Paqja për trupin e njeriut


Bota - i ri në raftet e dyqaneve ruse fetusit. Kjo është "i ri" anëtar i familjes së agrumeve, mrekullisht aromatik dhe e shijshme. Pak njerëz e dinë se ai ka shumë prona medicinale. Pra, në këtë artikull ju do të mësojnë në lidhje me atë botë për të mirën e trupit të njeriut.
Krijimi i një hibrid të çuditshme të quajtur bota është bërë e mundur nga, pare, dashuria e përgjithshme për kulturat agrume, dhe, së dyti, teknologjitë moderne në kultivimin e bimëve. Bota është një rezultat i kalimit të grejpfrut bardhë dhe pomelo. Ai është i vogël në madhësi, agrume shije e ëmbël. Paqes pronat e krahasueshme fruta lloj i ngjashëm agrume.


Emri i vizitorëve Jashtë vjen nga fjala Sweetie, që do të thotë "e ëmbël" dhe pasqyron plotësisht Karakteristika kryesore dalluese e hibrid. Emri i tij tjetër - pomelyt - tregon ngjashmëri me pomelo, me dallimin e vetëm se bota është më i vogël. Përveç kësaj, hibrid i quajtur "oroblanko", e cila e përkthyer nga mjetet spanjolle "ari të bardhë". Ky emër doli fermerët amerikanë filluan të rriten qëllime komerciale në mbarë botën.
Cilado emri nuk ishte veshur këtë hibrid, të dobishme e saj për cilësinë e njeriut nuk ndryshon. Një përfitim i botës nuk është i vogël. Shumë ekspertë në fushën e mjekësisë dhe të ushqyerit e besojnë se ajo agrume duhet të jetë gjithmonë i pranishëm në dietë, pasi pronat e saj janë shumë të vlefshme.


Paqja si e tij të afërmit grejpfrut përcaktuar një numër të madh të përfshira në kulturat agrume e substancave të dobishme për trupin e njeriut. Para së gjithash, i takon njerit prej antioksidantë më efektive, vitaminës C, ose acidi askorbik. Është kjo substancë e bën botën një produkt i mrekullueshëm që mund të parandalojnë dhe shërojnë sëmundjet dhe të ftohtë gripit. Përveç kësaj, antioxidant i jep botës pronave anti-plakje. Acid Askorbik shkatërron radikalet e lira, duke parandaluar shkatërrimin e qelizave dhe rrudhave. Njerëzit me probleme të sistemit kardiovaskular për të zvogëluar rrezikun e krizave hypertensive, sulmet në zemër, goditje të mjaftueshme për të marrë një të tillë në den.100 botërore g agrume përfshijnë vetëm 50-60 kalori.

Përveç vitaminës C si pjesë e botës ka shumë elemente gjurmë, vajra esenciale dhe enzimet speciale të cilat prishen lehtë yndyrna dhe proteina. Këto enzime bëjnë produkt botëror përsosur për dietë. Është e dobishme për njerëzit që janë mbipeshë ose duke u përpjekur për të ruajtur palestër e tyre. Bota Peel përfshin phytonutrients që reduktojnë rrezikun e kancerit të lëkurës.

Nivele të larta të vitaminës C e bën këtë agrume jashtëzakonisht e dobishme në rastet e mëposhtme:
• në shenjat e para të sëmundjes infektive;

• abuzimin e alkoolit apo duhanit;
• gjatë sëmundjeve kronike të zgjatur;
• gjatë shtatzënisë dhe laktacionit;
• shpeshta kur punojnë në kompjuter dhe dëmtim vizual.

Konsumi i rregullt i botës lëng është gjithashtu e dobishme për trupin e njeriut. Përdorin atë për të normalizuar presionin e gjakut, të përmirësojë zemrën dhe sistemin kardiovaskular në përgjithësi, kolesterol më të ulët, të rivendosur ekuilibrin e ujit, të parandaluar formimin e edemë, të zvogëlojë nivelin e sheqerit në gjak. Ky i fundit i këtyre pronave lejon menu për të përfshirë në botën e njerëzve me diabet dhe për të reduktuar dozën e insulinës.

Bota - edhe një antidepressant mrekullueshme. Në qoftë se ju përdorni atë rregullisht, ju mund të mbroheni nga depresioni, apatia, depresioni, ngre gjendjen shpirtërore, të përmirësuar kujtesën, për të zgjuar interesin në jetë. Përveç kësaj, lëng ndihmon botën për të rritur tonin e të gjitha sistemeve të jetës mbështetje të trupit, të normalizuar gjendjen e zorrëve, mëlçisë, fshikëz fshikëz e tëmthit.
Për shkak të përmbajtjes në Citrus pigment beta-cryptoxanthin mund të parandalojë zhvillimin e kancerit të mushkërive dhe artriti reumatoid. Të tjerët janë pjesë e botës për të sjellë ushqyesve të lejuar trupin e toksinave, e cila është arsyeja pse ky hibrid është e rekomanduar për ata njerëz që punojnë në industri të rrezikshme ose që jetojnë në zonat me kushte të pafavorshme të mjedisit.


Ka disa contraindications për përdorimin e botës. Këto përfshijnë:
• gastrit me aciditet të lartë;
• inflamacion të zorrëve;
• enterit;
• ulcerat stomak dhe ulcerat duodenale;
• nefrit;
• cholecystitis;
• hepatiti.