Përfitimet e dousing me ujë të ftohtë


Gjithkush ka njohur që nga fëmijëria që promovimi shëndetësor duhet të bëjë ushtrime dhe zahartovuvatysya. Përfitimet derdhje ujë të ftohtë i njohur për shumë njerëz, por jo të gjithë nxitojnë për të provoni këtë procedurë në veten tuaj. Dhe, edhe dobi.
Thelbi i dousing
Parim i kësaj procedure është bazuar në divergjenca e temperaturës së trupit dhe ujë. në procesin e derdhje ujë të ftohtë ndikon në ngrohjes dhe të ftohtë receptorët në trup. Nuk është një ngushtim i capillaries, redukton rrjedhjen e gjakut, trupin, duke u përpjekur për të shpëtuar të nxehtit, të zvogëluar temperaturën e lëkurës. Në të njëjtën kohë aktivizon prodhimin e ngrohjes e trupit, përshpejton qarkullimin e gjakut në organet e brendshme dhe indet. Ky bilanc intensive ngrohjes fillon të shërohet. Kapilarët e gjakut mbush përsëri, lëkura është ngrohur, ajo bëhet e kuqe.Aktivizimi receptorët ndikon në sistemin nervor dhe përshpejton tretjen. Përfitimet e ujit të ftohtë qëndron në përmirësimin e muskulit të zemrës. Derdhje është një lloj i gjimnastikës për enëve të gjakut. Nëpërmjet saj rrit efikasitetin dhe tonin nervor dhe muskulor.

Çfarë ju duhet të Dush
Për të kryer procedurën dousing me ujë të ftohtë mund të jetë në shtëpi. Si banorët e qytetit është bërë e mirë në banjë se në rrugë. Megjithatë, përfitimet e dousing rrugë shumë më tepër. Shkarko fund është se çdo person ka një akuzë që është 35 microvolts. Nëse një person është këmbët e thatë në terren dhe derdh ujë, kjo është plotësisht e shkarkuar, të gjitha të energjisë elektrike, si në hroyazytsidhylnyk shkon në tokë. Por aktuale kalon nëpër borë është shumë e keqe, shkarkimin në mënyrë të plotë duhet të derdh në tokë.


Megjithatë, në dëborë derdhje ka avantazhet e tij. Për shkak të këmbës, të cilat janë të pajisura me një shumë të pikave, ka një ndikim në organet e brendshme. Pra, duke qëndruar në dëborë, ju irritojë këto pika në këmbë, duke përfshirë punën e të gjitha organeve të brendshme.

Përfitimet e terapisë ftohtë
Si të trajtimit të ujit të ftohtë është përdorur në kohët e lashta. Zhvillimi i kësaj zone ka çuar në shfaqjen e një teknikave të njohura si cryotherapy, ose terapi të ftohtë. Për të ngadalësuar procesin e plakjes në kohët e lashta mori një dush të mbushur me ujë të ftohtë. Edhe tani, përfitimet e kësaj metode është provuar, të ftohtë me të vërtetë ka një efekt pozitiv në trupin e njeriut. Ajo forcon sistemin imunitar, stimulon sistemin endokrin dhe stimulon trupin rregulloren neurohumoral.


Cryotherapy është veçanërisht e dobishme në proceset inflamatore në nyje, ndërsa sëmundjet e grave, dhimbje të muskujve, edemë, puçrra fytyre dhe lëkurë të tjera të sëmundjeve. Filloni procedurën derdhje duhet të jenë të verës apo në fillim të vjeshtës. Në sezonin e ngrohtë do të jetë shumë më e lehtë për të marrë të përdoret për dimër të ftohtë ndryshe, kur ngarkesës rritet me gjysmën.

Contraindication
Çfarëdo përfitimet e dousing, ende duhet të marrë parasysh gjendjen e trupit të tij. Ngarkesës trupi juaj duhet gradualisht. Nëse keni ndonjë sëmundje kronike, para se procedurat duhet të konsultoheni me një mjek. Ajo duhet të kuptohet se efektin e një stimuli me ekzistencën e të tjera, duke çuar në vendosjen e tyre. Prostuzhayas shumë ose probleme ndjenja këtë procedurë, thjesht të ndaluar derdhje marrëveshje.


Kryerja e derdhje në rrugë nuk duhet të jenë individë të cilët kanë sëmundje të sistemit kardiovaskular dhe urogjenitale. Për njerëzit e tillë është e nevojshme për të krijuar një program individual. Së pari, ju duhet të fillojë me një të ftohtë minimale e ngarkesës, organizoni dietë e duhur dhe për të marrë mjetet juridike bimor. Në një vit, ndoshta më shpejt, ju mund të arrijë rezultate të mira.

Banje në vrimë
Çdo vit Epiphany ortodokse shoqëruar nga një rënie e horizontit në vrimë. Por ne nuk duhet të nxitojë në ujë akull, pa përgatitje të mirë. Nëse diferenca midis temperaturës së ujit dhe trupit është 5-7 gradë, trupi thjesht nuk mund të përballen me ngarkesën dhe do të dështojnë. Nëse temperatura e trupit tuaj është tridhjetë e një gradë, uji derdhje në 30 gradë ka zakalyvayuschee efekt terapeutik. Përfitimet e dousing me ujë të ftohtë mund të arrihet në qoftë se temperatura e ujit të ulet gradualisht. Për shembull, ju mund të filloni me një diferencë prej tre gradë, duke rritur çdo dy javë dhe për të arritur 7. Çdo person nuk rekomandohet që të derdh ujë nën 28 ​​gradë. Edhe trupi më i thekur nuk është gjithmonë në gjendje të përballojë ngarkesa të tilla.


Në qoftë se ju vendosni për të notuar në vrimë akull, ju duhet të dini rregullat themelore: mos pini alkool para se të notit dhe të mos fundosem në më shumë se 5 sekonda.

Contraindication
Mos ndjekje rezultatet e "lopë deti", njerëz të trajnuar, por ende të angazhuar në biznes i rrezikshëm. Pas notit në një vrimë akull është një ngarkesë e madhe në trup, dhe të ardhurve procedurë e tillë në përgjithësi kundërindikuar. Ngushtimi i enëve të gjakut mund të çojë në pasoja të pakëndshme, një nga të cilat është një shkelje e sistemit kardiovaskular. Përveç njerëzve në temperatura ulje duhet jo vetëm stres, por mekanik. Nuk është e rekomanduar për të zhyten në vrimë të papërgatitur jo vetëm njerëzit, por edhe njerëzit me sëmundje të theksuara nxitëse apo tuberkulozi.