Përfitimet e kripë për të njeriut


Ajo do të doja të shihja verës nuk përfundon kurrë! Megjithatë, në momentin nuk mund të ndalet, dhe ndryshimet e një sezon për të tjerët. Tani ne mund të kujtojmë vetëm verën e nxehtë dhe, natyrisht, pushime të organizuar të përkryer. Në këtë artikull ne mësojmë diçka kripë deti i dobishëm, madje edhe pse për të udhëtuar me fëmijët det të shëndetshme dhe nuk kalojnë kohë me ta në komplotin e tyre. Pse të gjithë u kthye nga deti tillë që zuri gjumi, tanned dhe pohoroshevshymy? Artikuj Lënda - përdorin kripë deti për njerëzit.


Kripë deti - një mjet i veçantë për përmirësim dhe të përfitojnë, sepse ajo përmban shumë minerale esenciale në trupin e njeriut.

Midis tyre, natrium dhe kalium (qelizat përgjegjëse për ushqim), kalciumi (koagulimit të gjakut), bromine (efekt qetësues), magnez dhe jod (anti-inflamator). Banje ne ujin e detit në mënyrë të sigurtë mund të barazohet me një masazh, dhe së bashku me terapi fizike. Nuk është e habitshme që pas personi not ndjehet e lumtur dhe e zuri gjumi.

Fakti se deti sjell një njeri dhe në gjendje për të kuruar atë e shumë sëmundjeve, ka kohë që njihet. Edhe Hipokrati argumentuar se uji i detit ka shërim pronat, dhe të mos besojnë mjekun e madh të antikitetit Ne nuk kemi asnjë arsye. Që nga kohët e lashta, Asthmatics dhe njerëzit me sëmundje të sistemit të frymëmarrjes dërguar mjekët për të trajtuar atë në det. Shkencëtarët kanë treguar se soditje e valëve ka një efekt qetësues mbi njerëzit, heq stresin dhe madje edhe kuruar disa çrregullime nervore. Kaltërosh-blu të detit të këndshme për syrin. Nuk është çudi që ata thonë se deti mund të shikojnë pafund. Nuk është çudi, banorët urban e psikikës shpartallua si rezultat i stresit të vazhdueshëm si ajo përfshin një pushim në bregdet. Magjepsur nga bukuria dhe përfitimin e detit francez edhe hapi një thalassotherapy veçantë klinikë. Kjo klinikë është e pazakontë, sepse ajo nuk trajtojnë drogë si algat, rërë balta, uji i detit dhe ajrit kripë.


Lëkurë kripë deti
Kur trajtimet e veçanta për të mirën e kohës jo të mjaftueshme, disa prej tyre mund të bëhet në shtëpi. Kripë deti - një pastrim i madh, ideal për lëkurë të lëkurës problem. Në mënyrë që të mos dëmtojë lëkurën para exfoliating masazh duhet të lyej zonën përpunuar xhel butë. Pas procedura duhet shpëlarje tërësisht pastrim të trupit që nuk kanë acarim të lëkurës. Masazh Exfoliating me kripë deti është ideale për zonat e trashë, por kjo nuk është e dëshirueshme për të bërë në gjoks, bark dhe qafën - ka lëkurë shumë e hollë dhe delikate, e cila mund të bëhet i përflakur.


Një procedurë që përfshin kripë deti dhe shumë i dobishëm për shëndetin është i veçantë "detar" banjo. Banja me kripërat e detit japin efekt të plotë kurative në gjithë trupin, duke përfshirë:Lëkura (pas larjes bëhet butë dhe të qetë, kripa e detit ushqen thonjtë, flokët dhe lëkurën e domosdoshme elementët gjurmë, ndihmon në luftimin e sëmundjeve të lëkurës: puçrra fytyre, ekzemë, pezmatim i lëkurës).
Në sistemin nervor, redukton lodhjen, përmirëson gjumin, heq pagjumësi, në mënyrë efektive ndihmon të shpëtoj të depresionit dhe tendosje nervor.)

Kripë deti natyrore - jo vetëm kozmetike dhe qetësues. Best vjeshtë dnynky - sezonin tradicionale e ftohjet dhe kripë deti mund të jetë i domosdoshëm në trajtimin e tyre. Nëse jeni duke përjetuar shenjat e hershme të sëmundjeve akute respiratore, të fillojë gargarë dhe laje hundën me solucion fiziologjik. Receta është e thjeshtë: 1 lugë çaji kripë në një gotë me ujë. Këto masa do të ju ndihmojë të shpejt të përballuar me rinitit dhe për të parandaluar komplikimet (sinusit, sinusit, etj).