Përfitimet e frutave dhe lëngje frutash


Ne duam të ju them diçka të dobishme lëngje frutash dhe disa fruta. Përfitimet e frutave dhe lëngje frutash të njohur dhe shumë të rëndësishme në kohën tonë.
Kajsi
Brumi i këtij fruti lyej fytyrën dhe trupin në djegiet diellore. Lëng është e dobishme në anemi (anemi), sistemin kardiovaskular dhe mëlçisë së shtatzënisë (rreth 05 filxhan 2 herë në ditë). Por, kajsi të freskëta të dëmshme për pacientët me gastrit akut dhe sëmundjeve peptike, dhe për shkak të sheqerit të madh kundërindikuar në diabet (tharë në veçanti).


Portokall
Në trashje, hipertensionit dhe atherosclerosis rekomanduar lëng frutash filxhan çerek 2-3 herë në ditë për 15-20 minuta para ngrënies. Por pritja e tij kufizojnë ulçerë stomakut dhe duodenale, gastrit me aciditet të lartë.

Shegë
Lëng frutash filxhan çerek 3-4 herë në ditë është e rekomanduar për çrregullime gastro-intestinale, sëmundjet infektive dhe pas çdo transaksioni, si një agjent forcim. Frytet janë të dobishme në sëmundjet e ymalyary traktit të sipërm respirator.

Peel shegë - një vlerë materiale medicinale para. Zierje saj pini 50-100 ml 3-4 herë në ditë për 15-20 minuta para ngrënies me sëmundje zorrë me një tendencë për të diarre dhe kushteve me temperaturë. 2 tsp thata grirë papërpunuara derdh në një smalt pan 1 tbsp. ujë, zierje të vluar për ngrohje të ulët për 15 minuta, kullimin.

Grejpfrut
Mish të dobishme në sëmundjeve infektive dhe pas operacioneve si një agjent forcim. Lëng frutash është e rekomanduar për të pirë një filxhan çerek për 20-30 minuta para ngrënies 3-4 herë në ditë me lodhje, mungesë e oreksit, hipertensionit dhe atherosclerosis, dhe pagjumësi duhet të pini atë gjatë natës për 05 shekuj.


Dardhë
Lëng është e dobishme për gurë në veshka - mbi 05 filxhan 2-3 herë në ditë. Infuzion i frutave të thata rekomandohet një diarre filxhan çerek, kollitjes dhe kushtet e ethshme për 15-20 minuta para ngrënies 3-4 herë në ditë (2 lugë dardha të thata, pour 1 tbsp. Ujë të vluar, të mbuluar, të lënë për 5 orë dhe filtër) .

Fiq dhe përfitimet e saj
Frytet janë të dobishme në anemi, pamjaftueshmërisë deje me një tendencë për trombozë, kapsllëk dhe ftohjet. Infuzion të frutave të thata tregohet në 05 filxhan 3 herë në ditë për kapsllëk, veshkave dhe traktit urinar, bronkit; 2 tbsp - Me dhimbje të fytit dhe ngjirurit e zërit. Gatim, si infuzion i dardha thatë, por jo në ujë, dhe qumësht. Fig kundërindikuar në diabetin, përdhes, acarimit akute të sëmundjeve të traktit gastrointestinal (GIT).


Limon dhe përfitimet e saj
Dobishme për atherosclerosis, sëmundjet e traktit gastrointestinal, gurët në veshka, shkeljes së metabolizmit mineral, hemorroide dhe kushte me temperaturë. Lëng, ujë gjysma holluar ftohur zier pije në fyt me grykët dhe sëmundjeve inflamatore të mukozës së gojës dhe fytit. Në angina shumë mirë për gjiri kore me tul. Lëng limoni është përdorur jashtë për sëmundjet fungale.

Mandarin
Lëng është e dobishme në sëmundjet e traktit gastrointestinal me një tendencë të diarre dhe si një agjent forcim. Supë lëkurë të thatë (njëjta recetë që shega lëkurë) është e rekomanduar për të marrë 2-3 lugë 3 herë në ditë për sëmundjet e bronke, mushkëritë, kollë e çdo origjinës. E njëjta supë përdorur jashtë për sëmundjet fungale. Pjeshkë. Lëng është shumë i dobishëm në çrregullimet e ritmit të zemrës, anemi, sëmundjet e stomakut me aciditet të ulët dhe kapsllëk. Pini një filxhan çerek 3-4 herë në ditë për 15-20 minuta përpara se të hahet. Peaches kundërindikuar në trashje, diabeti dhe kushtet alergjike.


Plum dhe përfitimet e saj
Lëng me tul (të 05 filxhan 3-4 herë në ditë për 20-30 minuta para ngrënies) ndihmon trajtimin e përdhes, veshkave, traktin gastrointestinal, kapsllëk. Ateroskleroza, hipertension, sëmundje të tëmthit dhe veshkat, kapsllëk prunes dobishme, por që nuk është i përshtatshëm për mbipeshes dhe diabetit. Qershi. Fruta të freskëta janë të dobishme në sëmundjet e stomakut me aciditet të lartë, ulçerë stomakut dhe duodenale ulçerë. Dhe 05 gota lëng 2-3 herë në ditë - me dispepsi, anemi dhe kapsllëk.


Apple dhe përfitimet e saj
Lëng është e rekomanduar për të pirë 05 gota 2-3 herë në ditë për 15-20 minuta para se një vakt në atherosclerosis, hipertension, anemia, sëmundjet e tëmthit. Frytet janë të varieteteve acid janë të dobishme në aciditet të ulët të lëng stomakut, dhe e ëmbël - me rritje. Për shërimin e abrasions, scratches, të çara në buzë dhe nipples përdorura slurry e mollë të freskëta të përziera në gjysmë me vajra gjalpë. Llapa në formën e tij të pastër është përdorur jashtë për djegiet, ngrirja dhe shërimin.