese janë studiuar me kujdes dhe të provuar nga specialistët moderne që kryer një shumëllojshmëri të studimeve.
Në ushqim mund të konsumohet qumësht të ndryshme të kafshëve ka shërim pronat. Për banorët e më të famshëm të vendit tonë dhe të arritshme është qumështi i lopës apo të dhisë.

Përbërja e qumështit


Qumësht ndryshon shije të shkëlqyer, vlera ushqyese dhe pronat e tyre të dobishme. Nga lindja, foshnja e porsalindur me qumështin e nënës merr të gjitha substancat e nevojshme, elementët gjurmë, ngopur ajo rritet dhe të zhvillohet. Çdo gjë që ju nevojitet për një ekzistencë të shëndetshëm, është e përbërë nga qumështi, i cili përfiton thuajse të paçmueshme. Më shumë se njëqind lloje të ndryshme të komponentëve që përfshijnë yndyrna, proteina, karbohidratet, acidet organike, hormonet, enzimat, minerale dhe të tjerët. Në pamundësi për të gjetur një tjetër produkt me të njëjtat pronat dhe përbërjen pasur si qumësht.


Yndyrë të veçantë qumështi është një yndyrë të mirë ka një aromë të këndshme, shkrihet në ngrohje të ulët në mënyrë të shpejtë të përthithur nga trupi. Ajo përmban një shumëllojshmëri të pasura me vitamina - A, D, acidet yndyrore, keratin dhe të tjera, substanca më pak të dobishme. Krem - asgjë si yndyrë qumështi, i cili gjendet në qumësht në formë të pikëzave të vogla. Këto pika janë aq të lehta që ngrihen dhe të formojnë një shtresë që mund të mblidhen.

Përfshira në qumësht dhe komponentë të tillë si lactose. Ndryshe sheqerit të rregullt, ajo nuk është aq e ëmbël, por tërësisht dhe në një kohë të shkurtër absorbohet në trup. Lactose është i nevojshëm për normalizimin e traktit gastrointestinal, duke zvogëluar proceset e shkatërrim në zorrë. Gjithashtu, ajo i jep energji dëshiruar lactose trupi. Pa lactose e pamundur për të marrë kefir, salcë kosi ose djathë, pasi ajo është e përfshirë drejtpërdrejt në fermentim e qumështit.


Hormonet, enzimat dhe organet e caktuara imun që janë në qumësht, të ndihmojë në marrëveshjen e trupit në mënyrë efektive me mikrobet e ndryshme. Kalcium, fosfor dhe magnez, të cilat janë të përbërë nga qumështi, ndihmon në forcimin e kockave, për të lehtësuar shërimin e tyre të shpejtë pas frakturave, janë të përfshirë në mënyrë aktive në formimin e dhëmbëve, indet nervore.

Me përbërjen e tij të pasur, qumështi është ushqimi më e vlefshme dhe lehtësisht të tretshëm për gratë shtatzëna, fëmijët dhe të moshuarit.

Në intolerancës qumësht
Diagnoza zyrtare mjekësi si intolerancë qumështi nuk është përdorur. Që nuk janë quajtur zakonisht pas marrjes siklet qumësht - bloating, fryrje, dhimbje që shpesh lactose intolerant. Lactose është 99% karbohidratet të përfshira në qumësht, i jep një shije të ëmbël. Kur injektuar në traktin gastrointestinal te nje enzime të veçantë ndan lactose - laktazoy, эnterotsytamy prodhuar. Si rezultat i formave ndarjen glukozë dhe galaktozë - monosaccharides, të cilat janë zhytur më pas. Nëse sasi e pamjaftueshme e lactase enzimë, të cilat mund të jenë të dyja të lindura dhe të fituara pas transferimit të disa sëmundjeve, lactose, e cila hyn në trup, nuk ndahen plotësisht, duke arritur në formën e patrazuar në zorrën e trashë dhe duke shkaktuar fermentimi dhe parehati. Përveç kësaj, i patrazuar, ose nuk tretet plotësisht lactose në sasi të mëdha, duke shkaktuar rrjedhjen e ujit në zorrë nga trupi, e cila mund të çojë në diarre. Nëse laktazna dështimi dhe lindura mjaft e qartë, madje edhe nga produktet e qumështit kanë vidyazykatysya. Më shpesh zbuluar laktazna dështim në fëmijët, por situata mund të ndryshojë për të mirë.


Përfitimet qumështi i kafshëve të tjera
Qumështi përmban shumë Mares lactose dhe pak proteina, yndyrë tretet më lehtë se lopa ka një përmbajtje të lartë të vitaminave A dhe C. Është e rekomanduar qumësht Mare pritjes së me gastrit, ulçerë, dobësi e përgjithshme, dysbiosis, tuberkulozi, oreks të dobët, sëmundjeve të grave të ndryshme të.

Qumësht dhie ka një aromë të ëmbël se lopë, përmban më shumë proteina dhe vitamina. Më shumë në qumësht dhie dhe substancave të tilla si albuminës dhe globulinat. Procesi i thithjen e zorrëve të qumështit yndyrë dhisë është pa biliare përmes rrjetit venoz, duke anashkaluar kapilarët limfatik. Qumësht dhie ka kohë vыpayvaly dobët, fëmijë i neveritshëm, ajo është shumë efektive në trajtimin e ftohjet, bronkit, veshkave, stomakut, tuberkulozi. Se dhi qumësht, sipas shumë ekspertëve, pediatër, është një zëvendësim i plotë për qumështin e gjirit, ka një veti të veçantë shëruese dhe nëse është e nevojshme mund të përdoret si një plotësim themelor ose ushqim për foshnjat. Në mënyrë të ngjashme, qumësht dhie mund të përdoret në dietën e fëmijëve me alergji.


Qumështi i deleve është më e pasur se proteinat lopë dhe yndyrna dhe vitamina. Por sëmundja shpesh të sëmurë dele si bruceloza, sepse qumështi i tyre duhet domosdoshmërisht të vë në dukje të vluar dhe djathë nga qumështi i deleve duhet të mbajë një kohë të caktuar. Përfitimet anemi Dele mëdha në qumësht, oreks të dobët, humbja e kujtesës.

Buffaloes Qumësht trasha, përmban më shumë yndyrë dhe përfshin një numër të madh të mineraleve dhe proteina. Pronat e saj medicinale përdorur në prani të sëmundjeve të sistemit të frymëmarrjes.


Dreri dhe qumësht dre është shumë kalori, forcon imunitetin, trajton rritje e jashtëzakonshme.

Përbërja e qumështit Camel në afërsi të lopës, por zhytur dhjamin më të shpejtë. Ajo mund të rritur potencë mashkull, të rritur imunitetin, të përmirësuar vizionin, të rritur oreksin.