Përfitimet bimë horsetail për njerëzit


Nga centrali horsetail njohur për shumë njerëz, por jo të gjithë e dimë se si ajo është e dobishme për trupin tonë. Megjithatë, përbërja mund të përfshijë horsetail substanca toksike. Prandaj është e rëndësishme për të mësuar për të dalluar rrezikshme nga horsetail, prona të njohura për të paraardhësve tanë të dobishme e të cilit. Ne mësojmë se bimët favor horsetail për njerëzit.
Horsetail fushë mund të përcaktojë drejtimin e rritjes së degëve të bimëve. Ajo ka degët rriten, jo poshtë apo horizontalisht si përfaqësues të tjerë. Horsetail mund të dallojë të dobishme, duke kërkuar në fidaneve të rinj, të cilat janë gjithashtu shumë të vlefshme për njerëzit. Ata shfaqen në vendin tashmë të pjekur dhe të rënë spore-mban veshët. Në këto horsetail toksike kosky ri vazhdojnë dhe mbeten shoots rinj. Kur ju së pari shkoi në horsetails, është e rëndësishme për të sjellë ditur personin që ju mësoi për të dalluar bimë helmuese nga jo-helmuese.Përfitimet horsetail
Edhe paraardhësit tanë e dinin se si horsetail dobishme për trupin tonë. Por së pari ajo është përdorur si një mjet sanitizer, falë acidit aty silicik. Gjithashtu ajo është e pronat e acidit janë përdorur për trajtimin e sëmundjeve të njeriut. Ky acid është e përbërë nga kripërat e cila lehtë të shpërndarë. Sepse horsetail është përdorur për të trajtuar sëmundjet e organeve të brendshme, të lëkurës dhe të flokëve.

Përfitimet e kësaj bime është se ajo përmban glycoside 5-Luteolin, ndalon dhe parandalon inflamacion. Kjo është për shkak të kësaj substance bimëve përdorimi horsetail ndihmon për të shëruar plagët, të ndaluar gjakderdhje dhe dezinfektoj plagën.


Përdorimi i horsetail
Përdorimi i horsetail pengon formimin e kancerit, normalizimin tretje dhe është rekomanduar për njerëzit që vuajnë nga atherosclerosis. Një zierje e bimëve horsetail dobishme të përshpejtojë metabolizmin e njeriut, eliminimin e ënjtje, duke luftuar me bruises dhe ngrirja.

Përfitimet horsetail është diuretik i saj dhe veprim anti-inflamator. Prandaj ajo është e rekomanduar për të përdorur në sëmundjet e sistemit urogjenital. Një zierje e bimëve privon trupin e lëngjeve të tepërta, duke mos prishur ekuilibrin electrolyte. Ajo parandalon formimin e veshkave gurë horsetail ekstrakt, si rrit filtrimin e tyre.


Banja me horsetail
Një person i shëndetshëm ka vaskë hvoschovыe. Ato stimulojnë proceset metabolike në lëkurën e njeriut, normalizimin e qarkullimit të gjakut, të lehtësojë ënjtje, abscese dhe ngrirja. Rekomandojë marrjen e këto banja për njerëzit që vuajnë nga reumatizma, përdhes. Kjo horsetail përfitim për shkak të pranisë në të të acidit silicik, e cila shkrihet në ujë dhe ka efekte të dobishme në lëkurë.

Metodat tradicionale
Copes me plagë, ulcerat dhe probleme të lëkurës tjetër infuzion të horsetail. Ai përgatitur. Një gotë me ujë të zier duhet 20 g bimë horsetail thata. Hold 01:00 nën kapak të mbyllur. Pini 3 herë gjatë ditës me 2 lugë Ky mjet i ndihmon për të përballuar edhe me edemë, urolithiasis, arteriosklerozës dhe problemet e sistemin riprodhues të femrës.


Supë horsetail trajtojnë fyt, plagët, ekzemë, përdoret si një fasha në sëmundjet e joints. Gjithashtu të marrë decoctions për të luftuar pleurit, sëmundjet e sistemit urogjenital, dhe edemë. Supë është i përgatitur si më poshtë. Hidh ujë të valë (200 ml) horsetail thata (30 g), vihet në zjarr, duke pritur për kur vlim me ujë, reduktimin e ngrohjes dhe kuzhinier për gjysmë ore.

Lëng shprehur ka një horsetail diuretik efekt. Përfitimet e saj për të njeriut dhe përbëhet veprim antimicrobial, kështu që është përdorur për të trajtuar plagët dhe shkurtime. Shoots Fresh rinj e bimëve larë me kujdes, grimcuar. E atyre lëng shtrydhur. Ruajtur atë në frigorifer. Në sëmundjet duhet të merret tre herë në ditë, 2 lugë


Si për të përgatitur horsetail
Mbledhja shoots rinj gjelbër e bimëve duhet të kryhet në muajt e verës nga qershori deri në gusht. Horsetail tharë në një shtresë të errët dhe të ventiluar mirë vend vystylayuchy hollë. Në qoftë se ju vendosni një shtresë të trashë, horsetail do të jetë shumë më e gjatë për të thatë, e cila mund të ndikojë në pronat e saj terapeutike. Horsetail deri në çanta apo qese leckë. Magazinimit term nuk i kalon katër vjet.