Përfitimet piper për shëndetin e njeriut


Vjeshtë nuk duan të mendojnë për ditët e errëta të shiut. Për të vazhduar verës pak nicer dhe në vjeshtë të gëzojnë vitamina natyrore, të tilla si të gjitha llojet e speca e ëmbël: të kuqe të nxehtë. Për shëndetin e njeriut që të sjellë shumë përfitime, dhe gjithashtu ndihmon për të përballuar me shumë probleme kozmetike.
Besohet se vendlindja e piper të nxehtë është Meksikë, ku kjo perime është marrë spanjollët. Në shekullin e XVI në Evropë kjo mund të blihen në farmaci si një ilaç. Deri më sot të shtypura rreth 2000 lloje të bimëve që ndryshojnë në ngjyrë, formë, mase pekuchosti. Një qëllime mjekësore është më shpesh përdoret piper i kuq të nxehtë, frytet e të cilave përmbajnë sasi të mëdha të vajrave yndyrore esenciale dhe ngjyra, NDRYSHME dhe vitamina B1, B2 dhe C R. Me numrin e vitaminës C, disa varietetet e piper të tejkaloj të gjitha perimet e tjera. 100 g të piperin mund të përmbajnë rreth 300 mg të acidit askorbik. Përfitimet piper në dispozicion për ne gjatë gjithë vitit, sepse fruta të thata mund të ruhet për 3-4 vjet pa humbje të pronave të dobishme për shëndetin e njeriut.Piper përdoret për të nxeh oreksin. Për këto qëllime, është alkoolat më të mirë të frutave. Merrni atë përpara se të hahet, 10-15 pika. Por këtu ka një "por": një tretësirë ​​të tilla mund të përdoren vetëm me njerëz të shëndetshëm ezofagut, stomakut, veshkave dhe aktivitetin normal të zemrës.
Përfitime për piper shëndetin e njeriut është përdorur në çrregullime të zorrëve, sepse frytet e kësaj bime janë mjaft të larta efekt baktericid. Përveç kësaj, speca mund të përdoret jashtë për reumatizma, mioziti, përdhes, artrit, rrufë e traktin e sipërm respirator duke përdorur tiranitë Maz ose tretësirë, të cilat ju mund të bëni vetë. Për të përgatitur krem ​​duhet të marrë Pjesa 1 dhe 3 infuzione të vajit vegjetal. Ju mund të përdorni dhe patch piper. Ajo vepron si një ngacmues të lëkurës dhe mjet çmenduri. Vaj mund të përdoret në ngrirja butë.


Varieteteve të ëmbël piper mbarështuesve solli nga Hungaria, Moldavia dhe Bullgarisë. Që ata arritën të marrin piper me fruta të mëdha ka një shije të ëmbël. Përfitimet varieteteve të ëmbël piper vendosur, mbi të gjitha, një numër të madh të vitaminave të ndryshme. Kështu, vitaminë C, disa varietetet e speca e ëmbël nuk inferiore currants zi ose limon. Përveç kësaj, vitamina C është ruajtur në ruajtjen, kështu që zonjë dashur mund të sigurojë atë për përdorim në të ardhmen. Dhe në sajë të kombinimit të ëmbël piper vitaminave C dhe fryti i saj ndihmon në forcimin e enëve të gjakut. Dhe për shkak se ata janë të dobishme për diabetikët. Doza ditore e vitaminave C dhe E përmbante 30-30 g piper.

Pepper përmban edhe vitamina A, B1, B2 B6 eshte acid folik, F, RR, dmth, acid nikotinik, E, pektin dhe acid malik dhe citrik. Frytet e bimëve gjithashtu përmbajnë kalium, karbohidratet dhe sasi të vogla të kalcium, magnez, fosfor, hekur, bakër, zink. Interesante, gjatë pesë ditëve të para pas picking speca përmbajtjen e sheqerit dhe vitaminë C jo vetëm ulur, por, anasjelltas, rritet.

Në mjekësi, përfitimi i piper është përcaktuar se ajo është një mjet i multivitamin me hypovitaminosis, hipotension, zemrës dhe mëlçisë. Piper Për më tepër ndihmon me dhimbje barku, dhimbje barku zorrëve (kjo duhet të marrë për çdo ditë 500 g piper). Përveç bimëve frutore dhe për të marrë gratë shtatzëna dhe lactating, dhe fëmijët me imunitet.

Piper është e dobishme jo vetëm për shëndetin e njeriut, por edhe bukurinë, sepse ajo përmban një sasi të madhe të silikonit kërkuar për flokët dhe thonjtë. Përveç kësaj, ajo ndihmon për të luftuar djersitje e tepruar. Një përzierje e piper dhe karrota lëng të gjelbër mund të përdoret për të hequr qafe pika të moshës në fytyrë.
Sigurisht, pronat kozmetike e piper nuk janë të kufizuara në recetë e mësipërme. Shumica e piper përdoret si një mjet për lëkurë të thatë dhe plakjes në formën e maska ​​dhe krem. Për shembull, për prodhimin e Whitening maskë ju duhet gjysmën frytin e ëmbël piper. Fshij atë mbi hekura, dhe slurry rezulton Aplikoni për lëkurën pastruar, del me të larë pas 30 minutash me ujë të ftohtë, lyej lëkurës krem ​​ushqyes. Ajo i kushton vëmendje të veçantë në fushat e lëkurës, ku më e theksuar pigmentim.


Por recetë është scrubs shumë e thjeshtë dhe të dobishme trupit. Mix një gjysmë gotë me kripë deti, një filxhan të katërtën e hidhur (Shqip) kripë, të cilat mund të blihen në farmaci, 2 tbsp vaj ulliri (mund të zëvendësojnë ndonjë tjetër), 1 tbsp rëndë trashë e piper i zi. Para se të përdorni një pastrim, është e nevojshme për të shtuar një filxhan çerek me ujë të ngrohtë. Aplikuar në trup do të ndihmojë vidluschyty përzierje dhe zbutur lëkurën dhe të sigurojë një efekt stimulues dhe energji.

Së fundi, ka një krem ​​recetë, rinovimin fytyrën dhe qafën. Për ta bërë këtë, të marrë 1 lugë beeswax dhe 2 lugë palca e eshtrave shkrihen në një banjë me ujë. Një pjesë e piper i kuq madhësinë e një fshij thua me 1 lugë gjelle vaj vegjetal. Fresh majdanoz lë, hithrat, malit hirit, thupër, balsam limon, rrush pa fara, u rrit petals në pjesë të barabarta dy herë grij. Të gjitha komponentët me kujdes fshij krem ​​dhe dyqan në një vend të freskët.