Përfitimet e papaja për shëndetin e njeriut


Mysafir ekzotike quajtur papaja është bërë kohët e fundit një pjesë e dietën e njerëzve që jetojnë në vendin tonë. Nutritionists besojnë se një produkt të vlefshme diete vështirë për të gjetur. Në fruta papaja jashtë përmban më shumë se gjysma e tabelës periodike, dhe një lypydorazrushayuschyy "koktej" të veçantë, e cila ndihmon djegur dhjamin, të përshpejtojë ndarjen e karbohidratet dhe proteinat.
Papaja - është një fruta ekzotike që u shfaq në raftet e dyqaneve lokale kohët e fundit. Shumë konsumatorë ende vështrojnë atë me kujdes. Jashtë papaja ngjashme me kungull të vogël të madhësisë apo pjepër në ka dardhë. Por për ne gjëja më e rëndësishme që të përfitojnë papaja për shëndetin e njeriut. Ky frut është shumë e vlefshme dhe e dobishme dhe ka veti të fuqishme shëruese. Në to ne do të flasim më shumë në këtë artikull.Përfitimet e papaja përcaktuar hyrjen në substanca e saj përbërjen. Sipas cilësive të saj ajo i ngjan një pjepër. Ajo përmban vitamina B1 dhe B2 C, D, E, beta-carotene - si dhe një numër të mineraleve: fosfor, kalcium, kalium, hekur, zink, sodium.
Komponenti më i rëndësishëm shëndeti i njeriut është bimë papaja babait enzimë-së. Perberja e saj është e ngjashme me lëng stomakut. Në papain stomakut të njeriut në mënyrë aktive prishet proteina, niseshte dhe yndyrna. Kjo është arsyeja pse përfitimet shumë të prekshme të papaja për njerëzit trupat e të cilëve janë të dobët proteina tretet. Një tjetër që përmban papaja enzimë ndihmon për të normalizuar rrahjet e zemrës dhe për të përmirësuar muskujve të zemrës.


Si pjesë e papaja praktikisht asnjë yndyrë dhe karbohidratet, duke e bërë atë një produkt i shkëlqyer për dietë. Dhe në sajë të numrit të madh të fibrave bimore ky fryt ekzotike ndihmon për të reduktuar kolesterolin, parandalimin e shfaqjes së clots gjakut. Përveç kësaj, në antioksidantë të pranishëm papaja zgjasin rinjtë dhe të dobishme për shëndetin e njeriut.
Me përdorim të rregullt të lëng papaja mund të shëruar zorrët dhe stomakun dhe për t'u dhënë atyre tonin, të shkatërrojë infeksionin e zorrëve të mëdha, të qartë se i mukusit, qelb. Papaja ka anti-kancer dhe anti-inflamator pronave, ndihmon për të reduktuar dhimbjen e artritit dhe osteoporozën. Dhe fruta të freskëta, është një mënyrë e madhe për të vrarë parazitët, krimbat, Giardia, amoebas zorrëve.


Përfitimet e papaja rëndësishme për njerëzit të prirur për ftohjet, pasi kjo pemë është e shkëlqyer për forcimin e sistemit imunitar. Një nga këto enzimeve të pranishme në përbërjen e tij rrit rigjenerimin e indeve lidhës të disqe intervertebral. Përveç kësaj, papaja mund të ndihmojnë neutralizoj efektin negativ të sasive të tepërta të acidit në stomak, në mënyrë që fruta është e mirë për ata që vuajnë nga gastriti apo urth. Përdorimi papaja aktivizon insulinës në diabet tip parë. Dhe në sajë të numrit të madh të frutave oksid salicili mund të përdoret si antipiretik.

Papaja është e rëndësishme për shëndetin e grave. Konsumi i përditshëm i frutave të freskëta ju lejon për të bërë lëkurën më elastike dhe të qetë, dhe gjithashtu për shkak të përmbajtjes së hekurit të lehtësojë simptomat e sindromi premenstrual. Ushqimi të paktën një fryt në javë, ju mund të shtoni një fuqi dhe forcë që të shpëtoj të depresionit, të fillojnë për të fjetur për më pak kohë.

Që nga papaja kalori të ulët, vetëm 38 kalori në 100 gram, është e sigurt për t'u përdorur për peshë dhe formë parametrave. Por admirojnë ky fryt nuk është e nevojshme, pasi mbidozë mund pozhovtity lëkurës.

Në disa raste, përdorimi i papaja mund të jenë të dëmshme për shëndetin e njeriut. Ky frut nuk mund të hahet kur është tepër i ndjeshëm, predispozicion për të reaksioneve alergjike. Përveç lëng të frutave pjekur janë helmuese karpayn Alkaloid, doza të mëdha të cilat janë të rrezikshme për trupin. Karpayn shkakton reaksione alergjike, helmim, prerja shoqëruar nga dhimbje të barkut dhe çrregullime të traktit digjestiv. Sepse fruta papjekur është e rekomanduar për të përdorur vetëm në formë të gatuar.