Përfitimet e këmbë në trupin e njeriut


Koha tashmë e tensionuar vjeshtë nuk duhet omrachatsya-të ndaluar të qëndrojnë në ambiente të mbyllura, provoni cdo ore kur dielli shkëlqen në rrugë, ose të paktën jo për të mbajtur shi në rrugë. Duke ecur nëpër pyje vjeshtës apo park, ngulfatën në ari dhe shkronja bronzi shtigjet, jo vetëm që ushtrimi fizik është i dobishëm në shëndetin e tanishme, ajo është edhe momente të mira, koha për të menduar dhe të çlodhur nga stresi përditshme. Në këmbë ose çiklizmit nga personi më i afërt forcuar marrëdhëniet, për të kuptuar më mirë njëri-tjetrin, të diskutojnë tema, e cila nuk ka kohë të mjaftueshme për punët e shtëpisë. Subjektet e nenit - për të mirën e eksploruar trupin e njeriut.


Të ecin ishte i mirë për sistemin musculoskeletal, ne duhet të mësojnë të ecin. " Shumica e njerëzve, si ajo është për t'u habitur, duke mos ecur si duhet, duke dëmtuar shpinë të tij. Pesha e trupit duhet të mbështetet shpinë, tensionin e muskujve në vend! Në një ecje të qetë nuk duhet të jetë supet e tensionuar dhe në këmbë nga njëra anë në tjetrën e shpinë. Stand up drejt. Set supet tuaja, hips dhe këmbëve në një rresht, zhvendosur peshën në shpinë, nyjeve dhe ligaments. Filloni hapin tuaj pa lëvizje këmbë por lëvizjen e rastit. Për ta bërë këtë, të ligët përpara pak (vetëm 1-2 centimetra), dhe ju mendoni se ju jeni duke bërë hap pas veten e tyre, pa stres të panevojshëm. Kjo ju lejon për të mos marrë në këmbë lodhur, heq ngarkesën në gjunjë dhe të ulët mbrapa, ajo sjell efekt shërues.


Megjithatë, efektet shëndetësore të ecin atje në rast se ju bëni atë rregullisht, pa ndërprerje të mëdha. Në këtë rast, mjekët rekomandojnë rritur gradualisht distancën e përshkuar nga shëtitje 5 km përfshirëse. Shëtitjet e përditshme të promovuar punën e mirë të organeve të brendshme, përmirësimin e sistemit kardiovaskular, sistemin e frymëmarrjes, normalizimin e peshës, është parandalimi i arteriosklerozës dhe rritjen e trupit të përgjithshëm. Gjithashtu një shëtitje në park vjeshtë mirë ndikon në shikim. Shumë detaje interesante dhe të bukura që janë në distanca të ndryshme nga ju, të bëjë sy të shpejt të ndryshojë fokusin në maksimum potencialin e tyre, për shkak se ajo është aq i mungon në punë ulur. Duke ecur në durimin ajër të pastër trupi gradualisht përgatitur atë për zyyazykah ftohtë, duke lejuar agjentët infektive të rezistojë. Vjeshtë Sun sjell lëkurën dobishme ultravjollcë, e cila është aq pak në dimër.


Studimet e kryera në një nga institucionet e Anglisë, thonë 9-10 kilometra në tru kaluar javë të sigurojë mbrojtje të mirë nga të daljes në pension të afërt. Ky ushtrim ju lejon që të merren me paraqitjen e simptomave të tilla si harresa, hutim, etj Nuk është një shoqatë e rëndësishme midis ecje të rregullt dhe zhvillimin e sëmundjes Alzheimer. Përveç faktit se rregullt ndihmë stërvitje për përmirësimin e furnizimit me gjak të trurit, qasje e drejtë në këmbë mund të arrijë një mendim të qartë dhe krijuese, promovon frymëzim. Në mënyrë për të zgjidhur, ndërsa në këmbë muchaschyy keni pyetje, nuk do të shkojnë thellë në veten tuaj dhe të shkojnë, jo vërejtur asgjë përreth. Në të kundërtën, taktika më e mirë do të jetë "Shkarko" çështje aktuale në tru trupi është për të ecur, duke përsëritur atë për 5 minuta, pastaj të ndaluar të menduarit në lidhje me të dhe vetëm të gëzojnë natyrën. Në këtë pikë, nënndërgjegjeshëm juaj do të kërkoni për përgjigje, duke marrë një shumë opsione, ndërsa nuk malopoleznoho do të sforcohem trurin. Pas duke ecur një zakon, ju do të vëreni se ju kanë filluar të heqin qafe e mendimeve nervor, disa kanë bërë prioritete të qarta në jetë, ajo u bë më e lehtë për t'u angazhuar në aktivitete krijuese dhe aktivitetet e përditshme.


Pa marrë parasysh se çfarë qëllimi keni vendosur veten për të mirën - për të forcuar trupin, për të vendosur nëse vetëm muchaschye ju keni një problem, ose të marrë disa ajër të pastër, të përpiqen për të gëzojnë shëtitje. Kurrë për t'u parë shëtitje asimetrik - kështu që ju nuk do të vetëm të zvogëlojë kënaqësinë e kësaj klase, por ajo shpejt hedhin. Mos i detyroni veten, duke i detyruar këmbët e tij për të shkuar më shpejt të shkuar tek ju me një shpejtësi të rehatshme. Vetëm atëherë ju mund të merrni maksimumin e këmbë - do të jetë në gjendje të shikoj, vërejtur detaje. Gëzojnë një simfoni të ngjyrave, frymë qasje të reja të motit të ftohtë - natyra vjeshtë bota magjeps me shumëllojshmërinë e saj të ngjyrave dhe formave. Nuk përshtaten vetëm për rritjen e verës nëpër pyje dhe udhëtime në liqen. Takim me natyrën, qëndrimi i saj miqësore për ata që respekton dhe vlerëson, është një lloj i psikoterapisë për të mirë. Fuqia e saj e butë lejon hidhni probleme të panevojshme dhe të gëzojnë të tashmen, nuk e zgjidh puzzles kontabilitetit dhe të vërtetë e rëndësishme për ju probleme. Natyra i jep njeriut diturinë, ajo liron ajo i jep kohë për të kaluar së bashku. Edhe një vizitë të shkurtër të ditës do të ju bëjë një pak më të lumtur.