Përfitimet trangujve për shëndetin e njeriut


Edhe në kohët e lashta ishte bërë në Moskë për të organizuar festimet kastravec, ku të gjithë mund të zgjedhin të ndihmojë veten dhe perime. Kjo traditë është zhdukur prej kohësh, por njohja e asaj që përfitojnë prej trangujve për shëndetin e njeriut nuk ka humbur vetëm, por edhe bollëk.
Kjo perime është përdorur në gatim, kozmetikë dhe mjekësi. Cook dhe zonjë janë në gjendje të përgatisë kripura, turshi, i kripur, trangujve pjekur dhe madje edhe të mbushur, supave shkëlqyer, salcat, kokteje dhe desserts.

Pronat medicinale e kastravec


Ekspertët besojnë se kastravecat nuk janë vetëm e shijshme, por edhe të mira për shëndetin e njeriut, pasi shumë të përmbajnë elemente të vlefshme gjurmë dhe minerale. Ata kanë një efekt pozitiv në sistemin nervor dhe ndihmon tretjen e ushqimit, qelizave të trurit.
Ne e dimë se 97% e trangujve - është ujë. Një pjesë është përgjegjëse për vitamina A, C, PP, grupi, si dhe pektin, carotene, magnez, kalcium, hekur, fosfor, silic, jod, squfur dhe fibra. Trangujve përmbajnë acid tartronovu që mund të parandalojë formimin e yndyrës nga karbohidratet. Kjo është arsyeja pse specialistë në të ushqyerit e të rekomandojë për ata që dëshirojnë për të humbur peshë, të përfshijnë në dietën tuaj lëng kastraveci dhe trangujve. Emëruar kastravec edhe ditë, gjatë së cilës duhet të jetë 5 truket për të ngrënë 2 kg perime me një shtesë të vogël të kripës.


Përfitimet Kastravec ka kohë që janë vlerësuar dhe njerëzit me sëmundje të tilla si gastrit, ulçerë stomakut dhe duodenale ulçerë, tuberkulozi, atherosclerosis. Kastravec dhe përdoret për të ndaluar gjakderdhje hemorroide. Për këtë pjesë të perimeve të freskëta duhet të vihet në anus. Përveç kësaj, prej trangujve copëtuar mund të aplikojnë për hemorroide - ajo zbut dhe heq dhimbjen.

Një tjetër pronë e rëndësishme e trangujve të shëndetit të njeriut - diuretik. Kjo është arsyeja pse këto perime është e rekomanduar për të përdorur për njerëzit që vuajnë nga edemë, sëmundje kardiovaskulare, pezmatimi i fshikëzës. Në praktikën e trangujve mjekësisë tradicionale përdoret edhe për të hequr rërë dhe gurë nga fshikëz dhe veshkat. Besohet se ajo është më mirë për të ngrënë frutin e hidhur. Përfitimet Kastravec qëndron në faktin se ata janë në gjendje për të normalizuar gjëndër tiroide si përmban jod në formë lehtësisht të tretshëm.

Për qëllime terapeutike mund të përdoret jo vetëm frytin por edhe lëng e tyre. Kështu, në sëmundjet e traktit të sipërm respirator, kollë, të marrë 2-3 lugë lëng disa herë në ditë. Lëng Kastravec mund të jetë përzier me mjaltë.

Trangujve në cosmetology
Përveç cilësitë që janë të rëndësishme për shëndetin e njeriut, një kastravec dhe pronat e vlefshme kozmetike. Në strukturën e saj ka substanca biologjikisht aktive që ndihmojnë luftën difekte të ndryshme kozmetike, të tilla si të eliminojë shumë nga problemet e lëkurë të thatë.


• maskë kastravec për lëkurë të thatë është e lehtë për t'u përgatitur. Ajo duhet të jetë e perimeve të qartë dhe fshij atë në hekura. Mix 1 lugë gjelle në masë në proporcione të barabarta me krem ​​dhe të aplikoni në fytyrë. Maskë është shumë freskuese dhe ushqen lëkurën. Një veprim i ngjashëm ka fytyrë dhe fërkim lëng kastravec.

• Për kostum me vaj të lëkurës maskë të ndryshme. Për të përgatitur atë, ne duhet të marrë një kastravec të freskët dhe një lakër disa gjethe, bluaj ato për të marrë një paste. Pastaj ju thahet lëng, tul dhe të aplikoni në lëkurën. Pas 15 minutash, ajo mund të hiqet pa u larë me ujë dhe të fshijë lëng të përballet me kastravec. Kjo do të thotë të përkryer pastron, forcon poret, lëkurës zbardh dhe e bën atë të butë dhe i përkulshëm.


• trangujve Përfitimet duhet të jetë i njohur dhe lover bronzi cirk. Fakti që për rrezitje nxit formimin e hershëm të rrudhave në lëkurë, lëkurë nën ndikimin e rrezatimit diellor humbet elasticitetin, coarsens. Mjet efektiv për rrudhat e hershme është një tonik me kastravec me shtimin e vodka. Për të përgatitur një tonik, duhet të marrë 5 kastravec, hekura ato në rende, përzierje me një petals disa lule trëndafila dhe zambakë të bardhë. Kjo përzierje pour 500 gram vodka, insistojnë 3 javë, thahet. Pasi në një gotë me raki të marra duhet të shtoni një gotë me ujë të zier, 2 tbsp lëng limoni dhe glicerinë. Kastravec Locion forcon lëkurën, "nxit" ajo ruan elasticitetin dhe qëndrueshmëri.


• Kastravec mund të përdoren për të eliminuar probleme të lëkurës, të prirur për puçrra fytyre. Ai përdor përzierje palme-mjaltë. 3 tbsp tul kastravec derdh një gotë me ujë të zier, 3 orë, filtruar dhe shtrydh. Para infuzion shtoni 1 lugë gjelle mjaltë, llokoçis. Kjo përzierje është e lagur shtupë pambuku dhe fshij pas larjes fytyrën e tij, duke e lënë të thahet plotësisht. Pas rreth 40 minutash përzierje Kastravec-mjaltë mund të lahen me ujë.