Përfitimet e domateve për shëndetin e njeriut


Këto perime janë të njohura në mbarë botën, pasi numri i recetave duke përdorur domate llogaritur të jetë e mundur. Domate janë pjesë e pjatave kombëtare të shumë kombeve. Për çfarë njerëzimi do domate kaq shumë vite? Sekreti i popullaritetit të tyre jo vetëm në shije të mirë. Fakti se përfitimet e domateve për shëndetin e njeriut dhe ruajtjen e rinisë së saj dhe bukuria është e paçmueshme!
Domate janë pjesë e pjatave kombëtare të shumë kombeve. Për çfarë njerëzimi do domate kaq shumë vite? Sekreti i popullaritetit të tyre jo vetëm në shije të mirë. Fakti se përfitimet e domateve për shëndetin e njeriut dhe ruajtjen e rinisë së saj dhe bukuria është e paçmueshme!


Ne e dimë se paraardhësit tanë besonin këtë helm perimesh. Në librin daneze quajtur "Complete Guide për të kopshtarisë," e cila u botua në 1744, mund të lexoni se domatet - është bimë e dëmshme, frutat e tyre çmend njerëzit që hanë ato. Besohet se ky mit filloi në mesin e indianëve të Amerikës së Jugut, ku ishin marrë domate në shekullin e 16-të. Interesante, në Evropë për një hije jo vetëm refuzoi favorin e domate, por mendohet se ato janë helmuese. Evropianët kultivuar ato bimë si ekzotike në kopshte dhe në tenxhere. Ajo ishte atëherë, përmes ngjyra dhe forma e fruta bimore u bë e njohur si "Pomodoro" që është "mollë dashuri." Në domate vendin tonë janë importuar në shekullin e 17. Ata ishin të quajtur "psynkamy" dhe besohet se është mëkatar dhe manaferrat çmendur.

Megjithatë, që nga qepallat mesi i 19, domatet ishin pjesë e dietës së popullit rus. Dhe pastaj gjyshet tona shpikur çfarë përfitime mund të sjellë këtë perime për shëndetin e njeriut: duke përdorur tul dhe lëng, ata filluan për të trajtuar djegiet, të shpëtoj i calluses nga Freckles dhe nxitur rritjen e flokëve.

Për shëndetin e njeriut
Aktualisht, ekspertët e dinë se domatet përmbajnë sheqerna, acide organike (citric, malik, oksalik, sukcinik, tartaric, etj), vitamina A, B dhe C, carotene dhe shumë ushqyesve të tjera.

Përveç të mirën e domateve është se ata janë një produkt dietetike që ka praktikisht nuk ka kufizime në përdorim. Nga numri i acidit Askorbik domate afër agrume, limon, portokall dhe mandarina. Një gotë me lëng të freskët domate përmban gjysmën doza utochnoy të vitaminës C, carotene.

Oncologists nga SHBA gjetur se domatet përmbajnë një substancë të tilla si lycopene, i cili ka veti shëruese. Ata besojnë se me anë të përdorimit të përditshëm pjekur domate (rreth 450), ju mund të mbroheni nga pamja e kancerit.

Përveç kësaj, tul të butë e domate traktit tonë tretjes thith mirë, nuk e irriton mukozën. Një kalium përfshira në këtë perime në sasi të mëdha, ndihmon shpëtoj trupin e lëngjeve të tepërta.
Përfitimet e domate dhe lëng të freskët janë të dukshme për të sëmundjeve që lidhen me çrregullime metabolike, sëmundje të sistemit kardiovaskular, çrregullime të traktit gastrointestinal, ulçerë stomakut dhe ulcerat duodenale, si dhe lodhje.

Për rimbushjen e vitaminave

Me lëng domate plotësoj sasi të mirë të vitaminës A në trup. Mangësi Set i kësaj vitamine mund të në mënyrë të pavarur duke përdorur kërkime të thjeshtë. Nëse ju shkoni me një dritë në një dhomë të errët, ndërsa sytë tuaj "mësohen" më shumë se 6 sekonda, atëherë ju mungon vitaminë A. Për të eliminuar deficitin, ajo është e mjaftueshme për të përdorur gotë të përditshme me lëng domate. Përveç shëndetin e njeriut sezonin e dobishme me majdanoz.

Për sallon e flokëve
Duket domate është një rritje e flokëve stimulues. Këtu është recetë për maska ​​e flokëve, larë, dhe mulliri thatë në një mulli mishit 1 kg domate, përzierje me rrikë pure, qepë, bell peppers dhe mollë antonovskymy (300 g). Shto 300 g mjaltë dhe pak limon, pure me oreks. Të gjitha llokoçis dhe vendin në një bankë steril. Kjo përbërje mund të ruhen në një vend të freskët dhe të përdoret si një maskë e flokëve.


Për shëndetin dhe bukurinë e këmbët
Treat venat me variçe duke përdorur domate pjekur. Për ta bërë këtë, të prerë dhe bashkëngjitni të venave në këmbë. Disa orë ndryshuar në feta të freskëta. Ju mund të gatuaj qull me domate të freskët dhe të aplikojnë atë në vendet ënjtje e venave. Shoot duhet, kur ajo fillon të rëndë pinching. Pastaj lyej këmbët deri në këmbë, krem ​​të lëngët.
Dhe për të zbutur calluses thatë dobishme imponojnë mbi ta prerë domate pjekur.

Për harmoni

100 g domate të përmbajnë vetëm 17 kalori, kështu që ata që duan të humbin peshë, ju mund të sigurtë të ligët mbi domate.
Ju mund të bëjë atë një rregull çdo ditë në sallatë darkë me trangujve dhe domate, tucking vajra bimore e tij ose kos natyral.
Dhe për darkë mund të prerë dhe të bukur shtrirë në një pjatë të një domate pak. Ju prerë pjesë shumë e zakonshme. Një sanduiç me suxhuk ose djathë mund të zëvendësohet me një fetë të hollë buke të zezë me të ulët-yndyrë djathë, domate dhe bimëve.
Ata që do të vijnë të luftojnë me mbipeshë tërësisht me vlerë duke e ditur se një përzierje e lëng domate, kungull, mollë dhe limon në një raport prej 2: 2: 4: 1 ndihmon për të reduktuar peshën.

Siç kemi theksuar, përdorimi i domateve ndihmon për të normalizuar metabolizmin dhe ndihmon në zorrë, dhe është një faktor i rëndësishëm për blerjen figurë të pakta.