Benefits të thatë për të trupit të njeriut


Rrush i referohet nenit fruta të ëmbël të thata. Rrush të vijë në disa forma, por secili ka shijen e vet dhe përfitimet për trupin. Ajo nuk përmban sheqer, dhe përmban glukozë dhe fruktoza janë më të dobishme për shkak se ata nuk e ngrenë nivelin e insulinës në gjak. Përfitimet e rrush të thatë për trupin e njeriut të vërtetë të madhe. Në këtë artikull ne do të mësojmë më në detaje se çfarë saktësisht përfitimet e rrush të thatë për shëndetin.
Kalori. 100 g rrush 260-280 kalori. Kalori varet nga varietetit të rrushit. Është kalori mjaft i lartë, kështu që njerëzit me trashje nevojë për të kufizuar numrin e rrush të përdorura.Substanca të dobishme. Në Izium shumë elementë gjurmë: kalium, hekur, magnesium, calcium, sodium dhe fosforit. Vitamina E, B1, B2 B5. Niacin (PP) është përfshirë në forcimin e sistemit nervor, metabolizmin e proteinave, pjesë e enzimeve. Kaliumi gjendet në Izyum, rregullon ekuilibrin acid-bazë në trup, përmirëson veshkave, forcon muskujt e zemrës, kaliumit është gjithashtu efekt i dobishëm në lëkurë. Vitamina "B", e cila është ndihma Izium me pagjumësi dhe vepron si një qetësues natyral. Ata gjithashtu të përmirësojë aktivitetin nervor.


Dobishme në sëmundje të ndryshme. Rrush blu e errët është më e dobishme se sa drita. Rrush të dobishme për të përdorur për parandalimin e prishjen e dhëmbëve dhe sëmundjet e mishit të dhëmbëve. Ai përmban substanca që pengojnë rritjen e baktereve që shkaktojnë sëmundje me gojë. Një përfitim i madh nga pikat kryesore është se ajo eliminon edemë, ka një efekt të lehtë diuretik. Rrush të thatë gjithashtu i aftë largon toksina nga gjaku, në mënyrë të dobishme në helmim të ndryshme. Ajo është gjithashtu e dobishme për njerëzit që kanë sëmundje: diabeti, sëmundje kardiovaskulare dhe për ata që kanë Dystonia vaskulare. Gjithashtu, konsumi i saj është e dobishme për njerëzit me skuqjen të ndryshme të lëkurës.


Rrush të thata që përdoren në kohët e lashta si një ilaç. Pas të gjitha, ajo forcon zemrën, mushkëritë dhe sistemin nervor. Njeri kaq i zemëruar, dhe njerëzit nervoz duhet vetëm një rrush i thatë. Në bronkit, pneumoni dhe sëmundjeve të tjera respiratore është e dobishme për të pirë një supë të veçantë të përgatitur nga rrushi. 100g rrush të thatë duhet të bluaj të shtoni 200 ml ujë të vluar dhe të lënë për ngrohje të ulët për 10 minuta, kullimin. Supë për të pirë 3 herë në ditë para ushqimit.

Mohim. Rrush blerë në një dyqan ose në treg që ju nuk mund të hani të nevojshme për të larë tërësisht apo edhe pak vlim. Ajo është përdorur shpesh për ndotësit e saj të thatë kimike. Përdorni rrush nuk rekomandohet për njerëzit që vuajnë nga obeziteti dhe ulçerë stomakut. Disa rrush njerëz të shkaktojnë reaksione alergjike.

Siç e kemi gjetur, rrush të thatë janë me të vërtetë shumë të dobishme fruta të thata për trupin e njeriut. Prandaj, ajo mund të përdoret sa më shpesh të jetë e mundur. Përjashtim bën njerëzit me sëmundjet e mësipërme. Përveç pronat e saj medicinale, rrush të thjeshtë shijshme sidomos në pjekje. Kështu që herën tjetër nuk do të kalojë nga rrush të thatë dhe për të blerë të paktën 100 gram, sepse ajo është shumë e dobishme.