Përfitimet e disa vitamina për trupin


Zakonisht, duke menduar në lidhje me nevojën për të marrë vitamina, ne kujtojmë, mbi të gjitha, i famshëm dhe popullor A, B, C, D dhe E. Por aq të rralla sa që, N, U shkoni rreth vëmendjen e tyre. Çka është vitamina të caktuara për trupin dhe cilat ushqime përmbajnë ato? Për këtë ata takohen dhe se si për të përcaktuar mungesa e vitaminave për trupin?
Vitamina K
Kjo vitaminë u hap në vitin 1929. Ajo mori emrin e vet nga fjala "koagulimit" ose më mirë, nga letrën e tij të parë. Fakti që discoverers të vitaminës K gjetur se ajo ndihmon gjakun të ngjizur. Dekada më vonë mësoi Vitamin izoluar nga jonxhë. Një substancë e quajtur fillohinon. Dhe pastaj diçka tjetër substancë të izoluar nga miell peshku. Ajo mori menahinon emrin ose vitaminë K2.Përfitimet e disa vitamina K dhe K2 është se ato janë përdorur për:
• Të zhortalasya gjak normale;
• si një antidot kundër disa toksinave, helmet, siç është kumarin;
• si një nxitës që ndihmon të prodhojë prothrombin në mëlçisë;
• për formimin normal të kockave dhe rinovimit;
• për sintezën e osteocalcin, një proteinë që është e indeve kockave, e cila është kristalizimi i kalciumit;
• për të marrë pjesë në reaksionet Redox.
Mungesa e këtyre vitaminave për trupin manifestohet si:

• neprohodyaschyh shumë vrragë të dhimbshme;
• zgjatur gjakderdhje edhe nga plagët e vogla;
• diatez hemorragjike, kur lëkura fillon të jetë i mbuluar me njolla të errëta për shkak të humbjes së gjakut capillaries.

Norma konsiderohet përdorimi i vitaminës K 1 mg për kilogram të trupit. Dhe pas operacioneve dhe lëndimeve që lidhen me humbjen e madhe të gjakut, mjekët përshkruajnë vitaminë shtesë për të përmirësuar procesin e hematopoiesis. Duhet të theksohet se mungesa e këtyre vitaminave për trupin - diçka shumë e rrallë, si zakonisht në ushqim, ata janë me bollëk.

Vitamina K është pjesë e perimet jeshile dhe zarzavate: spinaq, marule, majdanoz, kopër, acaroj, lë thupër, rrush pa fara, gëlqere, butë. Përveç kësaj, cruciferous, se llojet e ndryshme të lakër janë të pasura me vitaminë gjithashtu ajo gjendet në domate papjekur, u rrit hips, bizele jeshile, kokrra termikisht nuk përpunuara drithëra, mëlçi derri, vezë.

Vitamina N
Vitamina N, ose acid thioctic dhe lipoic, izoluar nga mëlçi viçi, dhe biologët amerikanë të sintetizuara në mes të qepallave.

Përfitimet e disa vitaminave N për njerëzit është se ata janë antioksidantë të fuqishëm që radikalëve të mëdha luftën e lira që ndryshket dhe shkatërrojnë qelizat. Përveç kësaj, vitamina N mund të forcojë efektin e antioksidantë të tjerë, dhe ky është roli i saj kryesor. Ai është vazhdimisht në roje shëndetin tonë dhe natyrisht rrit mbrojtjen e trupit dhe performancën e saj. Por kjo listë të pronave të dobishme të vitaminës përfundon. Është e nevojshme për të:
• Pjesëmarrja në shumë procese biokimike, të tilla si Glikoliza, pra konvertimin e sheqerit në energji;

• ruajtur funksionimin normal të Mitochondria, strukturave të posaçme që janë në çdo qelizë të indeve muskulore;
• Rregullimi i metabolizmit të yndyrave, proteinave, karbohidrateve;
• përmirësimin e funksionit të mëlçisë;
• rritjen konsumin e oksigjenit e trurit;
• ulja e kolesterolit dhe esteret e tij në gjak;

Vitamina A mangësi të çon në akumulimin e N acideve agresive dhe zhvillimin e çrregullimeve neurologjike, përkatësisht:
• inflamacion i nje ose me shume nervave, neurit dhe që polynevrytam;

• TIC dhe konvulsione;
• marramendje;
• ftohjet e shpeshta dhe infeksionet virale.
Nevoja ditore e njeriut për vitamina N është konsideruar të jetë 05 mg dozë. Megjithatë, disa sëmundje të kërkojnë emërimin e dozave shtesë. Ajo sëmundjeve të tilla si infeksionet virale, gripi, SARS, herpes, sindromi i lodhjes kronike, sëmundje kardiovaskulare, sëmundje Alzheimer, koncentrim të dëmtuar, polyneuropathy, mëlçisë yndyrore, hepatitit, cirroza.
Vitamina N pjesë e qumështit, mish, shpezë, mëlçisë, veshkave, lakër, zarzavate, orizi.


Vitamina U
Vitamina U, ose S-metylmetyonyn, biolog amerikan u hap në vitin 1949. Shkencëtari hetuar vetitë e lëng lakër. Kjo vitaminë është një derivat i metionine, një amino acidi të rëndësishme për ne.
Përfitimet e një vitaminë U është:
• normalizimin e sekretimit të gjëndrave të tretjes;
• Veprimi antiulcer;
• marrin pjesë në metabolizmin e yndyrave dhe proteinave;
• heqja e një numri të toksinave;
• Veprimi antyallerhycheskom, duke ulur ndjeshmërinë e organizmit ndaj alergeneve të ndryshme.


Mungesa e vitaminës N shfaqet në:
• thatësi e tepërt e lëkurës;
• çrregullime të tretjes;
• zhvillimi i gastrit dhe ulcerat gastrike, ulcerat duodenale dalje Vitamina A mangësi.

Trupi ynë nuk mund të sintetizojë vitaminë U. Aktualisht, ekspertët besojnë se shkalla e konsumit prej 200 mg në ditë.
Merrni vitaminë Aktualisht ne mund të së bashku me vajra bimore, veçanërisht ulliri, panxhar, majdanoz, patate, domate, turnips, selino, vezë, qumësht të freskët, mëlçisë, vajra butë.