Përfitimet e uthull për shëndetin e njeriut


Shumë njerëz e dinë se turshi janë të dëmshme për shëndetin e njeriut, ata të irritojë mukozën prish stomak, duke çuar në formimin e gastrit dhe ulcerat. Por krejtësisht të braktisur ky lloj i lashtë i gatimit nuk është e nevojshme. Le të shikojmë në uthull e zakonshme ne nga një perspektivë të ndryshme, për shkak se sekreti është që të marrë uthull dhe në çfarë sasi.
Përfitimet e uthull për shëndetin e njeriut, dhe në mënyrë të veçantë, uthull molle, vërtetuar nga shkencëtarët amerikanë. Ata justifikuar jo vetëm teorikisht receta e saj të zhvilluar për trajtimin e shumë sëmundjeve me këtë produkt. Kështu, medicinale uthull musht qëllime mund të përdoret për njerëzit me presionin e lartë të gjakut, migraines, astma, artriti dhe dhimbje koke, djegie, temperaturë të lartë dhe alkoolizmi.Sipas studimeve, në qoftë se 3-4 herë në ditë të marrë 2 lugë Uthulla e Molles pasi të hahet, përhapur atë në një gotë me ujë, ju mund plotësisht vidyazykatysya nga dietat dhe të harrojmë për problemet e peshë të tepërt. Rezultuar acid zgjidhje përbërja e ngjashme me lëng stomakut në numër të madh të cilën ne kemi nevojë për të tretet proteina dhe ushqime të yndyrshëm. Dhe kjo ishte një ushqim gjatë vonesë në stomak çon në faktin se ajo kthehet në burim të dëmshëm toksik e shumë problemeve për shëndetin e njeriut, sidomos traktin e tij ndihmon tretjen e ushqimit, dhe të depozituara në yndyrë "depo".


Megjithatë, përfitimet e uthull të përdorur nuk është i kufizuar në acidifikimin e ushqimit. Uthulla e Molles përmban acide të ndryshme - malic, laktik, acetik dhe Askorbik dhe shumë minerale vitale të tilla si fluori, kalium, kalcium, magnez, fosfor, hekur, vitamina B dhe E, acid Pantothenic dhe pektin. Këto komponente të ketë një efekt pozitiv në shëndetin e njeriut, të ndihmojë të pastruar trupin e toksinave, mbrojtur atë nga faktorët e pafavorshme mjedisore.
Ekspertët rekomandojnë edhe ata që nuk kanë probleme shëndetësore, çdo ditë të pini një pije freskuese dhe të shëndetshme të holluar në një gotë me ujë 1 tbsp mjaltë, 1 tbsp Uthulla e Molles.


Në Perandorinë Romake ka pasur një recetë të veçantë balsam acetik. Ai e mbajti për dekada të tëra. Ai kishte një përbërje unike, pronat dhe aromë. Për shembull, disa pika të balsam piu nuset, sepse u mendua se pi excites pasion dhe kuruar sëmundjet e tjera, duke luftuar me pagjumësi dhe depresion.
Megjithatë, uthull publike të bëra nga acidi acetik, ka shumë prona medicinale. Përfitimet e uthull është se ajo çiftet shkatërrojnë ndonjë germs. Kjo është përdorur në mesjetë, gjatë epidemive. Uthull përdoret për rroba shpëlarje, përpunimin e ushqimit dhe madje edhe dokumente të shkatërrojë infeksionin vdekjeprurës.

Përveç kësaj, përfitimet e uthull mund të aplikohet jo vetëm për shëndetin e njeriut, por edhe për qëllime të brendshme. Uthull mirë zbut ujë të vështirë. Më parë këtë pronë ka shërbyer vetëm kujdes të flokëve, dhe kur njerëzit janë të shqetësuar për cilësinë e ujit, mbani mend se është në lidhje me uthull.

Kuhar në mbarë botën të ofrojnë të gjitha avantazhet e uthull të re. Për shembull, evropianët kanë gjetur se uthull mund të shkatërrojë të përfshira në carcinogens kriposje mish. Dhe connoisseurs e kuzhinës orientale jemi të sigurt se uthull heq llum dhe shijen e vaj peshku kur gatim ushqim deti dhe eliminon speca të nxehtë nga të tepërt të dëmshme për ashpërsi stomak.

Pronat medicinale e uthull mund të zgjerohet në mënyrë të konsiderueshme në qoftë se ajo insistojnë në një shumëllojshmëri të bimëve dhe erëza. Hudhër, qepë, kafe, rrush pa fara, эstrahonovыy, dëllinjë, kopër dhe vinegars tjera të përkryer të përcjellë një aromë të veçantë dhe aroma e aditivëve të saj dhe të mbajë cilësitë e natyrshme të dobishme.
Gama e pronave të vinegars frutash jo më pak të gjera. Strawberry, butë, portokalli, rrush pa fara, vinegars limon mbajë pothuajse të gjitha ushqyesve të frutave dhe manaferrat, ndërsa ka aciditetit relativisht të ulët. Dhe në qoftë se i holluar me ujë, ju mund të merrni pije të madhe vitaminë. Në verën e vitit ju mund të gatuaj vetë.


Pronat Megjithatë dobishme uthull të rëndësishme të cilësisë. Ka lloje të ndryshme të lëndëve të para për prodhimin e saj, verë rrushi, alkool rrushi, malt, bukë, fruta, etj Me cilësi të lartë uthull natyrore ka eksitohet në vaskë druri, dhe në varësi të llojit të fuçi të drurit ai merr pronat e caktuara. Përveç kësaj, uthull cilësia ndikon në ruajtjen e temperaturës, shkon optimale 5-15 gradë.