Përfitimet e zarzavate të freskëta për një person


E gjelbër për ne është thjesht shtimi në ushqim, ne rrallë e perceptojnë atë si një produkt të pavarur dhe nuk e konsiderojnë të nevojshme. Në fund të fundit, në fakt, përgatitjen e supë ose sallatë pa kopër ose majdanoz, gjellë bëhet më pak të shijshme, dhe ne nuk do të qëndrojnë të uritur. Megjithatë, përfitimet e zarzavate të freskëta për një njeri shumë më tepër se sa mish, bukë, peshk dhe madje edhe fruta dhe perime. Por ne nuk bëjmë edhe interesuar.
Përfitimet e majdanoz
Në një e zakonshme për bimëve të freskëta si majdanoz vitaminë C katër herë përmbajtjen e saj në limon, sepse ky fryt është konsideruar si një burim i pasur i kësaj vitamine. Majdanoz përmban beta-carotene, vitamina C, A dhe E, ajo është e përbërë nga mineraleve selen, hekur, fluorit, zink, kalium, magnez, kalcium; glycosides, inulin dhe pajisje polysaccharide që na mbron nga ndodhja e sëmundjeve të ndryshme dhe pengon zhvillimin e qelizave të kancerit tek njerëzit.Konsumi i rregullt i majdanoz ushqimit stabilizon nivelin e sheqerit në gjak, ul presionin e lartë të gjakut, redukton ënjtje, përmirëson vizion, dhe njerëzit, dietë të cilëve është i pranishëm majdanoz kurrë nuk kanë për të marrë Viagra dhe droga të tjera të këtij lloji, për shkak se që nga kohët e lashta Kjo e gjelbër ishte i njohur si përforcues më efektive.

Megjithatë, si bimë të tjera, majdanoz është i kundërindikuar. Nuk është e rekomanduar për të ngrënë një shumë të njerëzve që vuajnë nga gurët në veshka, si dhe gratë shtatzëna. Përdorimi i tepruar i majdanoz mund të çojë në dështim.


Përfitimet Kopra
Kopër të freskëta përmbajnë të njëjtat minerale dhe vitamina dhe majdanoz, por ajo gjithashtu përmban vitaminë P e cila forcon muret e kapilar dhe enët e gjakut, duke zvogëluar pėrshkueshmėrisė e tyre. Përfitimet Kopra për njerëzit qëndron në aftësinë e saj për të përmirësuar tretje, të pastruar trupin nga substancat e dëmshme, të sigurojë një efekt diuretik. Kopër ndihmon në normalizimin e presionit të gjakut dhe të përballen me fryrje, të cilat shpesh ballafaqohen me dy të rriturit dhe fëmijët.

Në popullore kopër mjekësi është përdorur si një qetësues i butë, si një mjet për të përmirësuar procesin e formimit të qumështit të gjirit në gratë pleqsh. Kopra përdorur edhe për të mëlçisë dhe tëmthit, dështim të zemrës, ndërsa; konjuktivit - supë kopër përdoren për shpëlarje sytë, si dhe për të trajtuar dhimbje koke. Kundërindikimet kopër janë të njëjta si në majdanoz, por kjo nuk është e rekomanduar nën presion të reduktuar, pasi kjo mund të çojë në një përkeqësim dhe dobësimit shëndetin.


Përfitimet cilantro
Kjo është quajtur edhe majdanoz kineze majdanoz, dhe në Kinë ajo në fakt është shumë popullor. Kjo erëza popujt dashur e Kaukazit dhe Azinë Qendrore, si dhe nuk ka vakt është i plotë pa të. Vetëm vaj esencial e zarzavate të freskëta përmban 11 ushqyesve, dhe e njëjta farë bari është e pasur me minerale dhe vitamina. Por shumica e të gjithë cilantro përmban carotene, vitamina B dhe vitamina C dhe P

Përdorimi i rregullt i koriandër të dobishme për shëndetin e njeriut, duke përmirësuar tretjen, forcon muskujt e zemrës dhe enët e gjakut, ndihmon për të absorbuar një vakt të rëndë, edhe pse e produkteve të tilla është vidyazykatysya mirë. Koriandër Gjelbër ka një efekt të fortë diuretik dhe choleretic, heq tensionin nervor dhe fizike.

Përdorimi i cilantro në sasi të mëdha mund të ndikojë seriozisht shëndetin e njeriut, mund të prishin gjumin, të shkaktojë probleme të kujtesës, ciklit menstrual shqetësuar në femra.

Përfitimet lëpjetë
Shumë si supë me kalë dori, dhe në fakt në këtë zarzavate të freskëta përmban sasi të mëdha të vitaminave B, të cilat janë të nevojshme për të ruajtur shëndetin e mirë dhe humor, lehtësimin e pagjumësi dhe stresi. Gjithashtu lëpjetë pasura me vitamina C dhe A, minerale: hekur, fluori, kështu që konsumi i saj i rregullt përmirëson enët e gjakut, mbështet shikimi, normalizes gjendjen e sistemit nervor, ndihmon me anemi dhe sëmundje të traktit gastrointestinal.


Megjithatë lëpjetë mund të dëmtojë njerëzit, sidomos ata që vuajnë nga sëmundje të veshkave.

Përfitimet e selino
Shanks e këtij qyteti të gjelbër është një numër aq të vogël të kalorive që kjo fabrikë i përket produkteve të ulët kalori. Pas gjithë kësaj tretje jeshile njeriut konsumon më shumë energji se sa ajo merr nga ajo, e cila është një mjet i shkëlqyer për humbje peshe. Lë selino janë të pasura me kripëra të kalciumit dhe fosforit, carotene, vitaminë C dhe ushqyesve të tjera. Në mjekësinë popullore, kjo bimë është përdorur si shërimit plagë, anti-inflamator, qetësues dhe zarzavate, kjo është një stimulues i fuqishëm seksual. Që selino është e pasur me magnez, ndihmon kundër depresionit. Që nga gjethet dhe rrjedh larta në fibra, përdorimi i tyre ndihmon pastruar zorrët dhe për të eleminuar kapsllëk, fryrje. Infuzion i selino rekomanduar për të pirë ulcerat dhe gastrit dhe ndihmon pastruar trupin e toksinave dhe lëngjeve të tepërta. Përdorimi në natyrë është akuzuar shumë në mëngjes, bruises dhe hematomas.


Selino nuk hanë gratë shtatzëna për shkak se ajo mund të provokojë nënat abort, epileptikë, gurët në veshka, sepse gurë mund të lëvizin dhe ulçerë stomakut duhet të përdorin atë vetëm me recetë.