Benefits rybyachoho yndyrë në trupin e njeriut


"Asgjë nuk frikëson botën si një vaj njohur peshk! Ajo doli në kohërat sovjetike, kur të gjithë fëmijët, pothuajse pa dështojnë, ofroi për të marrë një lugë gjelle e "goodies" në ditë. Kjo nuk është për t'u habitur, sepse nënat tona dhe gjyshet e kujdesit për shëndetin tonë. Vaj peshku përmban shumë elemente gjurmë, vitamina, por vlera e saj kryesore janë polyunsaturated acide yndyrore (PUFAs), omega-3 grupi janë aq thelbësore për trupin tonë, por, për fat të keq, trupi ynë vetë nuk prodhojnë ato. Këto PUFAs janë jo vetëm në vaj peshku, por edhe në produkte të tjera, por mirëmbajtja e tyre është shumë i vogël. Plotësisht të sigurojë trupin tonë ka nevojë për Omega-3 mund vetëm vaj peshku. Përfitimet e vaj peshku për trupin e njeriut është e madhe, dhe ju do të mësojnë në më shumë detaje në lidhje me të duke lexuar këtë artikull.


Por shkencëtarët dhe mjekët nuk debatojnë heshtur në lidhje me diçka më tepër do përdorimi i vajit të peshkut: dobi apo dëm? Një herë vaj peshku u ndalua edhe për përdorim, dhe në disa vende ajo ende nuk është e lejuar për të dhënë fëmijët e tyre deri në 5 vjet. Por jo edhe aq e frikshme. Fakti se ka 2 lloje të prodhimit të saj:
1. Vaj peshku është prodhuar nga mëlçisë së peshkut. Ajo është e pasur me vitamina A dhe D, por përmban një sasi të vogël të omega-3 PUFAs. Ai mund të marrë një kohë të gjatë, pasi ajo mund të përmbajnë toksina, merkur dhe metale të rënda bllokuar në yndyrë nga të mëlçisë së peshkut.

2. Vaj peshku është prodhuar nga peshqit në masë të muskujve. Ai përmban më pak vitamina, por ne kemi nevojë për shumë më tepër PUFAs. Është ky lloj i përfitimit të vajit të peshkut dhe nuk e dëmtojnë trupin tonë.

Pse nuk kemi nevojë për këto acide yndyrore? Cilat dobi janë ata në trupin e njeriut?
Omega-3 promovon enët e gjakut, duke reduktuar kështu rrezikun e mpiksjen e gjakut, kështu që është parandalimi i sëmundjeve të zemrës dhe enëve të gjakut. Ajo përmirëson kujtesën dhe zvogëlon rrezikun e çmenduri, si dhe forcon lidhjet nervore në tru. Përveç kësaj, reduktuar rrezikun e sëmundjeve që lidhen me mbipeshë. Trupi është i pastruar nga të ashtuquajturit kolesterolit "të keq", dhe kështu zvogëlon rrezikun e arteriosklerozës.

Minerale të tjera (jod, selen, fosfor, etj), e cila përmban vaj peshku dhe vitamina A dhe D në vitaminë mangësi rekomanduar, ftohjet e shpeshta, vizion të reduktuar, duhanpirësit, me lëkurë të thatë, thonjtë i brishtë. Gjithashtu, vaj peshku ndihmon për të shëruar plagët dhe djegiet (në këtë rast duhet të zbatohet topically si vaj peshku ndihmon për lëngëzimin e koagulimit të gjakut dhe zvogëlon atë). Siç e keni parë, përfitimet e vaj peshku për trupin e njeriut është shumë e madhe.

Vaj peshku nuk do të vetëm shëndetësor por edhe bukuria! Mbi këtë bazë, të përgatitur maska ​​të ndryshme për flokë dhe lëkurë.


Për flokët
Maskë për flokët e thatë:
Beat vezë e verdhë veze me 2 lugë vaj peshku. Masë që rezulton është e shpërndarë në mënyrë të barabartë mbi të gjithë gjatësinë e flokëve. Kreu të përfundojë në një kapak plastike për 20-25 minuta. Pastaj shpëlaj flokët tërësisht nën ujë të rrjedhshëm. Kjo maskë mund të bëjë 1 në çdo 2 javë.

Nëse flokët tuaj:
2 tbsp vaj pluhur të përzier me 1 tbsp pak më të nxehtë vaj peshku. Masë që rezulton është rubbed në rrënjët e flokëve dhe kokës, pastaj u përhap mbi të gjithë gjatësinë e flokëve. Përfundojë në kapak plastike dhe të lënë në 02,15 orë. Një maskë e tillë duhet të bëhet 2 herë në javë. Total për të bërë 15 procedura. Rrënjët forcuar flokët dhe të marrë flokët duken të shëndetshme dhe të shkëlqejë.


Kur mbaron ndarë:
Vaj peshku pak dhe të aplikojnë ngrohjes direkt përfundon flokët e dëmtuar. Dërgo në për 40 minuta, pastaj pije me ujë të ngrohtë.

Për lëkurë
Për lëkurë të thatë:
1 tbsp shpërndajë maja në qumësht të ngrohtë deri në konsistencën e salcë kosi. Shtoni 1 lugë vaj peshku dhe 1 lugë mjaltë. Vendin në një vend të ngrohtë për të zabrodyla pak peshë. Pastaj llokoçis mirë dhe të ngrohtë edhe të vënë në fytyrë, të mbajë 10 minuta. Lahen e parë me ujë të ngrohtë, pastaj të ftohtë.


Në lezionet pustular në lëkurë (si dhe shërimi dhe ulcerat trofik):
65 g mjaltë të përzier me 35 g vaj peshku. Vaj vënë në suppurations pastër e lëkurës dhe fashë zakonshëm sterile. 1 fashë të ndryshojë çdo 2-3 ditë. Kursi i trajtimit është 2-3 javë.

Kundër lythat shputës:
Kapsula e shtrydh vaj peshku dhe fshij në lez. Të bësh 1 në ditë. Trajtim zgjat 2-5 muaj.

Për të reduktuar peshën e spote pigment:
Mix sasi të barabartë të vaj peshku dhe mjaltë, bluaj mirë. Aplikoni një shtresë e hollë në fytyrë, del me të larë pas gjysmë ore zierje e kamomil. Kjo maskë ndihmon linjat e qetë e bukura.


Për të gjitha pronat e saj e mrekullueshme, vaj peshku ende ka contraindications për përdorim brenda. Këto janë:
- Mbindjeshmëri ndaj naftës shumë peshk (reaksion alergjik të jetë e mundur)
- Gurët në traktin urinar dhe biliar
- Rritja funksion tiroide
- Forma e hapur e tuberkulozit
- Sëmundjet e ndryshme të traktit gastrointestinal
- Nivele të larta të gjakut të kalciumit dhe vitaminës D

Përveç kësaj, vaj peshku është e rekomanduar për të pirë kurse - merr 1 muaj, 3 muaj të kalojë, dhe përsëri 1 muaj vaj mëlçisë cod pije, mungon 3 muaj, etj

Dhe mos harroni, kur blerja kushtoj vëmendje të se si yndyrë ekstraktuar - ne kemi nevojë vetëm për atë që e fituar muskujt e peshkut.