Përfitimet e sallo për të njeriut


Fat - është yndyrë të kafshëve. Përdorimi i saj në ushqim në shumë vende, në formën e njelmët, skuqur, i zier, produkt pjekur. Shumë nutritionists ndalojë futje yndyrë, duke përmendur faktin se ajo rrit nivelin e kolesterolit në trup. Megjithatë, në vitet e fundit, përdorimi i yndyrës për trupin e njeriut është e vërtetuar nga shkenca.
Përbërja e çokollatë përfshin acid arachidonic, e cila i referohet acidet yndyrore esenciale në trup. Dhe acid arachidonic gjendet vetëm në sallo. Kjo është një pjesë e membranave qelizore, promovon tkurrje e duhur të muskujve të zemrës, rregullon tensionin e gjakut dhe është i përfshirë në formimin e shumë hormoneve.Aktiviteti biologjik i sallo, 5 herë më e lartë se ajo e gjalpë dhe viçi yndyrë. Dhe në këtë mënyrë e dobishme për të trupit. Megjithatë, yndyrë është i ngopur acide. Por metabolike frika dhe metabolizmin e kolesterolit duhet vetëm ata që hanë proshutë për mëngjes, drekë dhe darkë, duke i dhënë atij një skuqur.

Shkenca moderne ka provuar se yndyrna shtazore shkrirjes e cilësisë biologjike përmirësimit

Cili është përfitimi i proshutë?
Fat jo vetëm mund të hani, ajo mund të përdoret për trajtim.


Përfitimet e yndyrë në trajtimin e Spurs thembra
Nëse jeni duke vuajtur nga sëmundje të tilla si Spurs thembra, ju mund të përdorni metodën e vjetër provuar. Vetëm të bëjë vaj gati shkrihen sallo pakripur.
Merrni 100 gram proshutë, një vezë dhe 100 g uthull. Fat shkrihet rreth ngrohjes ulët për të përfunduar yndyrë përzgjedhjes. Le të ftohtë pak dhe shtoni një vezë të papërpunuara, dhe thelbin. Trazim, të mbuluar dhe të vënë në një vend të errët, derisa vezët plotë shpërbërja. Llokoçis përzierje disa herë në ditë. Kur krem ​​është e gatshme, llokoçis përsëri dhe të fillojnë trajtimin. Bosh Pacienti pestë në infuzione nxehtë bimor. Në fashë ose garzë, aplikoni një shtresë të trashë me vaj të parfumuar dhe bashkëngjitni Spurs, vendos të sigurt dhe suva mbi çorapë të lartë. Kjo procedurë është e dëshirueshme për të bërë gjatë natës. Kursi i trajtimit - shtatë ditë.


Përfitimet e yndyrë në trajtimin e hemorroide
Vjetër agjent rus. Sepse do të marrë dhjamë derri e vjetër, të verdhë, me një shije paksa të hidhur.

Një qepë imët pres me thikë, edhe më të mirë për të përdorur një blender. Me një rrip të prerë proshutë në formën e llampa një gjatësi prej 5 cm. Dip një qiri në qepë slurry derr dhe të hyjë në anus. Procedura kryhet natën për një javë. Pastaj merr një pushim 7 ditë dhe përsërisin kursin. Në minutat e para pas administrimit të yndyrë, mund të ndjeni një ndjesi djegie të lehtë, e cila është disa minuta.


Përfitimet e sallo duke qarë ekzemë
Njerëzit që vuajnë nga kjo sëmundje, ju e dini se si ajo është e vështirë për të trajtuar. Me yndyrë mund të mposhtur këtë sëmundje.

Një pjesë e peretopyty pakripur sallo në yndyrë. Pak ftohtë dhe për të marrë 2 tbsp Shtoje tek ata dy proteina të papërpunuara pule dhe një gotë me lëng celandine. Përzierje është e përzier plotësisht dhe të japë të krijoj për 2-3 ditë. Lyej ky vaj zonat e prekura të lëkurës 1 në ditë. Kursi i trajtimit varet nga sëmundja.

Përfitimet e yndyrë, ndërsa reduktimin e nivelit të kolesterolit në gjak

Ajo ishte, kaq të çuditshme të mjaftueshme, një pjesë e yndyrë kripur ndihmon kolesterol më të ulët dhe lipoproteins në gjak.

Çdo mbrëmje, para gjumit, hani një pjesë të vogël të proshutë të kripur, 15-20 gram karafil hudhër një. Pa bukë as piu ujë më pas. Kursi i trajtimit një muaj. Nëse është e nevojshme, të përsëritur kursin, të marrë një pushim muaj dhe për të vazhduar trajtimin.

Pavarësisht nga përfitimet në yndyrë trupit të njeriut, mos harroni në lidhje me dëmtimin e tij. Mos përdorni yndyrë më shumë se 2-3 herë në javë. Salo ushqime të lartë kalori dhe përdorimi i tij i tepruar mund të çojë në një sërë peshë të tepërt.