Përfitimet pomelo për shëndetin e njeriut


Citrus maxima - një emër i ndërlikuar latine, e cila, nëse përkthehet fjalë për fjalë në mjetet ruse "agrume i madh" është pomelo ekzotike agrume. Ajo është quajtur gjithashtu Pamela ose Pam, pompelyus ose shedok. Emri i fundit i frutave në nder të explorer, solli pomelo Angli. Në këtë artikull ju do të mësoni se çfarë fshesë të mirë për shëndetin e njeriut.
Sot, kjo agrume është shpërndarë gjerësisht dhe të njohur në mbarë botën. Ekspertët që kanë studiuar përbërjen e tij, arriti në përfundimin se pomelo ka veti të vlefshme që mund të aplikohen me sukses në praktikën mjekësore.


Përfitimet pomelo ose sheddoka për shëndetin e njeriut për shkak të përmbajtjes unike e vitaminave dhe mineraleve. Në tolstokorыh fruta pomelo përmbajnë vitaminë C (50 mg për 100 g) dhe beta-carotene, një formë e vitaminës A (30 mg), si dhe një gamë të vitaminave B, të ketë një ndikim të madh në trup: Vitamina B1 (deri në 007 mg), vitaminë B2 (002 mg), vitaminë B5 (03 mg). Përveç kësaj, në pomelo pranishëm acidit vlefshme shëndetin e njeriut folik. Frutat gjithashtu përfshin një shumë të mineraleve: kalcium (27 mg për 100 g), kalium (235 mg), fosfor (25 mg) e sodiumit (1 mg), hekuri (05 mg).


Përfitimet Pomelo reflektuar në të gjitha sistemet e trupit të njeriut. Ky frut është i rëndësishëm për sistemin kardiovaskular, sepse përmban kalium forcon muskujt e zemrës, të zvogëlojë rrezikun e sulmit në zemër dhe acid Askorbik ndihmon në forcimin e enëve të gjakut, duke i bërë ata më fleksibël. Përveç kësaj, acid Askorbik është një mjet i shkëlqyer për forcimin e sistemit imunitar për të luftuar patogjene dhe sëmundjet e frymëmarrjes.
Të përfshira në kalcium pomelo në mënyrë të barabartë të dobishme për shëndetin e njeriut, si ajo ndihmon për të normalizuar sistemin nervor, forcojnë kockat. Një tjetër e nevojshme për ne të ndjekim fosfor element është e nevojshme për aktivitetin normal të trurit.


Benefits pomelo shfaqet në formën e stabilizimin e presionit të gjakut, trajtimin e pllakave kolesterolit vaskulare, përmirësimi tkurrshmërisë të zemrës.
Pomelo i njohur si një luftëtar kundër kancerit. Pranishme në mishin e tij lymonoydы në gjendje për të ndaluar ndarjen e qelizave të kancerit. Me përdorim të rregullt të agrume ka një efekt më terapeutik anticancer në krahasim me disa farmaceutike.
Përfshira në substanca Pomelo ndihmojë për të aktivizuar metabolizmin tuaj dhe lirimin e sasive të mëdha të energjisë. Është për këtë arsye shpesh përfshijnë dietë agrume ushqim diete dhe pije me tendosje të rëndësishëm fizik.

Së fundi, pomelo ndihmon stimulimin e sistemit nervor, të përmirësojë disponimin, kështu fryti është quajtur shpesh antidepressant. Dhe në sajë të përmbajtjes së lartë të pomelo Acidi folik është një nga ushqimi premium për gratë shtatzëna, sidomos në shtatzëninë e hershme.

Veçanërisht i rëndësishëm pomelo cilësi dietetike. Frytet e saj janë të shijshme dhe nekaloriyni (39 cal për 100 g), e pasur me pektin. Përveç kësaj, përdorimi i gjerë është bërë nga pjesa tjetër e uzinës. Po, pomelo zhvishem përmban vaj esencial, i cili ka konfirmohen dhe toning efekt, bioflavonoids janë të dobishme në sëmundjet e sistemit të tretjes (pankreasit, zorrëve). Një gjethe pomelo përdorur për të trajtuar ulcerat dhe heqjen e edemës.

Përdorimi i këtij agrume prek njerëzit vetëm dëme të favorshme mënyrë ajo sjell. Përjashtim këtu janë vetëm njerëz me agrume individuale intolerancës dhe vuajnë kolit, lezionet ulqeroze zonë hatroduodenalnoy, hepatiti, nefrit akute.