Përfitimet e karrota për shëndetin e njeriut


Në dimër, kur zgjedhja e vitaminat natyrale nuk janë aq të mëdha dhe të ndryshme, por mund të gjeni dhurata të dobishme natyrale. Në një prej këtyre produkteve mrekulli ne mësojmë më shumë, domethënë, karrota ëmbël dhe me lëng.
Në kohët e lashta ishte perimeve më të zakonshme. Kjo rrënjë nuk është vetëm ngrënë, por gjithashtu përdoret për të trajtuar sëmundje të mushkërive. Ndërsa chefs shpikë enët më të rafinuar, mjekët hetuar se çfarë është përfitimi i karrota për shëndetin e njeriut, dhe e përdorën atë si një produkt medicinal. Pronat më të fundit të këtij perimeve ne i kushtoj vëmendje të veçantë.


Në të vërtetë, përfitimet e karrota paçmuar për tonë falë trupit të saj shumë vitamina - A, B, C, E, K dhe PP dhe kripëra minerale, kalium, bakër, hekur, fosfor, jod, enzimat, glukozës dhe fruktoza, carotene. E fundit e këtyre substancave është veçanërisht e rëndësishme për shëndetin e njeriut. Mungesa e saj çon në probleme të tilla si çrregullime metabolike, humbje peshe, rritje të vonuar, mosfunksionim të sistemit nervor dhe gjëndrave endokrine, duke ulur rezistencën e trupit të njeriut ndaj infeksioneve, reduktohet mprehtësi vizuale.


Përveç kësaj, karrota ka një efekt pozitiv në sistemin e tretjes dhe në veçanti në pankreas dhe përmirëson funksionet metabolike të mëlçisë, ndihmon pacientët që vuajnë nga angina.
Me rëndësi të veçantë është lëng e karrota. Ajo është gjithashtu shumë i dobishëm për shëndetin e njeriut, sepse jo vetëm që çon në trup normal si një e tërë, por edhe një burim i shkëlqyer i vitaminës A, vitaminë quhet rritja e nevojshme për fëmijët, dhe përmban vitamina të tjera - B, C, D dhe E.

Falë lëng karrote përmirëson strukturën e dhëmbëve. Ajo i ndihmon ulcerat luftuar dhe kanceret për të trajtuar inflamacion të lëkurës dhe sëmundje të tjera të lëkurës. Për më tepër, për shkak të pirë karrota mund të rivendosur funksionin e mëlçisë dhe lëng karrote përzier me mjaltë është një trajtim i shkëlqyer për rrufë e traktin e sipërm respirator.

Është interesante se përfitimet e karrota - në duke e mbajtur atë të paqëndrueshme, si qepë apo hudhër. Megjithatë, rrënja nuk jep asnjë erë. Pra, nëse ju përtyp një pjesë të këtij perimeve mund të reduktojnë ndjeshëm numrin e mikrobeve në gojë.

Përfitimet e karrota të rëndësishme për nënat pleqsh si ajo ndihmon qumësht lirimit. Përveç kësaj, ajo ka veprim antihelminthic, dhe nëpërmjet lëngut të saj mund të shëruar plagët dhe djegiet.
Po aq e rëndësishme është cilësia e karrota - mundësinë e përdorimit të saj si një produkt dietetike për pacientët që vuajnë nga diabeti. Një rrënjë gjithashtu ndihmon normalizimin funksionin e traktit gastrointestinal dhe të mëlçisë, të forcojë shikimi dhe enët e gjakut, të normalizuar procesin e hematopoiesis. Përveç kësaj, karrota janë tonik i mirë dhe kalori. I dobishëm është trajtimi i tëmth dhe gurët në veshka, artriti.

Përdorimi i gjerë i gjetur këtë perime çudi në fushën e kozmetikës, për të bërë maska ​​të ndryshme. Dhe si për ata që preferojnë kozmetikës natyrore natyrore, të tilla do të jetë receta interesante.

• Për lëkurë normale mund të bëjë maskë karrota-domate. Për të përgatitur atë, ju duhet të marrë një gjysmë domate e pjekur dhe një karrota të mesme, të cilat duhet të grij apo hekura. Pastaj ju shtrydh lëng dhe shtoni për përzierje domate miell Karrota-bollgur deri në një slurry trashë. Ajo duhet të vihet në fytyrë dhe del me të larë pas 20 minutash me ujë të ftohtë.

• Ju mund të përdorni një tjetër, maskë në mënyrë të barabartë të dobishme. Përgatitja e një sallatë e karrota, të lënë për pak lugë sallatë, shtoni një lugë e proteinave whipped dhe niseshte. Kjo përzierje aplikoni në fytyrën tuaj për 20 minuta, pije me ujë të ftohtë.
• Ju gjithashtu mund të fshij copa të lëkurës e akull karrota. Vitaminat e përfshira në karrota, të rivendosur lëkurës ton. Kjo procedurë është veçanërisht e dobishme për femrat me lëkurë me vaj ose kombinim.
• Së fundi, lëkura e çdo lloji të përshtatshëm maskë ushqyes me lëng karrote dhe miell. Këto komponente janë të përziera për të marrë një slurry dhe aplikuar për të pastruar tërësisht fytyrën për 20 minuta, pastaj del me të larë maskë me ujë të ftohtë. Me këtë mjet, ju mund të qartë yndyrë të tepërt dhe dezinfektoj yndyrë, të prirur për lëkurë puçrra fytyre me vitamina dhe minerale ngop lëkurë të thatë.


Bërë ndonjë maskë nga karrota, të jenë të vetëdijshëm se ata duhet të zbatohet vetëm në mbrëmje si ata mund të pikturuar në lëkurë. Ato përmbajnë pigment nuk është shumë e qëndrueshme, por mund të japin lëkurës një hije të ndritshme.