Përfitimet e Banya ruse për shëndetin


Shumë njerëz kanë një traditë të mirë - një banjë me avull. Hovering finlandez në sauna, Hamami turke në, dhe ruse - një dush ruse. Sauna tradicionale ruse është e kundërta e finlandisht dhe i referohet llojit të avullit. Temperatura nuk është relativisht i ulët - 60 gradë Celsius dhe lagështia është 100%. Dush ruse - kjo është thesari ynë kombëtar. Përfitimet e Banya ruse për shëndetin e njohur që nga kohërat e lashta. Paraardhësit tanë kanë vizituar rregullisht dush, shëruar shumë sëmundje, e zuri gjumi, pastruar trupin tuaj e toksinave.


Në, dush ka qenë i njohur me disa emra - mov, gjuhës, vlaznya. Dush ruse ishte në dispozicion të përfaqësuesve të të gjitha segmenteve të popullsisë - dhe fisnikërisë dhe njerëzit e thjeshtë. Në dush, jo vetëm të shkojnë për të larë, por edhe për të kryer disa ritet. Për shembull, një porsalindur me siguri kishte për të "larë" në banjë (natyrisht, jo o nxehtë pika kontrolli të nxehtë). Para dasmës nusja duhet fluturoi fshesë për të "trokasin-out mendimet e këqija." Dhe në ditën e dytë të ftuarit e dasmës vizituan dush - u mendua se ky ritual do të ndihmojë familjet e reja për të jetuar për fat të mirë dhe të fitojnë pasardhës të shumta.


Edhe në qoftë se ju shkoni në banjë ruse 1-2 herë në javë, shumë shpejt jeta juaj do ketë ndryshime pozitive. Shtetit lëkura juaj përmirësohet, muskujt bëhen më elastike, zhduket ndjenja të pakëndshme e lodhje, dobësi. Pas një sezoni me produkte pastaj të rrjedhin metabolike.
Përveç kësaj, ju mund të relaksoheni në banjë ruse me një fshesë, ka shumë procedura dush që ofrojnë përfitime më të mëdha shëndetësore dhe për të rritur efektin dush.

Fërkim kripë
Kjo procedurë duhet të marrë një trashë dhomë të vogël me avull kripë. E pra, në qoftë se ajo është kripa e detit.

Hidh një sasi të vogël të kripës në dorë dhe ngadalë fshij të gjithë trupin e saj.
Lini kripë në trup për 2-3 minuta, si dhe kalimin e kohës trupin të larë me ujë të ftohtë.
Besohet se përfitimet e kripës është energjia e tij. Me kripë, pastruar jo vetëm lëkurën, por chakra gjithashtu zbuloi tërhoqi trupin e tepërt të akumuluar energji negative. Pas kësaj procedure, personi ndihet hov të fuqishëm të energjisë që është e dobishme për shëndetin e tij.

Trajtimi dush Aromatherapy

Advance dush para se të shkojnë për të përgatitur një zierje e bimëve: nenexhik, trumzë, rigon, kamomil, Wort Shën Gjonit, livando. Ju gjithashtu mund të përdorni këtë procedurë ujë me vajra esenciale.
Fyell në një sobë të nxehtë apo dush vajra esenciale bimore salcë ujë. Avull mbushur menjëherë me aromas e bimëve.
Për efekt të përfitojnë shëndetin e dëshiruar ishte më e theksuar e rekomanduar për të përdorur barëra dhe vajra drejtuar. Për shembull, Valerian dhe livando ka një efekt qetësues, kamomil, trumzë, barbarozë - inflamator, vaj Neroli - gjallërues, nenexhik dhe mente-ftohje dhe efektin anestetik dhe vaj dhe ylang ylang Shi - rinovimin. Dhe kështu me radhë.

Thithja e avujve bimeve aromatike, pastrohen lehtë, përmirëson funksionin e sistemit nervor dhe të qarkullimit të gjakut se ndikim të madh në shëndetin.
Procedura Aromaterapevtycheskuyu duhet të fillojë me një pohlestuvannya lehta fshesë trupin në dhomë me avull. Kjo kontribuon në aktivizimin e pikave të akupunkturës në trup.

Nëse ju nuk më pëlqen për të avull me një fshesë, ju mund të pastër dhe masazh lëkurës me një sfungjer masazh. Perfect për atë sfungjer me lyufy. Seasons pastruar duke përdorur një fshesë, sfungjer ose kripëra të lëkurës ditur, trupi fillon të marrë frymë dhe esteret depërtojnë në shtresat e thella të lëkurës, duke shkaktuar arritur efekt të shkëlqyer terapeutik.


Për të vizituar dush ruse ju la vetëm kujtime të këndshme dhe koha e kaluar në dush kaluar me përfitime shëndetësore, të përpiqen për të kujtuar disa rregulla themelore.

1. Vëzhgoni moderim. Gjatë vizitës së parë në dhomë me avull të qëndrojë gjatë, më shumë pushim në një dhomë të ftohtë. Pas dush nuk nxitoj në shtëpi - të ulen në sallë pritjeje të paktën gjysmë ore.

2. Në qoftë se ju ndiheni keq, të heqë dorë fushatën në dush dhe relaksohuni në shtëpi. Sëmundjet mund të jetë shenja e parë e një sëmundjeje të rëndë, dhe një ushtrim i rëndësishëm në avull keq.


3. Mundohuni të hani rreth 2 orë për të vizituar dush, ose në vend të trajtimin e trupit tuaj do të shpenzojnë burimet në tretje. Përveç kësaj, ju mund të përjetojnë siklet - dobësi, marramendje, vjellje.

4. Ajo është e padëshirueshme për të pirë alkool në dush, dhe pirja e duhanit. Para se të hyjnë në dhomë me avull, hiqni trupit, bizhuteri metalike, syze dielli, watches.

5. Mos harroni të sjellë dy peshqir të mëdha, fshesë, pantofla shkumë, kapele nga ndjerë, sapun, shtupë, çaj me hips u rrit apo bimeve. Për larje në dush ruse mund të përdorni sapun të zakonshëm, dush xhel, shampo. Përzgjedhja e një fshesë e mirë për të lënë specialist varet nga efekti material dhënë. Për shembull, twigs thupër përmirëson tonin e lëkurës, shëron abrasions të vogla. Lisi fshesë eliminon yndyrë dhe puçrra fytyre. Dëllinjë është shumë efektive në sëmundjet e nyjeve dhe shpinë.


6. Vëzhgoni kujdes të arsyeshëm. A nuk nxitojnë menjëherë pas avull të ftohtë në pishinë (font) - kjo do të ndikojë negativisht kardiovaskulare tuaj dhe sistemin nervor. Është më mirë për t'u ulur në sallë pritjeje dhe të qetësoheni, dhe pastaj zhytet në ujë të ftohtë. Pikiatë në një dush mund të zëvendësohet derdhje ujë të ftohtë ose të ftohtë në qoftë se ju nuk keni contraindications për këtë.

Kundërindikimet për të vizituar Banya ruse kanë disa sëmundje të frymëmarrjes (pneumoni, bronkit në tuberkulozi akut), dështim të zemrës, kanceri, sëmundjet e gjakut, arteriosklerozës, epilepsi.