Përfitimet e alga deti për trupin


Burimi i mineraleve, vitaminave dhe elementët gjurmë, një depo të veçantë të produktit jodit ushqimor me praktikisht asnjë yndyrë dhe janë të ulëta në kalorive - kjo është e gjitha në lidhje me të, në lidhje me alga deti. Por ka edhe një anë tjetër - vende jo aq i rafinuar dhe i përafërt dhe Cilat janë përfitimet për trupin alga deti?
Leshterikët, si asnjë bime tjetër që është e plotë të kapacitetit me vitamina (pothuajse të gjithë grupin B, C, D, E, P, PP), amino - dhe acidet polyunsaturated, makro - dhe elemente (CA, P, K, Mg gjurmë , Na, S, Si). Ajo është 2 herë më shumë fosfor se të afërmit e saj tokësore, dhe hekur 16 herë më shumë, 11 - magnez dhe 4 - natriumi dhe vitaminë C sa më shumë në limon. Leshterikët përmban substanca sterole dhe alginates. Së pari nuk lejojnë kolesterolin depozituar në muret e enëve të gjakut, hedh lëng gjakut dhe për të parandaluar formimin e mpiksjen e gjakut. Ky i fundit promovon sekretim të kripërave të metaleve të rënda, toksina dhe radionuclides. 100 gram alga deti përmban rreth 3% e jodit ushqimit, e cila është aq e nevojshme për funksionimin normal. Në të njëjtën 100 gram vetëm 5 kalori, 70 g karbohidrate, 12 g proteina dhe vetëm 05 gram yndyrë. Kjo do të thotë se nga alga deti nuk mund të shërohen. Për lejimin e përditshme të ushqyesve në vend hani jo më shumë se 300 gram alga deti në ditë.Ajo rezulton se alga deti - vetëm ushqim dhe përfitime të përsosur për të trupit, ilaçe dhe element themelor universal te dietat mrekulli. Por a është kjo? Dhe në fakt të hamë, kur kemi blerë atë në dyqane? Shumica e salads alga deti shiten në supermarkete janë në formë të përfunduar. Por, para se të bëhet një sallatë, alga deti leshterik (kështu quhet shkencërisht laminaria) janë të blejnë jashtë vendit në të thatë ose të ngrira. Rozmochuyut apo shkrirë e saj, shtoni erëza (kripë, sheqer, piper), vaj, uthull, qepë, hudhër, kërpudha, karrota dhe perime të tjera dhe prodhimet e detit. Si dhe aditivëve artificiale dhe enhancers shije. Kjo nuk është për t'u habitur, sepse për të marrë në vendin tonë (për shkak të pozitës gjeografike të saj) algave në natyrë ose në formën e slaboobrabotannom pamundur. Ajo rezulton se tabela jonë merr produktin për të mirën e trupit, jo vetëm shumë larg nga gjendja origjinale, por nuk përfshijnë të gjitha ato dobi, siç u diskutua më sipër.


Alga deti xhoko ngjyhet në uthull dhe kalitur bujarisht me erëza dhe aditivëve të ushqimit, jo më të dobishme se sa patate të skuqura ose i krisur (spërkatën me të njëjtin enhancer shije). Nëse ju ende vendosur për të blerë alga deti, i kushtoj vëmendje për pamjen e saj dhe shije. Nëse leshterik është trajtuar siç duhet dhe i gatuar, ajo ruan vetitë e saj elastike dhe crunchy dhe plot jodur shije. Thellësitë banor Përndryshe transformohet në diçka të holluar me ujë dhe të butë, me një shije ndonjë gjë, por nuk e alga deti. Nga rruga, edhe në qoftë se ju mund të merrni leshterik natyrore për të mirën e trupit, mos u mbështet shumë në të. Mos harroni se alga deti në rritje deri në det si një sfungjer, thith pa dallim të gjitha substancave në ujë. Nëse leshterik rritet në zonat e pafavorizuara për mjedisin, atëherë është e mundur për të gjetur një sasi e konsiderueshme e grimcave radioaktive, elementet e metaleve të rënda, gjurmët e naftës dhe produktet e kalbjes së saj.